2002

MICHAŁ KOCHAŃCZYK

Uczestnicy
Ogólnopolskich Spotkań Podróżników w roku 2002


kochanczyk Michał Kochańczyk

Z wykształcenia ekonomista i afrykanista, jest alpinistą, polarnikiem, żeglarzem, kajakarzem, wspinał się w Tatrach, Pamirze, Himalajach, Andach, w górach Afryki, na Spitsbergenie i Alasce. Był kierownikiem i uczestnikiem ponad dwudziestu wypraw w góry wysokie. Jego największym osiągnięciem górskim jest udział w przeprowadzeniu nowej drogi na jedną z najtrudniejszych gór na świecie: na szczyt Fitz Roy w Patagonii. Podczas wyprawy na Nanga Parbat wspinał się razem z Jerzym Kukuczką. Jest prezesem Klubu Wysokogórskiego "Trójmiasto" w Gdańsku.

Michał Kochańczyk jest również znanym w całej Polsce, doświadczonym podróżnikiem. przemierzył większość pustyń na świecie, wędrował przez wilgotne lasy równikowe, spływał Amazonką, odkrywał ruiny preinkaskie w dorzeczu Ucayali, w czasie polarnej zimy przewędrował kilkaset kilometrów na nartach na Spitsbergenie: W czasie swoich licznych podróży kopał złoto w Amazonii, pracował na plantacjach pieprzu i herbaty w Kerali w Indiach . Swoje wyprawy opisywał we wielu czasopismach, w lokalnej telewizji w Gdańsku zrealizował 60 podróżniczych programów telewizyjnych. Plonem wypraw Michała Kochańczyka jest bogata dokumentacja zdjęciowa. Swoje obserwacje utrwalił na ponad dwudziestu tysiącach barwnych przeźroczach.

OPIS PRELEKCJI

Prelekcja o Etiopii to prezentacja 250 przeźroczy znanego gdańskiego podróżnika, alpinisty i polarnika Michała Kochańczyka. Zdjęcia powstały w czasie wyprawy do Afryki, która trwała od lutego do kwietnia 2001 roku. Są to portrety osób spotkanych na szlaku wędrówki, goszczących podróżnika w swoich skromnych chatach, wyciągających dłoń po pieniądze - rzadziej - wymierzających w niego lufy kałasznikowów, czy po prostu - z dziecięcą ciekawością dotykających dziwnej, owłosionej ręki białego człowieka. Fotografie Kochańczyka to wielobarwna mozaika złożona z obrazów ludzi o rożnych odcieniach skóry, mówiących różnymi językami, ubranych w europejskie T-shirty bądź zwierzęce skory, dla których jedynym wspólnym mianownikiem jest Etiopia. To państwo, w którego granicach administracyjnych żyje i wędruje kilkadziesiąt plemion o odmiennej kulturze i tradycji. Różnice pomiędzy poszczególnymi plemionami są niekiedy subtelne i ledwie zauważalne, niekiedy jednak dostrzeżemy je już na pierwszy rzut oka: inne ozdoby, sposób ułożenia włosów, strój. Jednak portrety te oddają nie tylko obraz bogactwa kulturowego Etiopii, lecz także stanowią przegląd rozmaitych typów ludzkich. " Nieśmiała", "Feministka", " Zawzięty"- to tylko niektóre słowa, przychodzące na myśl w trakcie oglądania tych pięknych, doskonałych technicznie fotografii.

Tłem dla portretów są zdjęcia krajobrazów Etiopii, pozwalające lepiej poznać ten kraj oraz warunki życia jego mieszkańców.

  • ikonaOpublikowano: 30.08.2006 00:00
  • ikona

    Autor: Lidia Rumel-Czarnowska

ikona