PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Efekty działania w organizacjach

Praktyczny wkład Gdyni w działalność Związku Miast Bałtyckich

KOMISJA SPORTU

Od 1995 roku Gdynia przewodniczy Komisji Sportu. W latach 1999-2002 jej przewodniczącym był Władysław Kozakiewicz, ówczesny Radny Miasta Gdyni, znany olimpijczyk w skoku o tyczce. W latach 2002-2011 funkcję przewodniczącego Komisji Sportu pełniła Beata Łęgowska, Radna Miasta Gdyni. Obecnie funkcję tę pełni Maja Wagner, Radna Miasta Gdyni. Co roku Komisja organizuje spotkanie, w którym uczestniczą przedstawiciele miast członkowskich UBC. Podczas takiego spotkania omawiane są bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem Komisji, padają propozycje przyszłych projektów, ponadto dyskutuje się nad możliwościami i sposobami promocji sportu, głównie wśród młodych ludzi, jak i osób niepełnosprawnych. Do tej pory odbyły się następujące spotkania:


1. Gdynia (Polska), 07.09.1995
2. Karlskrona (Szwecja), 29.02.1996
3. Cetniewo (Polska), 21.03.1997
4. Siauliai (Litwa), 5.05.1998
5. Gdynia (Polska), 19.06.1999 - w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele 8 miast z 3 państw: Litwy, Rosji i Polski. Podczas spotkania uczestnicy zaprezentowali kalendarze organizowanych u siebie międzynarodowych wydarzeń sportowych. Postanowiono, że niektóre z nich zostaną dofinansowane z budżetu Komisji Sportu i odbędą się pod patronatem Związku Miast Bałtyckich. Komisja przyznała dofinansowanie na organizację 6 międzynarodowych imprez sportowych. Podczas spotkania omówiono również możliwości finansowania imprez sportowych ze źródeł europejskich programów pomocowych.
6.Panevezys (Litwa), 29.04.2000 - w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele 8 miast z Litwy, Łotwy, Danii i Polski. Uczestnicy spotkania omówili budżet na rok bieżący i zdecydowali o przyznaniu dofinansowania na organizację 6 imprez sportowych w miastach członkowskich.
7. Sopot (Polska), 7.04.2001 - w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele 13 miast z Litwy, Łotwy, Danii, Finlandii, Szwecji, Niemiec oraz Polski. W trakcie spotkania przedstawiono m.in. (1) inicjatywę organizacji zajęć sportowych dla osób starszych (Aalborg, Dania), (2) zasady promowania sportu poprzez Network for the European Youth Work in Sports (Frankfurt nad Menem, Niemcy) oraz (3) jeszcze mało rozpowszechnioną w Polsce dyscyplinę unihokeja (Gdynia, Polska). Jak co roku Komisja Sportu przyznała dofinansowanie 7 międzynarodowym imprezom sportowym.
8.Karlskrona (Szwecja), 16.03.2002, "Integracja niepełnosprawnych poprzez sport". W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele 13 miast z Danii, Estonii, Litwy, Polski i Szwecji. Przedstawicielka Gdyni przedstawiła polski system opieki miejskiej i działania Gdyni w zakresie aktywności osób niepełnosprawnych. Przedstawiciele Karlskrony i Sztokholmu (Szwecja) zaprezentowali uczestnikom szwedzki model aktywizacji osób niepełnosprawnych. Delegat Aalborga (Dania) zapoznał zebranych z działalnością Związku Sportowego dla osób niepełnosprawnych w Aalborgu. Podczas spotkania omówiony został m.in. budżet Komisji na rok 2002, wybrano również nowego wiceprzewodniczącego Komisji Sportu, pana Magnusa Johanssona, polityka z Komisji ds. Sportu w Karlskronie. Dokonano także wyboru gospodarza spotkania rocznego Komisji Sportu w 2003 r., miasta Aalborg w Danii. Jak co roku Komisja Sportu objęła patronatem i przyznała niewielkie granty imprezom sportowym organizowanym w miastach członkowskich UBC. Przyznając granty w roku 2002 Komisja Sportu położyła nacisk na udział niepełnosprawnych sportowców w zawodach. Spośród imprez sportowych ubiegających się w 2002 o patronat Komisji Sportu (finansowy i honorowy) wybrano osiem takich imprez.
9. Aalborg (Dania), 11-13.04.2003, "Sport jako narzędzie rehabilitacji w procesie integracji" -spotkanie zgromadziło przedstawicieli 6 miast z 4 państw: Danii, Estonii, Litwy i Polski. Oprócz omówienia spraw organizacyjnych, przedstawiona została Kampania Społeczna UBC "Bez barier" oraz Agenda 22. W trakcie programu zaprezentowano następujące wystąpienia: (1) Otwarte podejście do najważniejszych dziedzin życia osób niepełnosprawnych, (2) Igrzyska Młodzieży w Aalborgu - ze szczególnym uwzględnieniem sportu dla osób niepełnosprawnych, (3) Sport jako narzędzie rehabilitacji w procesie integracji - życie po pracy, (4) Senior Sport Project - projekt dotyczący zajęć sportowych dla seniorów, (5) Sport jako narzędzie integracji dla uchodźców. Ponadto uczestnicy spotkania mieli okazję przez jakiś czas wyobrazić sobie, jak to jest być osobą niepełnosprawną. Umożliwiła im to wizyta studyjna w "Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych w Aalborgu". Komisja Sportu zdecydowała ponadto o organizacji konkursu pt. "Equal Opportunities Prize" (Nagroda równych szans), zamiast tradycyjnego przyznawania grantów na imprezy sportowe. Konkurs ten został zorganizowany w odpowiedzi na decyzję Rady Unii Europejskiej o uznaniu roku 2003 Europejskim Rokiem Osób Niepełnosprawnych. Nagrodę w tym konkursie otrzymać miało miasto członkowskie UBC za organizację najlepszej imprezy sportowej skierowanej do osób niepełnosprawnych lub za organizację najlepszej imprezy sportowej z udziałem osób zarówno sprawnych jak i niepełnosprawnych. Do konkursu przystąpiły 4 miasta: Aalborg (Dania), Rostock (Niemcy), Siauliai (Litwa) i Tallin (Estonia). W konkursie zwyciężył Tallin, któremu w dniu 18.10.2003 podczas VII Konferencji Generalnej UBC w Kłajpedzie przyznano nagrodę w kwocie 3000 EUR za organizację VI Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce dla Osób Niesłyszących. Udział w Mistrzostwach wzięło 240 sportowców. W grupie tej znajdowało się 169 osób niepełnosprawnych. Sportowcy reprezentowali 19 krajów. Mistrzostwom towarzyszył bogaty program kulturalny przygotowany przez miasto, obejmujący występy, tańce ludowe, pantomimę, gry i imprezy integracyjne. Występ osób niesłyszących zorganizowany został zarówno dla publiczności, jak i uczestników. Jury konkursu podjęło decyzję o przyznaniu nagrody Tallinowi, gdyż Mistrzostwa zorganizowane przez to miasto udowodniły, iż sport rzeczywiście jest uniwersalnym środkiem komunikacji łączącym osoby niepełnosprawne w całej Europie. Impreza sportowa, która odbyła się w Tallinie najpełniej zrealizowała ideę integracji. Podczas zawodów położono nacisk nie tylko na integrację niepełnosprawnych sportowców z innymi uczestnikami, ale również z publicznością.
10. Narwa (Estonia), 02-03.04.2004, "Edukacja poprzez sport". W dorocznym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 12 miast z 7 państw: Danii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Litwy, Polski i Szwecji. W odpowiedzi na ogłoszenie przez Radę Unii Europejskiej roku 2004 Europejskim Rokiem Edukacji poprzez Sport, Komisja Sportu zdecydowała poświęcić swoje spotkanie tej właśnie tematyce. Wśród przedstawionych prezentacji znalazły się projekty dotyczące edukacji poprzez sport na przykładzie żeglarstwa, rugby i kick-boxingu. Głównym celem organizowanych działań sportowych jest zachęcenie młodzieży do rozwoju zarówno fizycznego, jak i społecznego. Cel ten realizowany jest poprzez nauczanie takich umiejętności jak praca zespołowa, solidarność, tolerancja i zasady fair play. W ramach obchodów Europejskiego Roku poprzez Sport, Komisja zdecydowała również przyznać granty na organizację imprez sportowych, w których główny nacisk położono na przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu grup nieuprzywilejowanych społecznie. Celem ww. grantów było podniesienie świadomości wśród organizacji edukacyjnych i sportowych, ażeby uaktywnić ich współpracę w sferze wychowania poprzez sport. Przyznawanie grantów ma również na celu promowanie wartości sportowych oraz zwiększenie liczby wymian szkolno-sportowych pomiędzy młodzieżą.
11. Kłajpeda (Litwa) 14-16.04.2005, "Sport jako sposób na zdrowy styl życia". Jedną z kwestii poruszanych podczas dorocznego spotkania Komisji Sportu UBC było motywowanie ludzi do większej aktywności fizycznej. Uczestnicy spotkania z 13 miast członkowskich UBC z 6 krajów omawiali problemy związane m.in. z promocją zdrowia. Prezentacji na ten temat dokonał profesor H. Loellgen (Niemcy) i pan D.Kepenis ze Szkoły Zdrowia w Palandze (Litwa). Przedstawiono dwa praktyczne przykłady ilustrujące temat spotkania. Jeden z nich omówiła pani H. Parkkunen (Finlandia): Program Zdrowe Miasto realizowany we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia. Natomiast pani B. Gruener (Niemcy), zaprezentowała projekt pt. "SportUrban Project" realizowany w ramach Interreg IIIC. Podczas spotkania Komisji Sportu pani Beata Łęgowska (Gdynia) ponownie wybrana została na przewodniczącą tej Komisji, natomiast na wiceprzewodniczącą wybrano panią Lenę Rygę (Karlskrona).
12. Gdynia, 05.05.2006, "Aktywny tryb życia". Tematem przewodnim spotkania był aktywny tryb życia, przy czym zostało ono podzielone na dwa bloki tematyczne. W ramach pierwszego z nich zatytułowanego "Wielofunkcyjne hale sportowe: od etapu planowania do efektywnego zarządzania" prezentowane były hale sportowe w Rostoku (Niemcy), Karlskronie (Szwecja), Gladsaxe (Dania) oraz Gdyni. Prelegenci w swoich wystąpieniach przedstawili sposoby zarządzania obiektami sportowymi, jak również inicjatywy promujące sport wśród mieszkańców swoich miast. Natomiast druga część spotkania zatytułowana "Aktywne Miasta" koncentrowała się na programie promocji aktywnego trybu życia. Blok ten został zorganizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Zdrowych Miast Regionu Morza Bałtyckiego. W ramach tego bloku zaprezentowano program promocji aktywnego trybu życia, w tym sposoby zachęcania dzieci do aktywności fizycznej, realizowany w Turku (Finlandia) oraz sposoby promowania strategii zdrowotnych na przykładzie miasta Polva (Estonia), a także system przepisywania na receptę aktywności fizycznej, praktykowany w Danii.
13. Karlskrona (Szwecja) 19-21.04.2007, „Sport - zdrowy wybór". W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele miast z 7 państw członkowskich ZMB, tj. z Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski i Szwecji. Spotkanie było poświęcone promocji aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego jako formy przeciwdziałania uzależnieniom. Przedstawiciele Karlskrony (w tym także Szwedzki Koordynator Rządowy ds. Narkotyków) zaprezentowali metody zapobiegania niezdrowemu trybowi życia oraz uzależnieniom, np. od narkotyków czy środków dopingujących. W drugiej części spotkania prelegenci z Turku (Finlandia) oraz Karlskrony przedstawili skuteczne metody promocji zdrowego stylu życia. Ponadto, uczestnicy spotkania mieli okazję zaobserwować promocję zdrowego stylu życia w praktyce poprzez wizytę w dwóch halach sportowych: Karlskrona Indoor Athletic Arena i Telenor Arena Karlskrona.Podczas spotkania p. Beata Łęgowska, Radna Miasta Gdyni, została wybrana ponownie na stanowisko Przewodniczącej Komisji Sportu Związku Miast Bałtyckich. Natomiast przedstawicielka Karlskrony, p. Camilla Brunsberg, została Wiceprzewodniczącą. W trakcie spotkania w Karlskronie przedstawiono także procedurę przyznawania przez Komisję Sportu ZMB grantu „Zawsze aktywni". Celem tegorocznej sesji grantowej było wspieranie projektów zachęcających ludzi starszych do zachowania dobrej kondycji fizycznej, a także promujących sport jako sposób przeciwdziałania wielu chorobom. Granty przyznawane przez Komisję Sportu skierowane są wyłącznie do miast członkowskich Związku Miast Bałtyckich.

W dniach 27-28 września 2007 r. w Pärnu (Estonia) odbyła sie IX Konferencja Generalna Związku Miast Bałtyckich. Podczas konferencji zorganizowane zostały spotkania wszystkich komisji ZMB, w tym Komisji Sportu. Posiedzenie Komisji Sportu, ze względów organizacyjnych, odbyło się wspólnie z Komisją Edukacji oraz Komisją d/s młodzieży. W części poświęconej Komisji Sportu, jej przewodnicząca Beata Łęgowska przedstawiła sprawozdanie z działalności komisji ze szczególnym naciskiem na płaszczyzny wspólne dla komisji edukacji i młodzieży. Podczas dyskusji wiele uwagi poświęcono aktywności komisji w dziedzinie organizacji zajęć dla osób starszych - działalność Uniwersytetów Trzeciego Wieku, współpraca z młodymi wolontariuszami.
14. Kristiansand (Norwegia) 25.09.2009, spotkanie roczne Komisji Sportu podczas Konferencji Generalnej UBC. Na spotkaniu omówiono działalność bieżącą Komisji oraz omówiono plany działań na najbliższą przyszłość.
15. Tallinn (Estonia) 22-24.04.2010, "Sport jest super". Główne tematy spotkania poświęcone były promowaniu sportu wśród młodzieży oraz szukaniu sposobów zachęcenia młodego pokolenia do ćwiczeń, które pozwolą im być sprawnym i aktywnym fizycznie. Prezentacje przedstawione podczas spotkania stanowić miały źródło inspiracji do wprowadzania działań motywujących młodzież do aktywności sportowej przedstawianej jako interesujący sposób spędzania wolnego czasu.

Komisja Sportu czterokrotnie (w 1999, 2002, 2004 i 2005) wydała folder w j.angielskim informujący o jej działaniach, inicjatywach i projektach. Dodatkowo Komisja Sportu utworzyła na stronach internetowych UBC bazę danych klubów sportowych w miastach członkowskich, co umożliwia bezpośrednie kontakty zainteresowanych klubów. W ramach obchodów 10-lecia Związku Miast Bałtyckich Komisja Sportu przygotowała w 2001 r. wystawę okolicznościową ukazującą dorobek Komisji. Wystawa została zaprezentowana podczas VI Konferencji Generalnej UBC w Rostocku.

Zestawienie zorganizowanych w miastach członkowskich imprez sportowych dofinansowanych przez Komisję Sportu UBC: 
   

Lp.
Nazwa imprezy
Organizator
Data
1996
1.
Regaty Grand Prix w Windsurfingu
Łeba
Polska
1996
2.
Świąteczne Zawody w Piłce Nożnej
Karlskrona
Szwecja
1996
3.
IV Igrzyska Miast Bliźniaczych
Gdynia
Polska
1996
1997
4.
V Igrzyska Miast Bliźniaczych
Gdynia
Polska
1997
1998
5.
Zawody Żeglarskie, Surfingowe, Kajakowe oraz Plażowej Siatkówki Nożnej
Kłajpeda
Litwa
1998
6.
Turniej Piłki Ręcznej i Rugby
Siauliai
Litwa
1998
7.
Turniej Tenisa
Turku
Finlandia
1998
1999
8.
I Igrzyska Związku Miast Bałtyckich
Kłajpeda
Litwa
23-25.07.99
9.
Regaty "Baltic Sail"
Gdańsk
Polska
13-15.08.99
10.
Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej
Wilno
Litwa
14-15.08.99
11.
Międzynarodowy Triatlon Dziecięcy
Panevezys
Litwa
27.08.99
12.
Bałtycka Jesień
Kaliningrad
Rosja
19-21.11.99
2000
13.
II Igrzyska Związku Miast Bałtyckich
Kłajpeda
Litwa
29-30.07.00
14.
II Bieg Europejski
Gdynia
Polska
25-28.05.00
15.
Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet
Panevezys
Litwa
27.06-02.07.00
16.
Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Związku Miast Bałtyckich
Panevezys
Litwa
08-11.06.00
17.
Międzynarodowy Festiwal Piłki Ręcznej
Panevezys
Litwa
15-17.09.00
18.
Międzynarodowy Turniej Siatkówki
Panevezys
Litwa
26-28.05.00
2001
19.
IX Igrzyska Miast Bliźniaczych
Gdynia
Polska
10-13.05.01
20.
Rozgrywki Plażowe o Puchar Jurmali
Jurmala
Łotwa
lato 2001
21.
III Igrzyska Związku Miast Bałtyckich
Kłajpeda
Litwa
27-29.07.01
22.
Festiwal Sportowy w Panevezys
Panevezys
Litwa
24-26.08.01
23.
Turniej Siatkówki Związku Miast Bałtyckich
Panevezys
Litwa
19-21.10.01
24.
Międzynarodowe Zawody Drużyn Piłkarskich
Tukums
Łotwa
20-22.07.01
25.
IV Bieg Wileński
Wilno
Litwa
19.09.01
2002
26.
XVI Międzynarodowy Bieg Osób Niepełnosprawnych "Sankt Petersburg - Puszkin"
St. Petersburg
Rosja
21-24.06.02
27.
Festiwal Sportowy dla Osób Niepełnosprawnych
Cesis
Łotwa
20-24.07.02
28.
"Bieg Europejski"
Gdynia
Polska
11.05.02
29.
Turniej Koszykówki Związku Miast Bałtyckich dla Osób Niepełnosprawnych (poruszających się na wózkach)
Panevezys
Litwa
30.11-01.12.02
30.
Międzynarodowy Turniej Koszykówki dla Osób Głuchych
Panevezys
Litwa
11-12.10.02
31.
III Miejskie Igrzyska Sportowe
Siauliai
Litwa
19-22.09.02
32.
XXVI Międzynarodowy Turniej Szachowy - "Baltic Cup"
Koszalin
Polska
16-26.06.02
2003
33.
VI Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce dla Osób Niesłyszących
Tallin
Estonia
13-19.07.03
2004
34.
"Zdrowy Umysł i Wysportowane Ciało"
Johvi
Estonia
01.06-30.08.04
35.
"Europejski Tydzień Mobilności 2004"
Chojnice
Polska
16-22.09.04
36.
"Edukacja i Sport - Zadanie dla Każdego"
Rostock
Niemcy
06-07.08.04
37.
"Moje Podwórko - Inne Podwórko" - Program walki z niedostosowaniem społecznym młodzieży trudnej
Gdynia
Polska
01.01-31.12.04
38.
"Sport i Społeczeństwo - Manifest Skutecznego Partnerstwa"
Siauliai
Litwa
02.2004 -09.2004
39.
"Dni Narwy"
Narwa
Estonia
11-13.06.04
2005
40.
"Międzynarodowy Dzień Młodzieży 2005"
Parnu
Estonia
12.08.2005
41.
"Postaw na sport, a będziesz żyć zdrowo"
Panevezys
Litwa
06.08.2005
42.
Tydzień Sportu w Liepai
Liepaja
Łotwa
16.07.2005
43.
"Tenis stołowy - sposób na zdrowe życie"
Koszalin
Polska
15.05-11.06.2005
44.
Letnie turnieje plażowe
Gdynia
Polska
01.07-31.08.2005
2006
45.
"Uroki sportów zimowych"
Siauliai
Litwa
01.01-26.02.2006
46.
"Bądź sprawny"
Haapsalu
Estonia
12.02.2006
47.
"Keila Rull 2006"
Keila
Estonia
07.10.2006
48.
"Aktywne i zdrowe popołudnie dla pracowników biurowych"
Tartu
Estonia
10.10.2006
49.
"Integracja poprzez kluby sportowe i młodzieżowe"
Karlskrona
Szwecja
04.11-06.11.2006
2007
50.
"Ścieżka zdrowia w miejskim lesie"
Chojnice
Polska
23.06.
51.
"Zdobywaj punkty - wygraj zdrowie"
Karlskrona
Szwecja
1.06- 30.09.2007
52.
"Aktywność fizyczna osób w podeszłym wieku"
Poniewież
Litwa
Czerwiec-październik 2007
53.
"Wyspy zdrowia"
Šiauliai
Litwa
1.08 - 30.11.2007
54.
"Ćwicz w domu!"
Turku
Finlandia
Październik 2007
2008
55.
„Sport dla wszystkich pokoleń"
Lipawa
Łotwa
Maj-sierpień 2008
56.
„Aktywność fizyczna - dla młodych i starszych"
Poniewież
Litwa
1 kwietnia - 31 października 2008
57.
„Bieg na 1784 m w mieście Voru"
Voru
Estonia
21 sierpnia 2008
2009
58.
„Mała piłka - wielkie ćwiczenie"
Koszalin
Polska
1.12.2009 - 31.03.2010
59.
„Zdrowe ciało - zdrowy umysł"
Poniewież
Litwa
1.12.2009 - 31.03.2010
60.
„Naprzód, seniorzy!"
Ustka
Polska
2.11.2009 - 31.03.2010
61.
„Polubmy sport i bądźmy młodzi"
Wilno
Litwa
2.11.2009 - 2.03.2010
2010
62.
„Przyłącz się do działań sportowych"
Tukums
Łotwa
11.09.2010
63.
„Projekt rugby w Bergen"
Bergen
Norwegia
16.08-16.10.2010
64.
„Sport dla lepszego życia"
Sillamae
Estonia
4.09-25.09.2010
65.
„Sport jest super"
Voru
Estonia
14.08.2010
 
2011
66.
„Ścieżki rowerowe dla każdego"
Liepaja, Łotwa
maj 2012
67.
„Miasto-port = młodzież-sport"
Kaliningrad, Rosja
grudzień 2011 - grudzień 2012
68.
„Turystyka w moich progach"
Voru, Estonia
kwiecień 2012
69.
„Chwytaj bursztynowe fale"
Kłajpeda, Litwa
10.10.2011 - 30.06.2012
  • Komisja Sportu nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem Zdrowych Miast Regionu Bałtyckiego (The Baltic Region Healthy Cities Association). Stowarzyszenie to koordynuje działania mające na celu promocję programu Zdrowe Miasta w regionie Morza Bałtyckiego. Jego celem jest również poprawa stanu zdrowia mieszkańców poprzez zdrową dietę i aktywność fizyczną.

  • W odpowiedzi na ogłoszenie roku 2004 Europejskim Rokiem Edukacji poprzez Sport oraz zgodnie z planem działań na lata 2004-2005, Komisja Sportu UBC zdecydowała utworzyć na swojej stronie internetowej Kalendarz Roczny Imprez Sportowych (http://www.ubc.net/commissions/sport.html). Kalendarz ten powstał w celu rozpowszechniania informacji na temat organizowanych w miastach członkowskich UBC wydarzeń sportowych zawierających aspekt edukacyjny.

Kampania Komisji Sportu ZMB „Zawsze aktywni”

W związku z postępującym procesem starzenia się społeczeństwa europejskiego, a w rezultacie z obniżeniem zdolności ruchowych i kondycji fizycznej Europejczyków, Komisja Sportu ZMB zainicjowała i zrealizowała Kampanię Społeczną zatytułowaną „Zawsze aktywni”. Celem kampanii było przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu ludzi starszych oraz zapobieganie ograniczeniom ruchowym związanym z procesem starzenia się. Działania skoncentrowano na promowaniu aktywnego stylu życia jako czynnika wspomagającego zdrowe funkcjonowanie organizmu. Powyższe cele zaproponowane przez Komisję Sportu zostały opracowane w oparciu o priorytety Światowej Organizacji Zdrowia. Komisja Sportu ZMB zorganizowała w ramach Kampanii Społecznej „Zawsze aktywni" następujące działania:

  • Sesja grantowa Komisji Sportu ZMB „Zawsze aktywni” 2007. W ramach sesji grantowej w 2007 r. Komisja Sportu nagrodziła te projekty, których celem było zmotywowanie osób starszych do prowadzenia aktywnego stylu życia oraz do pracy nad swoją kondycją fizyczną, a także te inicjatywy, które promowały sport jako sposób przeciwdziałania różnego rodzaju schorzeniom zdrowotnym. Wśród nagrodzonych inicjatyw znalazły się projekty realizowane przez Chojnice, Karlskronę (Szwecja), Poniewież (Litwa), Szawle (Litwa) oraz Turku (Finlandia).
  • Sesja grantowa Komisji Sportu ZMB „Sport dla wszystkich” 2008. Kontynuując działania promujące sport jako czynnik wspomagający zdrowie i równocześnie przeciwdziałający społecznemu wykluczeniu osób starszych, Komisja Sportu zorganizowała sesję grantową pn. „Sport dla wszystkich”. W ramach niniejszej sesji nagrodzono projekty, które promowały integrację pokoleń poprzez wspólne uprawianie sportu, a tym samym propagowały sport jako narzędzie sprzyjające zachowaniu aktywności fizycznej i dobrej kondycji. Również ta sesja grantowa była adresowana wyłącznie do miast członkowskich ZMB. Wśród nagrodzonych projektów znalazły się inicjatywy realizowane przez Lipawę (Łotwa), Poniewież (Litwa) oraz Voru (Estonia).
  • Sesja grantowa Komisji Sportu ZMB „Aktywni i sprawni” 2009. Ogłaszając w/w sesję, Komisja Sportu ZMB pragnęła dofinansować projekty, w ramach których prowadzone są zajęcia rehabilitacyjne dla osób starszych. Sesja ta była zakończeniem Kampanii Społecznej „Zawsze aktywni” realizowanej przez Komisję Sportu. Wśród nagrodzonych inicjatyw znalazły się projekty realizowane przez Poniewież (Litwa), Wilno (Litwa), Koszalin i Ustkę.
  • Międzynarodowa konferencja „Zawsze aktywni”. Promując pozytywne relacje pomiędzy aktywnością fizyczną i zdrowiem, a także propagując sport jako niezwykle ważny czynnik prawidłowego funkcjonowania i niezależności fizycznej osób starszych, Komisja Sportu ZMB zorganizowała międzynarodową konferencję „Zawsze aktywni” adresowaną głównie do osób pracujących z seniorami oraz do organizacji i instytucji zajmujących się profilaktyką zdrowotną. Konferencja została zorganizowana w Gdyni w dniach 4-5 czerwca 2009r. przez ww. komisję, Miasto Gdynia oraz Centrum Aktywności Seniora. Do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego zawitali prelegenci z pięciu krajów europejskich, którzy podzielili się najlepszymi doświadczeniami ze swoich miast, a także przedstawili innowacyjne projekty dotyczące aktywnego stylu życia osób w podeszłym wieku. Prof. Herbert Löllgen – Przewodniczący Niemieckiej Federacji Medycyny Sportowej przedstawił zagadnienie zdrowego stylu życia z medycznego punktu widzenia. Prelegenci ze Szwecji: Thomas Gustafson, Per-Inge Gustavsson oraz Per Jonsson pokazali, jak osoby starsze z Karlskrony dbają o swoją kondycję fizyczną. Natomiast Heini Parkkunen, Dyrektor Wykonawczy Stowarzyszenia Zdrowych Miast Regionu Morza Bałtyckiego, zapoznała uczestników ze sposobami zachęcania seniorów do uprawiania gimnastyki w domu. Kolejny gość – Kjetil Fossheim, Konsultant ds. Zdrowia i Rekreacji, z Kristiansand (Norwegia) przekonywał, iż Kristiansand to prawdziwie aktywne miasto. Uczestnicy konferencji mieli też możliwość zapoznania się z ciekawymi projektami z Danii prowadzonymi przez Carstena Hansena oraz Ann Baunbæk Hansen – konsultantów ds. sportu. Miasto Gdynia było reprezentowane przez Bożenę Zglińską (Centrum Aktywności Seniora) oraz Katarzynę Stec (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej). Ich prezentacje przedstawiające aktywne życie gdyńskich seniorów zostały wzbogacone o zajęcia praktyczne. Wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w lekcjach tańca prowadzonych przez Zuzannę Zalewską (Fundacja Strefa Tanga) oraz zajęciach muzycznych organizowanych dla seniorów w Domu Rzemiosła. Ponadto uczestnicy konferencji zostali zaproszeni przez Centrum Aktywności Seniora do wzięcia udziału w uroczystym zakończeniu roku akademickiego Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w związku z 5-tą rocznicą powstania tej instytucji. Odbyło się ono w Teatrze Muzycznym, a podziękowaniom i wspomnieniom towarzyszył koncert przygotowany specjalnie na tę okazję. Konferencja “Zawsze aktywni” stworzyła możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy różnymi miastami z rejonu Morza Bałtyckiego, co może zaowocować ciekawymi projektami w przyszłości, mającymi na celu wspieranie aktywnego życia mieszkańców naszych miast.
  • Sesja grantowa Komisji Sportu ZMB „Sport jest super” 2010. Biorąc pod uwagę fakt, iż w dzisiejszych czasach coraz mniej młodych ludzi uważa sport za interesujący sposób spędzania wolnego czasu, w którym chętniej grają oni w gry komputerowe lub oglądają telewizję, Komisja Sportu postanowiła w ramach sesji grantowej nagrodzić projekty zachęcające młodzież do aktywnego spędzania wolnego czasu i propagujące jej aktywność fizyczną. Nagrodzone zostały projekty z Tukums (Łotwa), Bergen (Norwegia), Voru (Estonia) oraz Sillamae (Estonia).  

KOMISJA TRANSPORTU

  • W październiku 2005 r. Gdynia objęła przewodnictwo Komisji Transportu we współpracy ze szwedzkim miastem Oerebro. Przewodniczącym Komisji w latach 2005-2008 był Marcin Wołek, Radny Miasta Gdyni, w latach 2008-2010 Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, Radny Miasta Gdyni, w 2010 r. funkcję tę przejął Andrzej Bień, Radny Miasta Gdyni.
    W ramach swoich działań Komisja rozesłała do członków UBC ankietę dot. kwestii transportowych. Miasta wyraziły największe zainteresowanie problematyką dot.bezpieczeństwa ruchu drogowego, lokalnego transportu publicznego, komunikacji rowerowej, dostępności oraz metod planowania w transporcie. Komisja Transportu wydała również nową ulotkę informacyjną dotyczącą jej działań. Zmodyfikowana została również strona internetowa Komisji, na której dostępne są nie tylko informacje o działaniach Komisji, ale także przykłady ciekawych projektów i inicjatyw z miast członkowskich oraz linki do różnych organizacji międzynarodowych związanych z transportem. Na stronie internetowej można także znaleźć automatycznie aktualizowane wiadomości dot. polityki transportowej Unii Europejskiej, zamieszczane na portalu EurActiv.

  • W dniu 29 września 2006 roku w Gdyni odbyło się Spotkanie Roczne Komisji Transportu Związku Miast Bałtyckich zatytułowane "Integracja systemów transportowych w Europie Bałtyckiej". Spotkanie, na którym omówiono ostatnie inicjatywy Komisji, jak również przyszłe działania, połączone było z seminarium poświęconym tematyce integracji systemów transportowych oraz Inteligentnym Systemom Transportowym (ITS). Prelegenci z Niemiec oraz Szwecji zaprezentowali zasady organizacji i finansowania zintegrowanego systemu transportowego w regionie Meklemburgii Pomorze Przednie oraz w rejonie Sztokholmu. Natomiast reprezentanci Uniwersytetu Gdańskiego przedstawili zasady integracji systemu transportu publicznego w Trójmieście oraz projekt zaawansowanego systemu zarządzania transportem w aglomeracji trójmiejskiej. Z kolei przedstawiciel Komisji Europejskiej zaprezentował zasady funkcjonowania Inteligentnych Systemów Transportowych w Unii Europejskiej, a przedstawiciel Göteborga (Szwecja) zapoznał uczestników z praktycznymi korzyściami zastosowania ITS na przykładzie swojego miasta.

  • Podczas Konferencji Generalnej UBC w Kristiansand (Norwegia) w dniu 25.09.2009, Komisja Transprtu przedstawiła podsumowanie swojej bieżącej aktywności oraz plany działań na przyszłość.

  • W dniach 17-19 marca 2010 w Gdyni zorganizowano spotkanie trzech komisji Związku Miast Bałtyckich: Energii, Ochrony Środowiska i Transportu. Spotkanie odbyło się pod hasłem: Zrównoważone rozwiązania w walce ze zmianami klimatycznymi w regionie Morza Bałtyckiego - wdrażanie programu działań Związku Miast Bałtyckich na lata 2009 - 2015 oraz strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego. Celem spotkania było zanalizowanie wyzwań, jakie związane są ze zmianami klimatycznymi z uwzględnieniem punktu widzenia trzech zaangażowanych komisji. Zmiany klimatyczne są zjawiskiem, którego już w tej chwili jesteśmy świadkami, dlatego potrzebne są zdecydowane działania, w celu uniknięcia niepożądanych zmian środowiska. W dniu 18 marca podczas spotkania Komisji Ochrony Środowiska uczestnicy zapoznali się z rozwiązaniami dot. wód opadowych w Gdańsku, jak również z rozwiązaniami stosowanym w tym zakresie w miastach Pori i Turku (Finlandia). Przedstawiciel organizacji Swedish Climate Municipalities zaprezentował sposoby aktywnego wdrażania działań mających na celu walkę ze zmianami klimatycznymi. Natomiast w trakcie panelu Komisji Transportu podkreślano znaczenie wprowadzania do codziennego życia zrównoważonych rozwiązań w zakresie mobilności. Intensywny ruch drogowy nieuchronnie prowadzi do zanieczyszczenia powietrza, wywierając przy tym negatywny wpływ na nasz klimat. Prelegenci zaprezentowali strategię transportu publicznego w Gdyni, obejmującą system komunikacji trolejbusowej, strefy płatnego parkowania oraz inicjatywy rowerowe. Przedstawiciel Gandawy (Belgia) zaprezentował bardzo dobrze rozwiniętą strategię komunikacji rowerowej tego miasta mającą na celu promowanie i rozwój zdrowych nawyków transportowych. Prelegentka z Umea (Szwecja) przedstawiła działania reprezentowanej przez siebie Agencji ds. Zarządzania Mobilnością, jak również inicjatywy promujące rozwiązania w zakresie zrównoważonego transportu. Na zakończenie panelu transportowego przedstawicielka organizacji POLIS z Brukseli (Belgia) zapoznała uczestników z projektem Carbon Aware Travel Choice - CATCH. W dniu 19 marca odbył się panel Komisji Energii. Przedstawicielka parku naukowo-technologicznego TT Center Kalmar Science Park z Kalmaru (Szwecja) zaprezentowała innowacyjny system transferu technologii Baltic Region & Technology Transfer System.

  • W dniach 21-22.10.2010 w Gdyni odbyło się międzynarodowe seminarium pt. "Poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym - możliwości i perspektywy". Seminarium zorganizowano przy współpracy Komisji Transportu ZMB i Urzędu Miasta Gdyni, a jego celem było zaprezentowanie sytuacji dzieci jako uczestników ruchu drogowego oraz działań zmierzających do poprawy ich bezpieczeństwa. Podczas seminarium zaprezentowano nowy Europejski Program Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Unii Europejskiej na lata 2011 -2020, przyjmujący za cel zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych w ciągu najbliższej dekady. Ponadto przedstawiono program „Vision Zero" (Wizja Zero), realizowany z powodzeniem w Szwecji, zgodnie z którym liczba ofiar wypadków na drogach ma w przyszłości spaść do zera. Szwecja ma obecnie jeden z najniższych wskaźników wypadków drogowych w Europie. Przedstawicielka belgijskiego stowarzyszenia „Responsible Young Drivers" z Brukseli zaprezentowała działania młodzieży europejskiej na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na seminarium przedstawiciele m.in. „Renault Polska" oraz stowarzyszenia „Droga i Bezpieczeństwo" omówili działania, programy i kampanie w zakresie wychowania komunikacyjnego dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy seminarium mieli również okazję zapoznać się z wystąpieniami prelegentów reprezentujących Politechnikę Gdańską, Pomorską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego, fundację „Bezpieczni w Ruchu Drogowym", Straż Miejską Gdyni i Gdańska, Komendę Miejską Policji w Gdyni.

Konkursy grantowe Komisji Transportu
Komisja Transportu od 2007 r. corocznie ogłasza konkursy grantowe na realizację projektów o tematyce transportowej. Dofinansowywane są najciekawsze i najbardziej oryginalne projekty oceniane przez międzynarodowe jury. Komisja przyznała granty następującym projektom:  

Lp.

Nazwa projektu

Miasto, kraj

2007 – Konkurs grantowy „Sustainable Mobility in the City” (Miejski zrównoważony transport)

1.

Kampania regionalna: bezpieczny i ekonomiczny dojazd do szkoły

Kowno (Litwa)

2.

Utworzenie portalu internetowego pozwalającego na wyszukiwanie możliwości dojazdu samochodem do pracy w kilka osób jednym samochodem

Kilonia (Niemcy)

3.

Transport alternatywny - Palanga: czysty kurort

Palanga (Litwa)

4.


Autobus szkolny

Tallinn (Estonia)

2007 – Konkurs grantowy „Road Safety Contest” – (Bezpieczeństwo w ruchu drogowym)

5.

Program bezpieczeństwa ruchu drogowego szkoły podstawowej nr 3

Chojnice (Polska)

6.

Program edukacyjno-prewencyjny „Żyj bezpiecznie” szkoły podstawowej nr 21

Gdynia (Polska)

7.

Projekt dot. bezpieczeństwa ruchu drogowego szkoły podstawowej Klaipeda's 'Gilijos' Primary School

Kłajpeda (Litwa)

2008 – Konkurs grantowy „Bike to School” (Rowerem do szkoły)

8.

Projekt szkoły Merivalja School

Tallinn (Estonia)

9.

Projekt szkoły podstawowej nr 35

Gdynia (Polska)

10.

Projekt szkoły podstawowej nr 19

Kaliningrad (Rosja)

11.

Projekt szkoły Voru Kesklinna Gumnaasium

Voru (Estonia)

2009 – Konkurs grantowy „Car-Free Day” (Dzień bez samochodu)

12.

Projekt miasta Słupska

Słupsk (Polska)

13.

Projekt miasta Lipawy

Lipawa (Łotwa)

14.

Projekt miasta Gdyni

Gdynia (Polska)

15.

Projekt miasta Poniewież

Poniewież (Litwa)

16.

Projekt miasta Gävle

Gävle (Szwecja)

2010 – Konkurs grantowy „Rowerem do pracy”

17.

Projekt miasta Rostok

Rostock (Niemcy)

2011 – Konkurs grantowy „Rowerem do szkoły”

18.

Projekt szkoły Tallinn Rahumae Basic School

Tallinn (Estonia)

19.

Projekt Stowarzyszenia Instytut Rozwoju Zrównoważonego

Koszalin (Polska)

2012 – Konkurs grantowy „Spacerem do szkoły”

20.

Projekt szkoły Voru Kreutzwald Gymnasium

Voru (Estonia)

21.

Projekt szkoły Rakvere Private Gymnasium

Rakvere (Estonia)

22.

Projekt Szkoły Podstawowej nr 26

Gdynia (Polska)

 

  • W dniach 27-28 września 2007 r. w Pärnu (Estonia) odbyła sie IX Konferencja Generalna Związku Miast Bałtyckich. Podczas konferencji zorganizowane zostały spotkania wszystkich komisji ZMB, w tym Komisji Transportu. Podczas spotkania Komisji Transportu w Parnu przewodniczący Komisji Marcin Wołek zapoznał uczestników z jej inicjatywami i działalnością, zaproponował udział w nowym przedsięwzięciu Komisji w postaci konkursu dot. bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas spotkania przedstawicielka Örebro (Szwecja) przedstawiła zebranym sprawozdanie z realizacji projektu „Baltic Sea Cycling", natomiast przedstawiciel Rostoku (Niemcy) zapoznał uczestników z propozycją projektu „Baltic Cycling Network".

  • Komisja Transportu wspiera instytucje przygotowujące projekty o tematyce transportowej poprzez wystosowanie odpowiednich listów wspierających oraz współudział w organizowanych przedsięwzięciach. Komisja jest partnerem stowarzyszonym w projekcie ABC (Access by Cycling) – projekt którego celem jest polepszenie dostępności miast poprzez włączenie komunikacji rowerowej do multimodalnego systemu transportowego.

  • Komisja Transportu zainicjowała przystąpienie Związku Miast Bałtyckich do Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (EKBRD). Wysłany wniosek zgłoszeniowy został zaakceptowany i w 2009 r. ZMB stał się jednym z ponad 1300 sygnatariuszy Karty. EKBRD jest inicjatywą Dyrektoriatu Generalnego ds. Energii i Transportu Komisji Europejskiej. Głównym celem Karty jest zmniejszenie liczby wypadków śmiertelnych o połowę do roku 2010. Karta zawiera 10 ogólnych zasad odnoszących się do środków prewencyjnych z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz konkretne zobowiązanie, które instytucja przystępująca do Karty zobowiązana jest wypełnić w ciągu trzech kolejnych lat. Zobowiązania mogą obejmować np. kampanie dot. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, publikowanie informacji o bezpieczeństwie ruchu drogowego, organizowanie szkoleń dla pracowników, opracowanie planu bezpieczeństwa w ruchu drogowym bądź też poprawa infrastruktury.

  • W 2011 r. Komisja Transportu rozesłała do miast członkowskich ZMB ankietę dot. kwestii transportowych. Ankietę przygotowano na podstawie dokumentu unijnego: "Biała księga - Plan utworzenia jednolitego europejskiego obszaru transportu - dążenie do osiągnięcia konkurencyjnego i zasobooszczędnego systemu transportu". Celem tej ankiety było uzyskanie informacji, jakie główne kwestie leżą w sferze zainteresowań miast członkowskich ZMB, ażeby móc lepiej dostosować przyszłe działania Komisji do rzeczywistych potrzeb. Odpowiedzi nadesłało 18 miast z Danii, Estonii, Finlandii, Łotwy, Polski i Szwecji. Tematy, które określono jako najbardziej interesujące to kwestie bezpieczeństwa w transporcie, obejmującego m.in. bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych, bezpieczeństwo w transporcie publicznym. Miasta wykazały również duże zainteresowanie ideą „wizji zero" w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego, jak również zwiększaniem świadomości mieszkańców w zakresie wykorzystywania alternatywnych środków transportu.

POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ GDYNI W RAMACH ZWIĄZKU MIAST BAŁTYCKICH

  • Gdynia w ramach Związku uczestniczy w pracach Komisji Sportu, Transportu, Planowania Przestrzennego, Ochrony Środowiska, Edukacji oraz Kultury. Przedstawiciele Gdyni biorą udział w organizowanych przez Związek konferencjach, seminariach, spotkaniach Komisji, warsztatach i projektach dofinansowywanych z programów pomocowych Unii Europejskiej.

  • Przy współpracy grupy osób skupionych wokół Komisji Ochrony Środowiska Związku Miast Bałtyckich i tworzących grupę Municipal Environmental Auditing Office, zorganizowano w październiku 1997 w Gdyni seminarium poświęcone możliwości skorzystania z programu opracowanego na potrzeby miast nadbałtyckich. Program kontroli środowiska naturalnego Bałtyku opiera się m.in. na wzajemnych kontrolach środowiska przez bałtyckie miasta siostrzane. Seminarium zgromadziło wiele osób odpowiedzialnych za sprawy ochrony środowiska w gminach i placówkach naukowych z terenu Wybrzeża.

  • V Festiwal Sztuki UBC 1997- organizacja Festiwalu Muzyki Kameralnej Gdynia '97.
  • Regularne umieszczanie artykułów w biuletynie UBC, informujących o najciekawszych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście, o współpracy zagranicznej Gdyni, a także o działaniach podejmowanych na rzecz szerzenia idei integracji europejskiej wśród mieszkańców.

  • Udział w 2 konferencjach w ramach projektu "UBC-EU Information Project":
    - "Sytuacja lokalnych władz i ich rola w procesie integracji europejskiej" - Szczecin, Polska (wrzesień 1997)
    - "Integracja europejska w regionie Morza Bałtyckiego - wyzwanie dla rządów lokalnych" - Tallin, Estonia (listopad 1997)
  • Udział w pracach Task Force: w październiku 1998 r. Związek Miast Bałtyckich ogłosił konkurs plastyczny pod nazwą "Dzieci Morza Bałtyckiego". Idea konkursu powstała w trakcie drugiego spotkania Task Force w Kalmarze, opracowana zaś została przez Public Relations Team w czasie trzeciego spotkania Task Force w Szczecinie. Na koordynatora całości konkursu wybrano Miasto Gdynię.
    Celem konkursu było promowanie idei, struktury i działalności UBC wśród mieszkańców miast członkowskich, a w szczególności wśród najmłodszego pokolenia. 28 stycznia 1999 roku w sali Teatralnej byłego klubu studenckiego Żak w Gdańsku odbył się wielki finał międzynarodowego konkursu plastycznego UBC. Do konkursu nadesłano 236 prac z 25 miast (Kuressaare, Narva, Sillamae, Tartu, Viljandi, Tampere, Butzow, Kiel, Rostock, Cesis, Liepaja, Riga, Ventspils, Kowno, Kłajpeda, Panevezys, Siauliai, Vilnius, Gdańsk, Gdynia, Malmo, Vastervik, Vaxjo, Baltijsk, Kaliningrad) z 8 państw (Estonii, Finlandii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Polski, Szwecji, Rosji). 21-osobowe jury, w skład którego weszli przedstawiciele władz Gdańska, Sopotu i Gdyni, korpusu dyplomatycznego (Niemiec, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii), międzynarodowych organizacji kulturalnych (Rosyjski Ośrodek Kultury i Nauki, Duński Instytut Kultury) oraz artyści-malarze, wybrało do finału oraz nagrodziło następujące prace:
    I miejsce: Tomasz Linda (12 lat), Gdańsk, Polska
    II miejsce: Mohammad Ali (11 lat)), Malmö, Szwecja
    III miejsce: Neringa Kekyte (9 lat), Siauliai, Litwa
    IV miejsce: Yulia Shishova (12 lat), Sillamäe, Estonia
    V miejsce: Katrina Olonkina (13 lat), Ventspils, Łotwa
    VI miejsce: Yulia Abrazoumova (9 lat), Kaliningrad, Rosja
    VII miejsce: Kiira Korpi (10 lat), Tampere, Finlandia
    VIII miejsce: Anne Sonntag (12 lat) Rostock, Niemcy
    Ponadto jury postanowiło wyróżnić 2 prace z Estonii i Litwy - państw, z których nadesłano największą liczbę prac. Wyróżnienia otrzymali:
    Anna Ilushenko (12 lat) Sillamäe, Estonia
    Agne Brazauskaite (12 lat) Kowno, Litwa
    Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, zaś finaliści i wyróżnieni nagrody rzeczowe (zestawy malarskie, koszulki z logo konkursu, gry, puzzle, albumy). Miasta zaś, z których pochodzą finaliści otrzymały grawerowane tabliczki pamiątkowe. Nadesłane prace zapoczątkowały wiele nowych projektów takich jak: wędrowne wystawy w miastach członkowskich wokół Bałtyku, Galeria Wirtualna na stronie internetowej UBC, publikacje (plakaty, kalendarz, pocztówki itp.). Ponadto w dniach 21.05.-03.06.1999 w Urzędzie Miasta Gdyni odbyła się wystawa prac konkursowych. Na zakończenie projektu wydrukowano pierwszy materiał promocyjny w postaci plakatu (1.500 sztuk) z pracami konkursowymi. Na sfinansowanie tego konkursu UBC przeznaczył 6000 USD.

  • w 1999 r. miasta Gdynia i Gdańsk pełniły funkcję współprzewodniczących Komisji Współpracy Gospodarczej Związku Miast Bałtyckich. W dniach 12-13 lutego 1999 r. w Gdyni i Gdańsku odbyło się drugie doroczne spotkanie w/w Komisji. W spotkaniu udział wzięło 56 uczestników z 22 miast z 7 krajów - Danii, Estonii, Finlandii, Łotwy, Litwy, Szwecji i Polski. Podczas dwudniowego spotkania przedstawiciele samorządów lokalnych, biur handlowych oraz innych instytucji zajmujących się promocją biznesu dokonali prezentacji oraz dyskutowali na tematy związane z rozwojem współpracy gospodarczej w regionie Morza Bałtyckiego.

  • W dniach 18-20.11.1999 r. na pokładzie promu "Stena Europe" płynącego do Karlskrony, odbyła się konferencja dotycząca współpracy gospodarczej UBC, w której uczestniczyli przedstawiciele miast członkowskich Związku. Dyskusja na pokładzie promu toczyła się wokół punktów zaproponowanego przez Gdynię programu działania na rok 2000-2001. Za najważniejsze kierunki działania uczestnicy konferencji uznali: wyspecyfikowanie najważniejszych problemów ze strategii rozwoju poszczególnych miast, wskazanie ich słabych i mocnych stron,przygotowanie 2-3 propozycji wspólnych projektów mogących ubiegać się o dofinansowanie z funduszy pomocowych.
    Ponadto podczas roboczego spotkania Komisji Współpracy Gospodarczej zaprezentowano broszurę Economic Statistical Information Leaflet, przygotowaną przez Referat Współpracy Gospodarczej i Przedsięwzięć Urzędu Miasta Gdyni. Na zorganizowanie obu spotkań oraz druk broszury Urząd Miasta Gdyni uzyskał dofinansowanie ze Związku Miast Bałtyckich w wysokości ok. 20 250 zł.

  • W dniach 6-9.06.2002 r. w Viljandi /Estonia/ odbyło się 34-te spotkanie Zarządu Związku Miast Bałtyckich. Delegaci z miasta Gdyni zainicjowali i przedstawili projekt Kampanii Społecznej "Bez barier" w ramach działalności Związku Miast Bałtyckich, związanej z ogłoszonym rokiem 2003 przez Radę Europy - Europejskim Rokiem Osób Niepełnosprawnych. Zaproponowano rozpoczęcie Kampanii konferencją w Gdyni w dniach 27-28.09.2002 r. Zarząd Związku Miast Bałtyckich poparł ideę Kampanii Społecznej "Bez barier" i przyjął propozycję przedstawionego programu konferencji w Gdyni. Poszczególne Komisje zadeklarowały zaangażowanie się i poświęcenie jednego z tematycznych spotkań swoich Komisji problemom osób niepełnosprawnych. Ankieta przygotowana przez Referat Współpracy z Zagranicą dotycząca zdiagnozowania środowiska i problemów osób niepełnosprawnych została rozesłana do wszystkich miast członkowskich Związku Miast Bałtyckich, co pozwoliło na zorientowanie się w jakim zakresie poszczególne miasta mogłyby ze sobą współpracować.

  • W dniach 17-19.10.2003 w Kłajpedzie odbyła się VII Konferencja Generalna UBC. Podczas Konferencji odbyły się spotkania poszczególnych Komisji UBC, w tym również Komisji Sportu kierowanej przez Gdynię. Ogłoszono zwycięzcę konkursu "Equal Opportunities Prize". Został nim Tallin, który otrzymał nagrodę w kwocie 3000 EUR za organizację VI Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce dla Osób Niesłyszących. W Kłajpedzie odbyła się również wystawa pokonkursowa zawierająca prace nadesłane na konkurs plastyczny "Marzenia bez barier". Uczestnicy Konferencji otrzymali kalendarze, do których opracowania wykorzystano prace z konkursu "Marzenia bez barier".
    W trakcie Konferencji dokonano podsumowania zainicjowanej przez Gdynię kampanii społecznej UBC "Bez barier", w ramach której zrealizowane zostały następujące działania:

  • Ankieta dotycząca sytuacji osób niepełnosprawnych w miastach członkowskich UBC (czerwiec - wrzesień 2002). Ankieta została rozesłana do członków UBC. Jej celem było zdiagnozowanie środowiska i problemów osób niepełnosprawnych oraz zdefiniowanie najpilniejszych problemów na jakie one napotykają w codziennym życiu. Ankieta miała również pokazać jakie utrudnienia pojawiały się w trakcie rozwiązywania tych problemów przez poszczególne miasta. Udział procentowy osób niepełnosprawnych w miastach, które odpowiedziały na ankietę oscyluje w przedziale od 1 do 16% mieszkańców. Wyniki badania wykazały, iż do najtrudniejszych problemów należą: przełamanie barier psychologicznych, brak społecznej akceptacji oraz kwestia aktywacji zawodowej niepełnosprawnych w celu umożliwienia im bardziej niezależnego życia. Osoby niepełnosprawne wciąż borykają się z kłopotami związanymi z barierami architektonicznymi, nierównymi szansami kształcenia oraz brakiem sprzętu rehabilitacyjnego.

  • Konferencja Związku Miast Bałtyckich "Bez barier".Konferencja "Bez Barier" odbyła się w dniach 27-28.09.2002 w Gdyni. Zainaugurowała ona społeczną kampanię UBC "Bez Barier" na rzecz osób niepełnosprawnych. W świetle uprzednio przeprowadzonej ankiety w miastach członkowskich Związku Miast Bałtyckich dotyczącej sytuacji niepełnosprawnych, a także na potrzeby samorządów gminnych, podczas konferencji przedstawiono: doświadczenia szwedzkie dotyczące planowania polityki na szczeblu lokalnym na rzecz niepełnosprawnych znanej jako Agenda 22, stanowisko oficjalne Unii Europejskiej dotyczące problemu niepełnosprawności, a także projekty zrealizowane przez instytucje pozarządowe tzn.: Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Oddział w Gdyni. Wśród projektów, które spotkały się z niezwykłym zainteresowaniem znalazły się także prezentacje poświęcone zagadnieniom psychologicznym: Klosz oraz Harmonia autorstwa Jolanty Szulkowskiej z Gdyni, których tematem były sposoby wychodzenia z niepełnosprawności. Kaido Kikkas z Estonii zaprezentował natomiast projekt przedstawiający miejsce osób niepełnosprawnych w społeczeństwie informatycznym.
    Podczas konferencji Gdynia jako pierwsza gmina w Polsce przyjęła dokument Agendę 22 - wytyczne dla władz lokalnych w zakresie planowania polityki wobec osób niepełnosprawnych przygotowany przez Szwedzką Federację Osób Niepełnosprawnych. Agenda 22 napisana na podstawie 22 Standardowych Zasad podjętych przez ONZ, jest przewodnikiem dla samorządów, które zajmują się tworzeniem lokalnej polityki dotyczącej osób niepełnosprawnych. Udział w Konferencji wzięło ok. 100 osób. Byli na niej obecni min. przedstawiciele miast bliźniaczych, miast członkowskich UBC oraz polskich instytucji i organizacji zajmujących się problematyką osób niepełnosprawnych.

  • Biuletyn UBC "Cities without limits". Przy współpracy z Sekretariatem UBC, całe wydanie pierwszego w 2003 r. numeru Biuletynu UBC poświęcone zostało doświadczeniom miast regionu bałtyckiego w zakresie strategii wobec osób niepełnosprawnych oraz ich ogólnej sytuacji. W Biuletynie zaprezentowano poszczególne projekty i rozwiązania zastosowane w różnych miastach członkowskich UBC. 25 miast podzieliło się swoimi doświadczeniami związanymi z likwidowaniem barier architektonicznych oraz z udzielaniem osobom niepełnosprawnym pomocy w zdobywaniu dostępu do edukacji, kultury i pracy.

  • Krajowa konferencja "Miasta dla wszystkich - działania samorządów wobec osób niepełnosprawnych"
    W dniu 26 maja 2003 r. Urząd Miasta Gdyni we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zorganizował krajową konferencję pt. "Miasta dla wszystkich - działania samorządów wobec osób niepełnosprawnych". Konferencja w Gdyni zgromadziła 80 uczestników z miast polskich reprezentujących samorządy lokalne i organizacje pozarządowe. W trakcie konferencji poruszono problem dostępności miast dla osób niepełnosprawnych, jak również omówiono działania samorządów lokalnych w zakresie problematyki niepełnosprawności. Dyskutowano także o możliwości współpracy między samorządami i Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W trakcie konferencji zaprezentowany został dokument "Agenda 22", który wręczono przedstawicielom poszczególnych miast.

  • Międzynarodowy Konkurs Plastyczny UBC "Marzenia bez Barier". Gdynia zorganizowała Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Marzenia bez Barier". Jego celem było podniesienie świadomości w zakresie praw dzieci i młodych ludzi niepełnosprawnych do równości w edukacji, wspieranie ich pełnej integracji w społeczeństwie oraz promocja rozwoju osób niepełnosprawnych poprzez sztukę. Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w wieku 10 - 16 lat z 102 miast członkowskich Związku Miast Bałtyckich z następujących państw: Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Rosja i Szwecja. Konkurs został organizowany na poziomie lokalnym i międzynarodowym, przy czym koordynacją całości konkursu kierował Sekretariat Komisji Sportu UBC mieszczący się w Gdyni. Uroczysty finał konkursu odbył się w dniu 2 lipca 2003 w Urzędzie Miasta Gdyni. 34-osobowe jury składające się z przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, gdyńskich organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, artystów, władz miasta Gdyni, a także członków Rady Metropolitalnej Zatoki Gdańskiej oraz masmediów wybrało 7 prac finałowych (po 1 z każdego państwa), a spośród nich 3 zwycięzców konkursu.
    Laureatami zostali:

    I miejsce: Agnese Beikule (16 lat): Marzenia bez granic, Cesis, Łotwa
    II miejsce: Victoria Chipan (11 lat): Ptasia farma, Kronstadt, Rosja
    III miejsce: Maria Vassina (15 lat): Rodzina moich marzeń, Tallinn, Estonia

  • Wystawy rysunków. W wyniku przeprowadzonego konkursu plastycznego "Marzenia bez barier" powstał bogaty zestaw prac dziecięcych, który stanowić będzie materiał do tzw. "wędrujących wystaw". Założeniem organizatorów jest pokazanie prac w miastach członkowskich UBC. Ustalono następujący harmonogram ekspozycji:

    - Gdynia - wrzesień/październik 2003,Galeria "Ratusz",Urząd Miasta Gdyni
    - Kłajpeda (Litwa) - październik 2003 - Teatr Dramatyczny,podczas VII Konferencji Generalnej UBC
    - Gdynia - grudzień 2003 - galeria w hotelu "Nadmorski"
    - Szczecin - marzec 2004 - Galeria Prezydencka, Ratusz Głównomiejski
    - Rostock (Niemcy) - grudzień 2004
    - Tallin (Estonia), Urząd Miasta Tallina - marzec/kwiecień 2005
    - Wilno (Litwa), Galeria dla Dzieci i Młodzieży - maj/czerwiec 2005

  • Kalendarz UBC. Na podstawie prac plastycznych nadesłanych w 2003 r. na konkurs "Marzenia bez barier" Komisja Sportu wydała kalendarz na rok 2004, a następnie na rok 2005. Dystrybucja kalendarza na rok 2004 miała miejsce podczas VII Konferencji Generalnej UBC wśród miast członkowskich. Kalendarze rozesłane zostały również do najważniejszych instytucji europejskich, z którymi współpracuje UBC.

  • Galeria Wirtualna. Wszystkie prace nadesłane na konkurs "Marzenia bez barier" można obejrzeć w Galerii Wirtualnej utworzonej na stronie UBC: www.ubc.net/art_gallery.html

  • W ramach współpracy z Komisją Ochrony Środowiska UBC Gdynia wzięła udział w ogłoszonym przez tę Komisję w maju 2003 r. konkursie na najlepszy projekt w dziedzinie ochrony środowiska w Regionie Morza Bałtyckiego. Do organizatorów wpłynęły wnioski z 9 miast z 5 krajów. W konkursie udział wzięły następujące miasta: Aalborg (Dania), Cesis (Łotwa), Gdynia (Polska), Jurmala (Łotwa), Kaliningrad (Rosja), Kowno (Litwa), Panevezys (Litwa), Sopot (Polska) i Wilno (Litwa). Głównym celem konkursu było zachęcenie miast członkowskich UBC do rozwijania administracji i sfery usługowej w sposób innowacyjny, z myślą o mieście i potrzebach jego mieszkańców. Przy ocenie poszczególnych wniosków kierowano się innowacyjnością projektu, jego merytoryczną zgodnością z tematyką konkursu, wpływem na problemy ochrony środowiska oraz jakością i efektywnością zastosowanych rozwiązań.

    Nagrodę główną w konkursie otrzymało w październiku 2003 r. miasto Cesis na Łotwie za projekt "Environmental Development Board" (Rada ds. Rozwoju Środowiska). Gdynia otrzymała wyróżnienie za swój projekt pt. "Gdynia - miastem przyjaznym środowisku". Projekt gdyński zaprezentował szereg różnorodnych działań, których celem było podniesienie świadomości mieszkańców w zakresie środowiska i zrównoważonego rozwoju. Działania te obejmowały m.in. konkursy tematyczne np. na najbardziej interesującą internetową stronę ekologiczną, akcje informacyjne promujące styl życia bardziej przyjazny środowisku, a także projekty edukacyjne realizowane na wolnym powietrzu. Decyzję o przyznaniu wyróżnienia Gdyni uzasadniono faktem, iż miasto wykorzystało w swoich przedsięwzięciach najnowsze technologie i metody innowacyjne, mające na celu zaangażowanie grup społecznych, które nie tak często zajmują się sprawami środowiska. Wyróżnienia przyznano również Sopotowi i Kaliningradowi.

  • Gdynia uczestniczy także w pracach Komisji Planowania Przestrzennego UBC. Miasto było jednym z partnerów w międzynarodowym projekcie prowadzonym przez Komisję Planowania Przestrzennego: ABC - Alians Miast Bałtyckich. Projekt rozpoczął się w marcu 2003 i trwał przez 3 lata. Celem projektu było wykorzystanie i rozwijanie lokalnych doświadczeń oraz wiedzy dotyczącej planowania, kształtowania i przekształceń struktur przestrzennych, dla lepszego wykorzystania możliwości rozwojowych miast. W ramach projektu realizowane były m.in. seminaria (dwa razy do roku). Gdynia zorganizowała takie seminarium w 2005 r.

  • W czerwcu 2004 r. reprezentanci Gdyni uczestniczyli w zorganizowanym przez Komisję Transportu w Kownie seminarium pt. "Europejskie projekty transportowe", podczas którego przedstawiciel Gdyni zaprezentował wystąpienie na temat doświadczeń gdyńskich w ramach inicjatywy CIVITAS. Delegacja gdyńska wzięła również udział w odbywającym się w tym samym czasie w Kownie Dorocznym Spotkaniu Komisji Transportu UBC. Przedstawiciele Gdyni uczestniczyli również w organizowanym przez Komisję Transportu we wrześniu 2004 r.w Oerebro seminarium na temat komunikacji rowerowej.

  • W dniach 19-20.10.2006 obradował w Gdyni Zarząd Związku Miast Bałtyckich (ZMB). Zarząd (Rada Wykonawcza) jest organem pełniącym najwyższą władzę w Związku w czasie między sesjami Konferencji Generalnej. Zarząd składa się z jednego miasta członkowskiego reprezentującego każdy kraj, Prezydenta oraz trzech Wiceprezydentów Związku. Na 47 Posiedzenie Zarządu ZMB do Gdyni przybyło 52 przedstawicieli Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski i Szwecji. W trakcie spotkania odbyły się dwie sesje. W czwartek 19.10.2006 zorganizowano sesję zamkniętą, w której wzięli udział tylko członkowie Zarządu, natomiast w piątek 20.10.2006 odbyła się sesja otwarta, w której uczestniczyli przewodniczący i przedstawiciele Komisji Roboczych ZMB, jak również reprezentanci miast członkowskich ZMB. Podczas posiedzenia zamkniętego Zarząd ZMB przyjął w poczet organizacji dwa nowe miasta: Robertsfors ze Szwecji oraz Jyväskylä z Finlandii. Na spotkaniu przyjęto także propozycję utworzenia nowej Komisji Roboczej ds. Energii, która zajmować się będzie promowaniem przykładów najlepszych działań w dziedzinie energetyki, kwestią energii odnawialnych, możliwością redukcji emisji dwutlenku węgla w sektorze transportowym, efektywnością energetyczną i bezpieczeństwem energetycznym, jak również informacją i edukacją. Wśród omawianych tematów znalazły się m.in. takie kwestie, jak przyszłoroczna Konferencja Generalna w estońskim mieście Pärnu, dalszy rozwój Związku Miast Bałtyckich, a także otwarcie biura Związku w Brukseli, którego zadaniem jest lobbowanie na rzecz interesów organizacji i miast członkowskich wśród instytucji europejskich. W czasie sesji otwartej zaprezentowano m.in. raporty Komisji Roboczych ZMB dotyczące ich działalności w okresie październik 2005 - wrzesień 2006.

  • ikonaOpublikowano: 28.05.2004 00:00
  • ikona

    Autor: mpawlinska

  • ikonaZmodyfikowano: 11.10.2012 09:06
  • ikonaZmodyfikował: Monika Pawlińska
ikona