Słownik    Energia     Woda     Odpady         Na ratunek Ziemi      My     Bajka

 

Elektrownie tradycyjne
                    
Elektrociepłownie

 
                
   Elektrociepłownie - elektrownie , które wytwarzają prąd i energię cieplną poprzez spalanie paliw kopalnych (węgiel). W większości elektrowni do napędu generatorów używane są maszyny parowe, w których woda zamieniona zostaje w parę .

Jedną z nich w naszym regionie jest Elektrociepłownia Wybrzeże.
Do kominów doprowadzane są oczyszczane spaliny. Każdy kocioł wyposażony jest w oddzielny elektrofiltr, który zatrzymuje ponad 99% zanieczyszczeń pyłowych. Jest to urządzenie wielkości domku jednorodzinnego i przylega bezpośrednio do kotłowni.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat osiągnięto zmniejszenie emisji gazów i aż dwudziestokrotne zmniejszenie emisji pyłów.

W Elektrociepłowniach Wybrzeże S.A. został rozwiązany problem zagospodarowania popiołów lotnych z elektrociepłowni.

Popioły i popiołożużle są odbierane i wykorzystywane. Produktem powstającym z odbieranego i przerobionego popiołu jest kruszywo budowlane lekkie służące do produkcji betonów o szerokim zastosowaniu. Kruszywo to należy do najbardziej wytrzymałych z grupy kruszyw lekkich. Popiół jest transportowany w sposób nieszkodliwy dla środowiska.

Pozostały popiół jest odbierany przez innych odbiorców, między innymi przez producenta materiałów budowlanych w regionie. Popiołożużle i żużel wykorzystywany jest do budowy dróg lokalnych, naprawy budowli ziemnych.




Elektrownie wodne- hydroelektrownie

                  Elektrownie wodne - elektrownie , w których wykorzystuje się wodę do wytwarzania prądu. Wykorzystuje się naturalny spadek wód lub buduje się ogromne tamy spiętrzające wodę.
Jest coraz mniej miejsc, które nadają się, aby wybudować taką elektrownię- bez znacznej ingerencji w środowisko naturalne.
Należy się zastanowić czy zmiany środowiska podczas budowy hydroelektrowni (np. wycinanie lasów) może uratować w przyszłości większe ilości zasobów naturalnych.

Przykładem w naszej okolicy jest Zarnowiec. Wcześniej planowano tam elektrownię atomową.

Na zdjęciu Żarnowiec


Elektrownie atomowe
                  Elektrownie atomowe - elektrownie wykorzystujące energię atomową. Bezpiecznie stosowana nie powoduje zanieczyszczeń powietrza.
jednak w momencie awarii zanieczyszcza środowisko radioaktywnie. Radioaktywność to bardzo szkodliwe promieniowanie dla całego środowiska prowadzące do śmierci, chorób. Oczyszczenie skażonych miejsc trwa bardzo długo. Mogą powodować stalę zmiany w organizmach - i ich budowie(geny)

Przykłądem jest awaria elektrowni w Czarnomylu w 1986. Opad radioaktywny rozprzestrzenił się na dużą część Europy. Silnemu napromieniowaniu ulegli pracownicy, z których wielu zginęło, a niektórzy krótko po wypadku, ale również ludzie zamieszkujący tereny w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od miejsca. Tereny do tej pory są niezamieszkałe. Skutki tej awarii przejawiają się nie tylko w większej ilości chorób, np choroby tarczycy lecz również w zmianach genetycznych u nowo narodzonych dzieci.

Na zdjęciu   Elektrownia atomowa Dukovany - Przez olbrzymie kominy wydostaje sie para wodna - produkt "uboczny" wynikający z poprawnego działania układu chłodzenia. Obok elektrowni znajduje się jezioro zaopatrujące wszystkie obiekty w wodę a także nowoczesne i całkowicie zautomatyzowane centrum składowania odpadów radioaktywnych

Słownik    Energia     Woda     Odpady         Na ratunek Ziemi      My     Bajka