Słownik    Energia     Woda     Odpady         Na ratunek Ziemi      My     Bajka

 

Ekologiczne źródła energii
     

Wykorzystanie prawie wszystkich ekologicznych źródeł energii jest związane z minimalnym, bądź nawet żadnym wpływem na środowisko.
Te źródła to słońce, wiatr, woda. Można je wykorzystać do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.

Przykładem wykorzystania energii słońca są ogniwa słoneczne. Są często spotykane w kalkulatorach.

Można również grzać wodę lub powietrze w kolektorach słonecznych. Są to urządzenia najczęściej montowane na dachach. Połączone są z systemem rur, które rozprowadzają ciepłą wodę w domu. Mogą być wykorzystywane do grzania wody do mycia naczyń , kąpieli, ale również ogrzewania pomieszczeń. Temperatury nie są bardzo wysokie.
Wyższe temperatury można uzyskać podczas spalania biomasy. Spala się ją w przeznaczonych do tego piecach. Biomasa to drewno, trociny, słoma zbóż i rzepakowa, gałęzie wierzby, liście, igliwie, makulatura czyli materiały pochodzące z roślin, które nadają się do spalenia. Charakteryzuje się tym, że po spaleniu zostaje mała ilość popiołu. Podczas jej spalania wydziela się mniej dwutlenku węgla niż przy innych paliwach i nie jest go więcej niż rośliny pochłonęly podczas cyklu życia.
Wiatr i woda od dawna były wykorzystywane przez ludzi w młynach, kuźniach (młoty, miechy).















W obecnych czasach wiatr wykorzystuje się w elektrowniach wiatrowych. Małe wiatraki produkują prąd dla małych obiektów, większe mogą oddawać nadmiar energii do sieci elektrycznej.
Za powstawanie wiatru odpowiedzialna jest energia słoneczna. Ogrzewa ona powierzchnię ziemi, od której nagrzewa się powietrze. Staje się ono wówczas lżejsze i przemieszcza się do góry. Jego miejsce zajmuje chłodne powietrze, które jest cięższe. Na wietrznych terenach ustawia się wiatraki (generatory wiatrowe). Powietrze obraca skrzydła połączone systemem przekładni i kół zębatych z prądnicą. Energia wiatru przekazywana jest do prądnicy, która przekształca ją w prąd elektryczny.
 

Słownik    Energia     Woda     Odpady         Na ratunek Ziemi      My     Bajka