TU ES PETRUS

TU ES PETRUS

Opis alternatywny

07.10.2006 r.


petrus_poster Tu Es Petrus to poetycka opowieść o trzech najważniejszych tajemnicach tego świata. Te tajemnice to TAJEMNICA STWORZENIA, TAJEMNICA KRZYŻA i TAJEMNICA MIŁOŚCI.

Tu Es Petrus to jednocześnie poetycka opowieść o trzech największych problemach XXI wieku. Te problemy to GŁÓD obok BOGACTWA, WOJNY w opozycji do POKOJU i NIENAWIŚĆ w ludzkich sercach obok pragnienia ŁADU SERCA.

Tu Es Petrus to w reszcie poetycka opowieść o NASTĘPCY PIOTRA - Janie Pawle II, któremu przyszło w swoim życiu i pontyfikacie zmierzyć się z powyższymi kwestiami. O Papieżu, który podążył drogą Ukrzyżowanego i z pokorą poniósł krzyż cierpienia, krzyż życia, krzyż wiary i krzyż bólu.

Zbigniew Ksiażek

Historia:

Tu es Petrus - dzieło Zbigniewa Książka i Piotra Rubika dedykowane papieżowi Janowi Pawłowi II to druga część Tryptyku Świętokrzyskiego. Premiera oratorium miała miejsce w maju 2005 roku w kieleckim Amfiteatrze Kadzielnia.

We wrześniu tegoż roku 17 tysięcy osób wysłuchało oratorium na krakowskich Łagiewnikach podczas koncertu pożegnalnego dla kardynała Franciszka Macharskiego. Pod koniec 2005 roku wydane zostały także płyty DVD oraz CD z premierowym koncertem oratorium.

Od tamtej pory oratorium Tu Es Petrus zawitało już w niemal każdy zakątek Polski nieodmiennie gromadząc na koncertach tysiące miłośników tej niecodziennej muzyki.

Twórcy:

ZBIGNIEW KSIĄŻEK - Autor oratorium


ksiazek

Scenarzysta, prozaik, dramaturg i autor tekstów piosenek, wykonywanych przez całą rzesze gwiazd polskiej sceny muzycznej m.in. "Brathanki", Michała Bajora, Andrzeja Zauchę, Zbigniewa Wodeckiego, Ryszarda Rynkowskiego i artystów związanych z Piwnicą pod Baranami, np. Halinę Wyrodek, Jana Kantego Pawluśkiewicza czy Grzegorza Turnaua. Tworzył teksty do muzyki takich kompozytorów jak Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Andrzej Zarycki czy Jarosław Śmietana. Sztuki teatralne Zbigniewa Książka reżyserowali między innymi: Marta Meszaros - "Urodziny Mistrza" w Teatrze Telewizji, Krzysztof Jasiński - "Sztuka kochania" w Teatrze Stu w Krakowie, Igor Michalski - "Sceny miłosne dla dorosłych" w Teatrze Muzycznym w Gdyni i Adam Opatowicz "Diabły Polskie" w Teatrze Polskim w Szczecinie. Wśród scenariuszy, których jest autorem wspomnieć warto scenariusz do filmu animowanego "Biały Pies" reż. Longin Szmyd, który to film otrzymał drugą nagrodę na światowym festiwalu filmowym w Huesco w Hiszpanii. W swoim artystycznym dorobku ma również powieści i wiersze dla dzieci.

Jest laureatem nagrody głównej Studenckiego Festiwalu Piosenki, kilku nagród na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Super Jedynki i Fryderyka 2002 za płytę "Patataj" oraz Nagrody Miasta Kielce. W 2004 roku zakończył pracę nad oratorium "Świętokrzyska Golgota", którego prapremiera odbyła się 6 kwietnia 2004 w Bazylice Katedralnej w Kielcach, a które do dziś grane jest w całej Polsce.

PIOTR RUBIK - Kompozytor i dyrygent

rubik

Kompozytor, producent, multiinstrumentalista. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie pod opieką prof. Andrzeja Zielińskiego. Muzyki filmowej uczył się pod kierunkiem Ennio Morricone w Sienie, we Włoszech. Jako koncertmistrz Światowej Orkiestry Jeunesses Musicales (110 muzyków z 35 krajów świata) koncertował w Ameryce Południowej i Europie, występował z wybitnymi dyrygentami jak Charles Dutoit i Vernon Handley. Grał też przy pierwszym pulpicie w Sinfonii Varsovii.

Komponuje nie tylko piosenki (śpiewają je m.in.: Edyta Górniak, Katarzyna Skrzynecka, Ada Biedrzyńska, Małgorzata Walewska, Michał Bajor, Robert Janowski), ale również muzykę instrumentalną, teatralną i filmową. Jego utwory promowały takie filmy jak "Quo Vadis", "Zemsta" czy "Prymas". W roku 2004 w Kielcach odbyła się prapremiera oratorium "Świętokrzyska Golgota" ze słowami Zbigniewa Książka, do którego Piotr Rubik napisał muzykę. W dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej był współautorem i dyrygentem koncertu "Anioły Europy" na wrocławskim Rynku. Jest również autorem muzyki do nowych Wiadomości w TVP1, a także do specjalnych wydań Wiadomości po śmierci Ojca Świętego.

Koncerty:

W czasie wykonywania oratoriów na scenie występuje jednocześnie 150, lub więcej artystów. W koncercie udział bierze orkiestra, chór oraz soliści.

To, co śpiewają, jest jednocześnie mądre i bardzo proste. Od trzech lat nieprzerwanie koncerty te przyciągają niezliczone tłumy fanów w całej Polsce.

Nagrody:

PRZEBÓJ
W sierpniu 2005 roku piosenka "Niech mówią, że to nie jest miłość", w wykonaniu Olgi Szomańskiej i Przemysława Brannego, pochodząca z oratorium Tu es Petrus, zdobyła główną nagrodę plebiscytu .Przeboje Lata Jedynki. na Festiwalu Jedynki w Sopocie.

PIOSENKA WSZECHCZASÓW
Piosenka "Niech mówią, że to nie jest miłość" wygrała także w plebiscycie Radia Zet i tygodnika Gala na Polską Piosenkę Wszechczasów!

NAGRODA SUPERJEDYNKI!
Płyta TU ES PETRUS zdobyła prestiżową nagrodę SuperJedynki na Festiwalu Piosenki Polskiej OPOLE 2006 za Najlepszą Płytę Literacką! Twórcy oratorium TU ES PETRUS otrzymali również nagrodę "Laureata Laureatów"!

PODWÓJNIE DIAMENTOWI
W maju 2006 twórcy i wykonawcy oratorium Tu es Petrus otrzymali podwójną diamentową płytę za sprzedaż ponad 60 tysięcy egzemplarzy.

Gdynia:

sobota 7 października 2006 r.
godz. 18.00
Kościół pw. Św. Andrzeja Boboli
Plac św. Andrzeja 1

Bezpłatne zaproszenia były dystrybuowane poprzez:

  • gdyńskie parafie (szczegóły w parafiach)
  • Centrum Kultury w Gdyni (szczegóły: 0-58 664 73 77)
  • za pośrednictwem mediów lokalnych i miejskiego poratu internetowego www.gdynia.pl

Dla osób bez zaproszeń na placu przed kościołem będą ustawione dwa telebimy, na których transmitowany będzie na żywo koncert.

Konkurs rozstrzygnięty!

Pytaliśmy "Jak się nazywają pozostałe dwie cześci Tryptyku do tekstów Zbigniewa Książka?". Prawidłowa odpowiedź to Świętokrzyska Golgota i Psałterz wrześniowy. Podwójne zaproszenia otrzymują osoby, które jako pierwsze prawidłowo odpowiedziały:

  • Katarzyna Matuszak
  • Aneta Grobelniak
  • Angelika Wysocka
  • Tomasz Such
  • Małgorzata Grodzicka

Na konkurs wpłynęło 115 prawidłowych odpowiedzi!

W Gdyni wystąpią:

solistkisolisci

Soliści:

Dorota Marczyk

marczyk

Olga Szomańska

szomanska

Joanna Słowińska

slowinska

Przemysław Branny

branny

Maciej Miecznikowski

miecznikowski

Janusz Radek

radek

Chór:

chor2chor1

chor3

Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej,
Chór Kameralny Fermata,
Chór La Musica Corale,

Orkiestra:

orkiestra1orkiestra2

orkiestra3

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach

Narrator:
Igor Michalski

michalski


Więcej informacji i zdjeć na temat oratorium na stronie:

www.tu-es-petrus.pl