Zabytki Gdyni

Śródmieście - Kamienice

Skwer Kościuszki 10 -12



Dom mieszkalno-usługowy
Skwer Kościuszki 10/12


Kamienica zbudowana w latach 1930-37 dla Stanisława Pręczkowskiego. Projektantem był Tadeusz Jędrzejewski. Na parterze przed wojną znajdowało się kino "Polonia", potem "Goplana". Obecnie siedziba Marynarki Wojennej






17


Dom mieszkalny
ul. Starowiejska 7/ Abrahama 2



Budynek mieszkalno-usługowy, zaprojektowany przez Mariana Maślińskiego dla Juliusza Hunsdorffa. Zbudowany w latach 1932-35. Jest to jedna z pierwszych gdyńskich kamienic o ekspresyjnej owalnej formie narożnika.






Skwer 16








Dom mieszkalny
Skwer Kościuszki 16


Kamienica zbudowana w latach 1937-38 dla profesora Uniwersytetu Poznańskiego Adama Jurkowskiego. Projektantem był Zbigniew Kupiec. Budynek wyróżnia się modernistyczną formą z okładziną elewacji wykonaną z żółtych płytek ceramicznych.









3 Maja 27/31



Dom mieszkalny
ul. 3 Maja 27/31-Batorego 26

Kamienica mieszkalna Funduszu Emerytalnego Banku Gospodarstwa Krajowego. Była największym budynkiem mieszkalnym przedwojennej Gdyni. Wzniesiona została w trzech etapach w latach 1935-38 wg projektu Stanisława Ziołowskiego. Elewacje wykończone są płytami wapiennymi i szlachetnymi tynkami.




Świętojańska 68






Dom mieszkalny z domem towarowym
"Bon Marche"

ul. Świętojańska 68

Kamienica zbudowana została w 1936 r. dla rodziny Orłowskich, na narożniku przy skrzyżowaniu ul. Świętojańskiej z ul. Żwirki i Wigury. Przed wojną mieścił się na dole znany dom towarowy "Bon Marche", obecnie znajduje się tu salon Empik.




Dom mieszkalny
ul. Świętojańska 55/Żwirki i Wigury 4


Kamienica zbudowana w 1939 r dla rodziny Krenskich wg projektu Zbigniewa Kupca i Tadeusza Kossaka. Prace wykończeniowe przy budynku przerwała II wojna światowa i ukończono je dopiero po 1945 r. W prostej bryle wyróżniają się wąskie, pionowe lizeny oraz "falujące" balkony od strony ul. Żwirki i Wigury.


kamienica Krenskich


Świętojańska 122



Kamienica narożna,
ul. Świętojańska 122

Kamienica została zbudowana w 1936 r. dla mecenasa Antoniego Ogończyka - Blocha i architekta Leona Mazalona. Szczególne wyeksponowanie kamienicy wpłynęło na niebanalne rozwiązanie narożnika zaakcentowanego przeszklonym pionem ogrodów zimowych o opływowej linii. Kamienica ta jest wybitnym przykładem architektury lat 30. XX wieku.

  • ikonaOpublikowano: 21.08.2006 00:00
  • ikona

    Autor: Małgorzata Aleksiak ()

ikona