Społeczeństwo

X Gdyński Magiel Twórczy za nami

fot. Gabriela Kucz

fot. Gabriela Kucz

Występy muzyczne, warsztaty artystyczne i gimnastyczne oraz konkurs z nagrodami, to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na uczestników jubileuszowej X edycji „Gdyńskiego Magla Twórczego”. Impreza odbyła się w sobotę, 9 czerwca w Parku Rady Europy przy skwerze Kościuszki.


Gdyński Magiel Twórczy to impreza, której od lat głównym celem jest integracja osób z niepełnosprawnością ze społecznością lokalną Gdyni. Magiel prezentuje szeroko rozumianą twórczość i umacniania pozytywne relacje społeczne. Uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, ośrodków wsparcia, gdyńskich szkół i organizacji pozarządowych mieli okazję do zaprezentowania swojej twórczości muzycznej, teatralnej, plastycznej.

- To już 10 edycja Gdyńskiego Magla Twórczego, który na stałe wpisał się już w gdyński kalendarz imprez plenerowych – podkreślił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. -  Jest to zarówno wydarzenie integrujące osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, jak i profesjonalistów, którzy na co dzień ich wspierają. To również ciekawe event dla mieszkańców, którzy zechcieli choć na chwilę tu zajrzeć i skorzystać z niektórych atrakcji. Cieszę się, że mogliśmy spotkać się i wspólnie poznać ciekawe przedsięwzięcia, które różne organizacje i instytucje realizują na co dzień.



Podczas tegorocznego Magla nie zabrakło szeregu atrakcji. Specjalnie z tej okazji wystąpili trójmiejscy artyści, a wśród nich cymbalista Krzysztof Nawrocki, Weronika Korthals, grupa muzyczna grająca na kotłach karaibskich i inni wykonawcy.

Ważnym elementem „maglowania” był kiermasz twórczości organizacji pozarządowych, gdzie oprócz zakupu oryginalnych i niespotykanych przedmiotów, było można zapoznać się z ofertą placówek skierowaną do osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzin.
 
- W Gdyńskim Maglu Twórczym biorę udział już po raz trzeci – poinformowała Justyna Wiśniewska, uczestniczka zajęć w Zespole ds. doradztwa i aktywizacji osób niepełnosprawnych MOPS w Gdyni. – W tym roku przygotowaliśmy kącik plastyczny dla dzieci i prezentujemy nasze prace, które powstają podczas terapii zajęciowej. Ważna jest dla nas integracja oraz zapoznanie się z ofertą innych klubów dla osób niepełnosprawnych, z których możemy korzystać.

- To bardzo dobra i potrzebna impreza i cieszę się, że kolejny raz mogłem wziąć w niej udział –
dodaje Michał Rogiński, także uczestnik zajęć w Zespole ds. doradztwa i aktywizacji osób niepełnosprawnych. – Pomagam w prowadzeniu stoiska z atrakcjami i grami dla dzieci. Dużo się dzieje na głównej scenie – w poprzednich edycjach mieliśmy znanych kabareciarzy, obecnie muzyczne występy. Dla mnie najważniejsze to widzieć uśmiech na twarzach wszystkich uczestników festynu.

Podczas Magla nie zabrakło gier, zabaw, konkursów z nagrodami dla rodzin z dziećmi. Można było wziąć udział w pakiecie gier plenerowych, w których zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy znaleźli coś dla siebie.

- Magiel to dziesiątki organizacji i instytucji, które na co dzień wspierają w rozwoju osoby z niepełnosprawnościami, a które prezentują swoją ofertę i zapraszają do współpracy –
podsumował Piotr Harhaj z MOPS w Gdyni. – Ta impreza pokazuje, że kooperacja jest możliwa i jest potrzebna. Magiel to także okazja do spotkania z drugim człowiekiem. Jestem przekonany, że warto dbać o organizację takich spotkań z akcentem na „inność”, która niektórym pozwala otwierać oczy na to co ważne, a innym na oswojenie się z nią, w końcu na zmierzenie się ze swoimi lękami. Na szczęście mamy ich co raz mniej, a osoby z niepełnosprawnością są częścią społeczności lokalnych.

Imprezę zorganizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni przy współpracy gdyńskich warsztatów terapii zajęciowej i szkół specjalnych, organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, Urzędu Miejskiego w Gdyni oraz gdyńskich służb mundurowych - Policji i Straży Miejskiej i Straży Pożarnej.

Patronat honorowy nad imprezą objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

  • ikonaOpublikowano: 11.06.2018 15:00
  • ikona

    Autor: Agnieszka Janowicz (a.janowicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.06.2018 15:37
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona