Co nowego

Gdynia Miastem Przyszłości według Financial Times

Opis alternatywny

16.02.2017 r.

Ranking fDi Polish Cities of the Future już po raz trzeci pod lupę wziął polskie miasta, oceniając je pod kątem wskaźników świadczących o przyciąganiu tzw. bezpośrednich inwestycji zagranicznych i nowoczesności. W jego edycji na lata 2017/2018 Gdynia zwyciężyła w ogólnym rankingu dla miast o średniej wielkości. Zajęła też wysokie miejsca w pomniejszych kategoriach.

Na potrzeby zestawienia analizie poddano 50 polskich miast, które mogą pochwalić się największą ilością tzw. bezpośrednich inwestycji zagranicznych (z angielskiego: foreign direct investment - FDI). Następnie oceniono je w pięciu głównych kategoriach: Potencjału ekonomicznego, Udogodnień dla biznesu, Kapitału ludzkiego i stylu życia, Opłacalności oraz Infrastruktury i łączności. W każdej z nich wyłoniono liderów dla miast dużych, średnich i małych. Opracowano też ranking ogólny - bez podziału na wielkość miasta. Gdynia zajęła w nim 10. lokatę wśród wszystkich polskich miast. W pierwszej trójce uplasowały się kolejno: Warszawa, Kraków i Wrocław.

Świetne wyniki Gdyni nie kończyły się jednak na tym. Oprócz wygranej w ogólnym rankingu dla miast o średniej wielkości, Gdynia została również liderem kategorii „Potencjał ekonomiczny" i „Udogodnienia dla biznesu" wśród średnich miast. Pod względem „Kapitału ludzkiego i stylu życia" oraz „Infrastruktury i łączności" uplasowała się na 4. miejscu.

Ale Gdynia wypadła dobrze również w ranking ogólnym, który nie brał pod uwagę ilości mieszkańców. Oto rezultaty miasta:
• 6 miejsce w rankingu „FDI Strategy" (Strategie dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych),
• 9 miejsce w rankingu „Udogodnienia dla biznesu",
• 10 miejsce w rankingu „Potencjał ekonomiczny",
• 10 miejsce w rankingu „Infrastruktura i łączność".

Wśród szczegółowych czynników, na których oparli swoje oceny eksperci, pod uwagę brano takie dane jak: cenę paliwa, koszt edukacji, przeciętne wynagrodzenie miesięczne, stopę bezrobocia, udział kapitału zagranicznego, długość życia, szybkość Internetu, długość bus pasów, aktywność przedsiębiorców, ilość młodych firm i wiele, wiele innych. Miasta podzielono na trzy grupy w zależności od ich wielkości: duże, średnie i małe.

Nasze wysokie miejsce w rankingu to potwierdzenie, że dobrze kierujemy rozwojem naszego miasta
- komentowała wynik Gdyni jej wiceprezydent, Katarzyna Gruszecka-Spychała. Miasta takie jak nasze wdrażają wiele instrumentów, zachęcających inwestorów do lokowania biznesu. I my tak robimy. Jednak to, co wyróżnia Gdynię i czyni ją wyjątkowym miejscem do życia to ekologiczny transport, czyste powietrze, unikatowa modernistyczna zabudowa, wysoki poziom szkolnictwa, morze i las na wyciągnięcie ręki. Młodzi, wykształceni ludzie z Polski i zagranicy z chęcią wybierają Gdynię na swoje miejsce do życia, bo prócz dobrej pracy znajdują tu atuty, których nie mają inne duże miasta - dodała.

Szczegółowe zestawienia rankingowe oraz więcej informacji na ten temat można przeczytać na tej stronie.

fDi Intelligence, autor rankingu Polish Cities of the Future 2017/2018, to dział oraz portal internetowy należące do grupy Financial Times. Opinie ich autorów i ekspertów, zajmujących się zagadnieniami rozwoju gospodarczego i inwestycji, cieszą się uznaniem wśród międzynarodowego środowiska inwestorów.