Nadal trwają intensywne prace, których celem jest poprawa jakości wody w Śródmieściu Gdyni. Będą one prowadzone do czasu uzyskania potwierdzonej badaniami trwałej jakości wody. Szczegóły w komunikacie.
Przewodnik po Gdyni

Atrakcje turystyczne

Akwarium Gdyńskie

Sala Dydaktyczna w AkwariumKażdy, kto chce poznać tajemnice morskich głębin powinien odwiedzić gdyńskie Akwarium. Mozna tu zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata: z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu. 

Akwarium ma rozbudowaną i prężnie działającą Sekcję Edukacji. Goście, a szczególnie dzieci i młodzież, mogą na zajęciach zdobyć wiedzę poprzez doświadczenia i niekonwencjonalne lekcje prowadzone przez specjalistów z dziedziny oceanografii, biologii i ochrony środowiska.

Gdynia, al. Jana Pawła II 1,
Molo Południowe

Szczegóły na stronie: www.akwarium.gdynia.pl



Aleja Statków Pasażerskich

Odsłonięcie jednej z tablic w Alei Statków PasażerskichPierwszego lipca 2001 otwarto jedyną w Polsce "Aleję Statków Pasażerskich" - tablic pamiątkowych upamiętniających przybywanie do Gdyni statków pasażerskich. Tablice montowane są na Molo Południowym (przedłużenie Skweru Kościuszki). Są wykonane z zielonego, włoskiego granitu, na którym wykuty jest rysunek statku pasażerskiego, herb Gdyni, nazwa statku, znak armatora oraz data odsłonięcia tablicy.

Tablice wmurowane w alei mogą Państwo obejrzeć tutaj.



Bulwar Nadmorski

Bulwar NadmorskiTrudno o miejsce piękniej położone, promenada przebiega bowiem między zboczem Kamiennej Góry a morzem. Właśnie dla ochrony stromego klifu został Bulwar Nadmorski stworzony, ale szybko stał się przede wszystkim ulubionym miejscem spacerów wszystkich gdynian i turystów odwiedzających miasto. Ponad 1500 metrowy deptak posiada szeroką i komfortową ścieżkę rowerową.




Centrum Nauki Experyment


Centrum Nauki EXPERYMENT, fot. Dorota NelkeTo jedno z pierwszych tego typu przedsięwzięć w Polsce, łączących naukę i zabawę w atrakcyjną formę spędzania czasu. Wizyta w EXPERYMENCIE pozwoli „odkrywcom-amatorom" na efektywne przyswajanie wiedzy, pomoże zrozumieć otaczające procesy, a także pobudzi ciekawość świata i praw nim rządzących. EXPERYMENT to także atrakcja turystyczna dla gości odwiedzających Region Pomorski, nowa możliwość spędzania czasu wolnego dla całych rodzin i uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej dla szkół.

EXPERYMENT składa się z ponad 40 stanowisk zebranych w pięć grup tematycznych: Człowiek, Środowisko, Dźwięki, Fizyka oraz Optyka. Interaktywne, proste w użyciu i bezpieczne stanowiska objaśniają zjawiska występujące w otaczającym świecie. Każde z urządzeń jest udostępnione dla zwiedzających: można - a nawet trzeba - go dotknąć, wypróbować jego działanie, przeprowadzić eksperyment.

al. Zwycięstwa 96/98
81 - 451 Gdynia
www.experyment.gdynia.pl



Dar Pomorza

Statek-muzeum Dar Pomorza i obecna jednostka szkoleniowa Akademii Morskiej - Dar MłodzieżyMolo Południowe
tel.: 58 620 23 71
e-mail:
dar.pomorza@cmm.pl

Godziny otwarcia muzeum:
30.06.2014 - 31.08.2014
Poniedziałek - niedziela, 10:00-18:00

1.09.2014 - 30.11.2014
Wtorek - niedziela, 10:00-16:00
Bilety: normalny - 8 zł, ulgowy - 5 zł

Szczegółowe informacje na stronie internetowej Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku




Domek Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30Domek Abrahama


W samym centrum Gdyni, przy ul. Starowiejskiej stoi dom, w którym w latach 1920-1923 mieszkał kaszubski działacz Antoni Abraham.



Domek Żeromskiego

Domek ŻeromskiegoKażdy kto wybiera się na molo w Orłowie, powinien odwiedzić mały dom, w którym Stefan Żeromski spędził wakacje w 1920 r. W ich trakcie napisał opowiadanie „Sambor i Mestwin".

W „Domku Żeromskiego" mieści się stała ekspozycja poświęcona życiu i twórczości pisarza, są tu organizowane wykłady i spotkania z ludźmi kultury. Swoją siedzibę ma tu również Towarzystwo Przyjaciół Orłowa.

Gdynia, ul. Orłowska 6
Wstęp wolny.




Dworzec Morski

Dworzec Morski, fot. Tadeusz Urbaniak / Zarząd Morskiego Portu Gdynia SADworzec Morski - wybudowany w 1933 r. - jest uznawany za jeden z najciekawszych gdyńskich zabytków. Do wybuchu wojny pełnił rolę bazy floty transatlantyckiej. W trakcie alianckich nalotów na port w 1943 r. budynek dworca został poważnie uszkodzony. Choć odbudowany, nie odzyskał swojej pełnej świetności. Do dziś jest jednak czynny i wciąż można tu podziwiać najpiękniejsze jednostki pasażerskie pływające pod wszystkimi banderami świata.

Warto również odnotować, że Dworzec Morski często pojawiał się w polskim kinie i produkcjach telewizyjnych. Muzeum Emigracji w Gdyni zainauguruje swoją działalność w zrewitalizowanym budynku na przełomie 2014/2015 roku.

Dworzec Morski
Gdynia, ul. Polska 1



Ekspozycja plenerowa Muzeum Marynarki Wojennej

Ekspozycja plenerowa Muzeum Marynarki WojennejPrzy Bulwarze Nadmorskim w Gdyni, nieopodal plaży, czynna jest atrakcyjna ekspozycja plenerowa broni i uzbrojenia morskiego. Obejmuje ona uzbrojenie i sprzęt bojowy, występujący od XVII wieku po dzień dzisiejszy. Szczególnie bogaty jest zbiór broni z lat II wojny światowej i okresu powojennego, w tym samoloty i śmigłowce lotnictwa Marynarki Wojennej.

Ekspozycja plenerowa broni i uzbrojenia morskiego
Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1a
Wtorek - niedziela, 10.00-18.00
W poniedziałek Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego
można zwiedzać bezpłatnie od 10.00 do 18.00
Bilety: normalny - 10 zł, ulgowy - 6 zł

Szczegóły: www.muzeummw.pl



Góra św. Mikołaja

Kapliczka na Górze św. MikołajaW Gdyni Chyloni (nieopodal Szkoły Podstawowej nr 10), na wzgórzu położonym koło ruchliwej ul. Morskiej znajduje się niezwykle urokliwe i niegdyś otoczone nimbem tajemniczości miejsce zwane Górą św. Mikołaja lub Świętą Górą. Niektórzy twierdzą, że miejsce charakteryzuje się dobroczynnym polem energetycznym. Wzgórze to było otoczone kultem jeszcze w czasach pogańskich - świadczy o tym chociażby odnalezienie tam grobu znacznej osobistości pochodzącej z czasów łużyckich. W czasach chrześcijańskich miejsce to zaczęło słynąć z objawień św. Mikołaja. W 1770 roku ówczesny sołtys Gdyni, człowiek pochodzący z zacnej kaszubskiej rodziny Kurów, wzniósł na Świętej Górze kaplicę. Na ołtarzu umieszczono figurę św. Mikołaja. Miejscowa ludność przybywała tam na odpusty, które odbywały się 6 grudnia.

Jak głosi legenda katolickie pielgrzymki nie spotkały się z przychylnością luterańskich władz, które w czasach reformacji rządziły tymi terenami i postanowiły ukryć święta figurę. Nadaremnie, figurka w cudowny sposób wracała na swoje miejsce na ołtarzu w kapliczce (nawet po odrąbaniu jej nóg). Niestety po wielokrotnych próbach usunięcia św. Mikołaja figura zaginęła. Miejsce to zaczęło słynąć z cudów i uzdrawiającego źródełka, szczególnie skutecznego w przypadku ślepoty. Według podań ludowych miejscem tym zaopiekował się pustelnik o imieniu Weseli. Któregoś razu pewien niecny człowiek odwrócił uwagę pustelnika i napoił wodą swojego niewidomego konia. Zwierzę odzyskało wzrok, jego właściciel oślepł a źródełko przestało płynąć. Pustelnik umarł ze zmartwienia, a chylońskie wzgórze zostało zapomniane. Kapliczkę zniszczyły zimowe sztormy, tylko pozostawione w ziemi wota świadczyły o niezwykłości Góry.
W 1887 roku w Gdyni Chyloni zbudowano kościół pod wezwaniem św. Mikołaja, który został rozbudowany w latach 80 XX wieku. To w tym kościele ma się znajdować niezwykła figura świętego. W 1996 roku mieszkańcy Chylonii postanowili przywrócić wzgórzu dawny urok. Na szczycie Góry zbudowano kamienne kapliczki i postawiono ławki. Miejsce to warto odwiedzić, chociażby ze względu na niezwykłe widoki.



Kamienna Góra

Kamienna Góra z lotu ptakaTo wzgórze w samym sercu miasta, a jednocześnie jego najmniejsza dzielnica. Ze szczytu Kamiennej Góry podziwiać można piękną panoramę śródmieścia, Skwer Kościuszki oraz morze. Duża część jej willowej zabudowy pochodzi z okresu międzywojennego i to być może decyduje, że miejsce to, choć tak bliskie centrum, każdego potrafi zauroczyć swoim spokojem i senną atmosferą.






Kościół Św. Michała Archanioła

Kościół Św. Michała ArchaniołaPierwsza wzmianka o tym najstarszym w Gdyni kościele pochodzi z ok. 1224 r. Jest on malowniczo położony nad samym morzem w dzielnicy Oksywie, dziś znanej głównie z Akademii Marynarki Wojennej. Przez stulecia świątynia ta służyła przede wszystkim ludziom morza i im też poświęcone są tablice pamiątkowe wewnątrz świątyni. Szczególnie interesujące jest sanktuarium, nazywane Małym Panteonem Marynarki Wojennej, które tworzy sześć tablic poświęconych okrętom zatopionym w walkach Marynarki Wojennej na Zachodzie w czasie II wojny światowej - „Gromowi", „Orłowi", „Jastrzębiowi",
„Kujawiakowi", „Orkanowi" i „Dragonowi" oraz ołtarz zaprojektowany przez rzeźbiarkę Marię Talagę-Korpalską.

Do kościoła przylega cmentarz, na którym spoczywa wielu ludzi bardzo zasłużonych zarówno dla miasta, jak i dla regionu. Znajduje się tam grób m. in. Antoniego Abrahama, ks. Antoniego Muchowskiego oraz Bernarda Chrzanowskiego.


Gdynia Oksywie 81-107, ul. Płk. Dąbka 1
tel. 58 665 00 63
http://www.parafia.oksy.net.pl/



Marzyciel - dyrygent fal

Marzyciel - dyrygent fal / fot. Krzysztof RomańskiDwumetrowa statuetka stojąca na dalbie w odległości ok. czterdziestu metrów od brzegu przedstawia chłopca, który wynurza się z morza i dyryguje falami. „Marzyciel" wita i żegna żeglarzy wpływających do gdyńskiej mariny.

Rzeżba jest najlepiej widoczna z Mola Południowego i przystani jachtowej.




Molo w Orłowie

Scena Letnia Teatru Miejskiego w czasie wieczornego spektaklu - w tle orłowskie moloW jednym z najpiękniejszych zakątków miasta znajduje się molo, które postawiono w 1934 r. Przez dziesięciolecia zmieniało ono swój wygląd i długość, ostatni gruntowny remont zakończył się w 2007 r. Obecnie molo ma 180 metrów długości i jest wymarzonym miejscem do spacerów dla całej rodziny.

Z orłowskiego mola można podziwiać klif Kępy Redłowskiej, jednego z najstarszych w Polsce rezerwatów przyrody.

W miesiącach wakacyjnych okolica ta przyciąga dodatkowo rzesze miłośników teatru. Blisko wejścia na molo swoje spektakle na Scenie Letniej prezentuje gdyński Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza.




Para Kaszubów na ławce

Para trzymających się za ręce staruszków - Kaszubów siedzących na ławeczce znajduje się na Placu Kaszubskim. Zajęci są rozmową, a mężczyzna wskazuje palcem na położony nieopodal budynek - kamienicę Jakuba Scheibe. Kiedy w latach dwudziestych ubiegłego wieku Jakub Scheibe powrócił z wędrówki za chlebem po Ameryce był już człowiekiem majętnym. Mimo to, jak wszyscy mężczyźni w jego rodzinie, każdego dnia wypływał w morze i zarzucał sieci. Wkrótce ożenił się i postanowił zbudować dom dla swojej rodziny. Projekt przygotował w 1928 roku architekt Wiktor Lorenz, po kilku miesiącach plan budynku uległ zmianie: na ostatniej kondygnacji dobudowano wysoki narożnik, z którego rozciągał się widok aż po Półwysep Helski. Stało się tak na prośbę żony Jakuba - Elżbiety, która każdego dnia wypatrywała męża wracającego z połowów. Położona w północnej pierzei Placu Kaszubskiego kamienica Jakuba Scheiby zyskała sobie wówczas przydomek "drapacza chmur", z uwagi na niebywałą wysokość budynku. Rodzina Scheibów zamieszkuje w kamienicy do dziś.

Autorem rzeźby "Para Kaszubów na ławce" jest Adam Dawczak-Dębicki, oczarowany bajkową historią kamienicy Jakuba Scheibe.  
Ławeczka - galeria zdjęć - fot. Tomasz KamińskiŁaweczka - galeria zdjęć - fot. Tomasz Kamiński
fot. Tomasz Kamiński





Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum Miasta GdyniMuzeum Miasta Gdyni od 2007 r. mieści się w nowym gmachu blisko plaży. Jednym z głównych celów muzeum jest dokumentowanie i popularyzacja informacji o historii Gdyni, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia miasta i portu w okresie II Rzeczypospolitej. Muzeum przygotowuje wystawy o tematyce historycznej, ale bardzo często gości też ważne wystawy z kraju i zagranicy, nie tylko z zakresu historii, ale szeroko rozumianej kultury i sztuki.

Zbiory Muzeum liczą przeszło 56 tys. eksponatów w tym: malarstwo, grafikę, rzeźby, tkaninę, medale, mapy i plany, fotografie i pocztówki, odzież, meble, przedmioty kultury materialnej. Biblioteka Muzeum posiada ponad 9 tys. woluminów.

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
tel. 58 662-09-10, 58 711-12-45

Godziny otwarcia
wtorek, środa, piątek: 10.00 - 18.00
czwartek: 12.00 - 20.00
sobota, niedziela i święta: 10.00 - 17.00

Ceny Biletów
Normalny: 7zł
Ulgowy: 4zł

Szczegółowe informacje na stronie internetowej: www.muzeumgdynia.pl  



ORP Błyskawica

ORP Błyskawica, fot. Krzysztof RomańskiTo jedyny zachowany polski okręt zbudowany przed II wojną światową, a jednocześnie najstarszy obecnie na świecie niszczyciel. Od roku 1976 zastąpił on w roli okrętu-muzeum, inny niszczyciel ORP Burza i od tego czasu jego pokład zwiedziło ponad 5,5 miliona osób. Okręt-muzeum jest częścią gdyńskiego Muzeum Marynarki Wojennej.

Niezwykłe znaczenie i zasługi ORP Błyskawica podkreśla fakt, 28 czerwca 1987 r., w półwiecze służby pod biało-czerwoną banderą, został uhonorowany najwyższym odznaczeniem bojowym - Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. W całej historii Marynarki Wojennej RP jest to jedyne tego rodzaju wydarzenie. Order znajduje się na wystawie muzealnej pod pokładem.

Ekspozycja na okręcie obejmuje: uzbrojenie artyleryjskie i broń podwodną znajdującą się na pokładzie, przedziały maszynowo-kotłowe oraz wystawy historyczne we wnętrzu niszczyciela.

Okręt-muzeum ORP „Błyskawica"
Molo Południowe
wtorek - niedziela, w godz. 10.00 - 13.00 i 14.00 - 17.30
Bilety: normalny - 10 zł, ulgowy - 6 zł



Planetarium im. A. Ledóchowskiego Akademii Morskiej na Skwerze Kościuszki

PlanetariumWizyta w Planetarium pozwoli na podziwianie z bliska tysiąca gwiazd i innych ciał niebieskich, obejrzeć planety, zrozumieć istotę zaćmień Słońca i Księżyca, poznać wiele innych ciekawych zjawisk astronomicznych.

Planetarium otwarte jest codziennie, seanse odbywają się o godz. 11.00 i 12.30 oraz w innych godzinach po wcześniejszej rezerwacji miejsc dla co najmniej 15 osobowych grup. Bilety w cenach: 3 zł. ulgowy i 5 zł. normalny.


Zgłoszenia i rezerwacja miejsc na seanse przyjmowane są telefonicznie pod numerami: 058 620 92 18, 058 620 74 63, 058 690 11 13, faksem: 058 660 31 86 lub poprzez internet na formularzy zgłoszeniowym na stronie: www.frwsm.com.pl/planetarium.php


Skwer Kościuszki i Molo Południowe

Skwer KościuszkiSkwer Kościuszki to najbardziej znany plac reprezentacyjny miasta, leżący u skrzyżowania ulic Świętojańskiej i 10 Lutego. Na skwerze znajduje się pomnik upamiętniający wizytę Jana Pawła II oraz płyta „Marynarz Polski". Charakterystycznym elementem placu jest fontanna. Skwer Kościuszki to obowiązkowy punkt programu dla każdego turysty odwiedzającego Gdynię.




Molo Południowe z lotu ptaka / fot. Kacper KowalskiPrzedłużeniem Skweru Kościuszki jest Molo Południowe. Jest ono pirsem, czyli sztucznym półwyspem wypuszczonym w wodę. Molo powstało w latach 20-tych XX w. i szybko zyskało status najbardziej malowniczego miejsca w nowobudowanym mieście. Mieszczą się tu Akwarium Gdyńskie, Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej, a także Dworzec Pasażerski Żeglugi Gdańskiej oraz yacht kluby. Kotwiczą tu na stałe ORP Błyskawica - Okręt Muzeum oraz Dar Młodzieży. Obie jednostki przez lata stały się znakami rozpoznawczymi Gdyni, wielokrotnie uwiecznianymi na widokówkach z Miasta.




Stanowiska artyleryjskie 11 Baterii Artylerii Stałej w Redłowie

Stanowiska artyleryjskie 11 Baterii Artylerii Stałej w Redłowie / fot. Mariusz SornBateria zbudowana została na przełomie lat 40 i 50 XX wieku do obrony portu wojennego w Gdyni przed atakami od strony morza. Organizatorem i dowódcą baterii w jej początkach był kmdr Zbigniew Przybyszewski, bohater kampanii wrześniowej, później ofiara represji stalinowskich. Bateria składała się z czterech żelbetowych stanowisk dla dział kalibru 130 mm. Oprócz stanowisk artylerii, zbudowano kilka schronów i wieże obserwacyjną, które znajdują się na terenie wojskowym.

Dostępne są wszystkie stanowiska. Na jednym ze stanowisk, oszlifowano i pomalowano działo oraz odtworzono metalowe balustrady. Wykonano i zawieszono także tabliczki informacyjne zawierające opis i rysunki. Do stanowisk artyleryjskich można dojść od strony Polanki Redłowskiej, kierując się strzałkami (początek przy pomniku Baden-Powella).



Torpedownia w Babich Dołach

Torpedownia w Babich Dołach / fot. Kacper KowalskiNiezwykła budowla wznosi się około trzysta metrów od brzegu w Gdyni Babich Dołach. Torpedownia została wybudowana przez władze hitlerowskie w czasie II wojny światowej. Była halą montażową torped oraz miejscem próbnych strzelań. Po wojnie miejsce to przez lata służyło do ćwiczeń polskim nurkom wojskowym.

W połowie lat dziewięćdziesiątych wysadzono resztki mola prowadzącego do budynku i od tego momentu nie pełni on żadnej roli. Kilkukrotnie był tłem lub miejscem wydarzeń w polskich filmach oraz serialach telewizyjnych. Obecnie torpedownia jest podziwiana przez żeglarzy i miłośników ptaków, których wiele rzadkich gatunków upodobało sobie to odludne i tajemnicze miejsce.

ikona