2002

Maciej Kuczyński

Uczestnicy
Ogólnopolskich Spotkań Podróżników w roku 2002


kuczynski MACIEJ KUCZYŃSKI

Jest pisarzem, publicystą, speleologiem i alpinistą, odkrywcą, badaczem zagadek przeszłości, z wykształcenia architektem, zamieszkałym w Warszawie. Jest współtwórcą taternictwa jaskiniowego, prowadził wyprawy odkrywcze Polskiego Związku Alpinizmu do jaskiń i w góry Europy i obu Ameryk, m. inn. na dno najgłębszej (w 1966 r.) jaskini świata, Gouffre Berger, do dziewiczych jaskiń Kuby, w Andy Perú i Chile, z I. wejściem na Cerro Sólo, 6120 m., dwie wyprawy PZA do Meksyku: do jaskiń dżungli Lakandonów oraz najgłębszej w obu Amerykach, San Agustin.

Kierował wyprawą na dziewiczy płaskowyż Sarisarinama w Amazonii, uczestnicząc w odkryciu pierwszych, zarazem najstarszych na świecie, jaskiń kwarcytowych - 1 miliard lat, oraz wyprawą pontonową do wodospadów rzeki Caura, dopływu Orinoko.

Był kierownikiem organizacyjnym 3. polarnych wypraw PAN i współzałożycielem Stacji na Spitsbergenie, a następnie 7. wypraw PAN na Pustynię Gobi, odkrywcą nowych gatunków dinozaurów. Uczestniczył w polsko-amerykańskich wyprawach "Glacier Pollution Study" na lodowce Himalajów, Ruwenzori w Afryce, McKinley na Alasce i Spitsbergenu.

Jest członkiem-założycielem 52. letniego, pierwszego w Polsce, Klubu Grotołazów, honorowym członkiem Polskiego Związku Alpinizmu; w 1982 r. został wybrany członkiem ekskluzywnego The Explorers Club z siedzibą w Nowym Jorku i prezesem jego Oddziału Polskiego.

Odczytał w prekolumbijskich kodeksach obrazkowych Indian Meksyku symboliczne zapisy wiedzy biologicznej wyprzedzającej o 500 lat epokę nauki, a osiągniętej w transach szamańskich.

Jest autorem ponad 30. książek - powieści dla młodzieży, science-fiction, literackich reportaży eksploracyjnych, esejów o tematyce archeologicznej i biologicznej - w nakładzie 1,6 mln egz.

  • ikonaOpublikowano: 30.08.2006 00:00
  • ikona

    Autor: Lidia Rumel-Czarnowska

ikona