2014

niedziela 9 marca - program

DUŻA SALA, DZIEŃ FOTOPLASTYKONU I KOLOSÓW

Niedziela, 9 marca 2014

9.30 - 13.15 BLOK IX

Adam Bielecki
Od Beskidów po Himalaje

Jeden z najlepszych współczesnych polskich himalaistów, 30-letni Adam Bielecki, przygotowuje się właśnie do wyprawy na Kanczendzongę. Wspólnie z należącymi do ścisłej światowej czołówki wspinaczy Denisem Urubko, Borisem Dedeszko i Alexem Txikonem chcą wytyczyć nową drogę na północnej ścianie trzeciej pod względem wysokości góry świata. Bielecki, który pierwsze wyróżnienie na Kolosach otrzymał w wieku zaledwie 17 lat (za wejście na Chan Tengri), a ma w swoim dorobku także Kolosa 2012 (wraz ze współtowarzyszami za zdobycie zimą Gaszerbruma I), jest w tym roku nominowany do Nagrody im. Andrzeja Zawady. Prelekcja, którą wygłosi w Gdyni, będzie krótkim podsumowaniem jego górskiej drogi: począwszy od zamierzchłych czasów w skałach, przez Tatry, Alpy i Tienszan, aż po cztery wejścia na ośmiotysięczniki, w tym dwa pierwsze zimowe.


Przemysław Bucharowski, Agata Włodarczyk, Diuna
Himalaje na czterech łapach

Agata i Przemek to zwykła para, która w kwietniu 2013 r. ruszyła w niezwykłą podróż. Szczególnie jak na parę - bo w trójkę. Na wyprawę do Indii zabrali ze sobą Diunę, czyli całkiem sporych rozmiarów sukę, wilczaka czechosłowackiego. Gdy po dwóch miesiącach chcieli wracać do domu, okazało się, że nie mogą - ze względu na przepisy dotyczące wwożenia zwierząt do UE. I właśnie wtedy zaczęła się prawdziwa przygoda. Kupili zapas psiej karmy i wyruszyli w Himalaje na trwający prawie dwa miesiące spacer. Maszerując ze wschodu na zachód Garhwalu pokonali wraz z Diuną ponad 500 kilometrów w poziomie i łącznie 63 kilometry w pionie, odwiedzając po drodze 12 himalajskich dolin i docierając na wysokość ponad 4300 m. Nie było łatwo: codziennie towarzyszyły im krew, pot i łzy, deszcz, śnieg i grad, a także ryż oraz soczewica. Dzięki Diunie nie narzekali na brak emocji. Po siedmiu tygodniach ich podróż niespodziewanie przerwał wypadek Agaty (złamany obojczyk), który - być może - uratował im życie.


Mirosław Kopertowski
System Huautla. Na Zachodzie najgłębiej

Meksykańska Huautla (-1475 m) przez lata uchodziła za najgłębszy znany system jaskiniowy półkuli zachodniej. Do czasu aż straciła pierwszeństwo na rzecz, również meksykańskiej, jaskini Cheve (-1484 m). W 2013 r. uczestnicy międzynarodowej wyprawy kierowanej przez Chrisa Jewella postanowili przywrócić dawną hierarchię. Choć kluczowa dla powodzenia ekspedycji eksploracja prowadzona z biwaku położonego na głębokości 840 metrów przez pięciu nurków (jednym z nich był Mirosław Kopertowski) trwała zaledwie tydzień, grotołazi przygotowali się do niej przez cały rok. Wiedzieli, że wszystko musi zadziałać idealnie, bo - ze względu na niezwykle skomplikowaną logistykę - drugiej szansy nie będzie. 17 marca, po sześciu dniach nurkowań, Chris Jewell i Jason Mallinson osiągnęli w najodleglejszym syfonie głębokość 81 metrów, ustanawiając tym samym nową głębokość całego systemu Huautla - 1545 metrów.


Anna Gondek-Grodkiewicz
Dlaczego podróżujemy? Fotograficzna opowieść z Karaibów

W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie fotograf Anna Gondek-Grodkiewicz wyruszyła w podróż nad Morze Karaibskie. Ana (jak nazywali ją Indianie) uczestniczyła w codziennym życiu mieszkańców wysp archipelagu San Blas (pogranicze panamsko-kolumbijskie), brała udział w ich świętach oraz obrzędach i zastanawiała się, co pcha ludzi do poznawania odległych lądów i innych kultur. Na szczęście znalazła też czas na robienie zdjęć. Znakomitych.

Tomasz Kozłowski
Psychologia ryzyka

Czy ktoś, kto się wspina, skacze z samolotu, spędza życie na morzu, w jaskiniach lub w tropikach w dżungli, to: a). wariat; b). człowiek o stabilnym profilu osobowości? Czy badania naukowe dotyczące motywacji do podróży, wyzwań i zmagań z samym sobą, na pewno opisują ludzi nieznających słów „rozsądek", „ryzyko" i „odpowiedzialność? I co ma do tego dynamika zachowań w grupie? Jak przygotować się do podejmowania dobrych decyzji zespołowych? Na te i więcej pytań postara się odpowiedzieć Tomasz Kozłowski, psycholog, skoczek spadochronowy (ponad 1000 skoków), były instruktor ratownictwa górskiego, miłośnik eksploracji jaskiń, specjalista diagnozowania procesów grupowych z doświadczeniem w pracy z międzynarodowymi zespołami w Europie oraz w Nowej Zelandii.


Andrzej Muszyński
Dolina Śmierci i birmański Dziki Zachód

Dzięki otrzymanej rok temu Nagrodzie im. Zawady (grant w wysokości 15 tys. złotych) Andrzej Muszyński, pisarz, reporter i laureat Kolosa 2012, wrócił na tajemniczą północ Birmy. Na grzbiecie słonia przemierzył Dolinę Hukawng, zwaną Doliną Śmierci, jeden z najbardziej malarycznych rejonów Ziemi, i dotarł na birmański Dziki Zachód, gdzie wybuchła prawdziwa gorączka złota. W Gdyni opowie o historii ludzkiego szaleństwa - drodze Ledo prowadzącej przez puszczę gór Patkoi i swoim brawurowym rajdzie w poszukiwaniu ostatniego łowcy głów z plemienia Naga - a także o przypadkowym odkryciu najpiękniejszej rzeki świata i niezwykłej akcji ratunkowej z czasów II wojny światowej. Komu mało, podczas prezentacji będzie mógł zobaczyć najstarszą fotografię wojenną świata.


Tomasz Jakubiec (Tomanek), Łukasz Pająk (Łuki)
Wielki powrót do Wielkiego Kanionu

W 1994 r. podczas ekspedycji do Stanów Zjednoczonych członkowie słynnego klubu kajakowego Bystrze z Krakowa pokonali górny i dolny fragment rzeki Kolorado. Jednak na to, by spłynąć jej głównym odcinkiem, biegnącym przez teren Grand Canyon National Park, nie otrzymali pozwolenia. Czekali na nie aż dziewiętnaście lat. I w końcu dopięli swego. Latem 2013 r. ruszyli nad Kolorado raz jeszcze. Przemierzyli 450 kilometrów rzeki płynącej przez „niewątpliwy cud natury" i jako pierwsza polska wyprawa kajakowa pokonali Wielki Kanion. Z bliska podziwiali nigdzie indziej nie spotykane struktury geologiczne, poznawali nieznane oblicze największego na świecie przełomu rzeki i zmierzyli się z prawie setką bystrzy, z których kilkadziesiąt zaliczanych jest do najwyższej klasy trudności.

13.15 - 13.35 PRZERWA (w trakcie koncert na bębnach zespołu KUKAKIKE)

13.35 - 15.40 RETROSPEKTYWA

Andrzej Paczkowski oraz Anna Czerwińska, Marian Bała, Leszek Cichy, Janusz Majer i Krzysztof Wielicki

Złota era polskiego himalaizmu

Po raz pierwszy na Kolosach - specjalna, dwugodzinna prezentacja poświęcona historii polskiej eksploracji najwyższych gór świata z udziałem legend polskiego himalaizmu. Przygotowana przez wybitnych ekspertów: prof. Andrzeja Paczkowskiego (historyk, alpinista, przez siedem kadencji, w latach 1974-1995, prezes Polskiego Związku Alpinizmu) i Leszka Cichego przy współpracy Janusza Kurczaba. W omówieniu najciekawszych wątków z długoletniej historii obecności Polaków w górach wysokich prowadzącego retrospektywę prof. Paczkowskiego będą wspierali: Marian Bała (pionierskie wyprawy w Hindukusz zainicjowane w 1960 r.), Janusz Majer (realizacja hasła Wojciecha Kurtyki: „Na każdym ośmiotysięczniku - nowa polska droga"), Anna Czerwińska (kobiety w Himalajach), Leszek Cichy (himalaizm zimowy) oraz Krzysztof Wielicki (Korona Himalajów i Karakorum).

15.40 - 16.00 PRZERWA

16.00

Ceremonia wręczenia Kolosów, Nagrody im. Andrzeja Zawady, Nagrody Specjalnej i Nagrody Dziennikarzy
Prowadzenie: Sylwia Bukowicka i Radosław Siuda (Chopin)

17.10 - 17.30 PRZERWA

17.30
Niespodzianka

18.30 - 19.00
Ogłoszenie nazwisk laureatów Nagród Publiczności oraz losowanie nagród rzeczowych



16. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów - plan

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

ikona