Społeczeństwo

W sobotę Niebieski Marsz dla Autyzmu

W sobotę pomaszerują dla autyzmu // fot. M. Puszczewicz

W sobotę pomaszerują dla autyzmu // fot. M. Puszczewicz

Koncerty, pokazy samochodów rajdowych i występy artystyczne – to tylko niektóre atrakcje, jakie zaplanowano w Gdyni w ramach obchodów Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. Tym razem odbędą się one w sobotę, 7 kwietnia. Zainauguruje je „Niebieski Marsz dla Autyzmu”. Podczas wydarzenia będzie można też zasięgnąć wiedzy o autyzmie i spotkać gościa specjalnego – Szymona Jachimka. Na koniec, w geście solidarności  z osobami z autyzmem i ich rodzinami, budynek gdyńskiego InfoBoksu rozbłyśnie na niebiesko.
 
Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Przypada on na 2 kwietnia, ale w tym roku w Gdyni będzie on obchodzony w sobotę, 7 kwietnia. Wydarzenie jest częścią Światowego Miesiąca Wiedzy o Autyzmie i ma przybliżyć społeczeństwu problemy i potrzeby osób z autyzmem i ich rodzin.
 
Gdyńskie obchody rozpocznie „Niebieski Marsz dla Autyzmu”. Ruszy on w samo południe sprzed Urzędu Miasta (al. Marszałka Piłsudskiego 52/54) i przejdzie ul. Świętojańską do InfoBoksu.
 
Społeczna wiedza o autyzmie jest wciąż za mała i chcemy ją poszerzać. Poprzez takie inicjatywy zwracamy uwagę otoczenia. Przy okazji tłumaczymy, czym jest autyzm, a wszystko po to, żeby żyło nam się łatwiej – mówi Urszula Kubicka-Formela, przewodnicząca rady rodziców w Zespole Szkół Specjalnych nr 17 w Gdyni, który organizuje wydarzenie.
 
Podczas przemarszu pracownicy Gdyńskiego Centrum Zdrowia będą rozdawali przypinki z niebieską wstążką. Symbolizuje ona solidarność z osobami cierpiącymi na autyzm. Całą trasę marszu uczestnicy przejdą przy akompaniamencie Reprezentacyjnej Orkiestry Marynarki Wojennej.
 
„Niebieski Marsz dla Autyzmu” to jednak nie wszystko. Przygotowano też wiele innych atrakcji. Druga część wydarzenia odbędzie się przed budynkiem InfoBoksu. Gościem specjalnym imprezy będzie Szymon Jachimek. O godz. 12.30 zaplanowano powitanie uczestników, krótkie przemówienia organizatorów, a zaraz po nich koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Marynarki Wojennej. Po godz. 13.00 na kotłach arabskich zagra grupa „Ambers Steel Band”, a potem zaprezentuje się zespół wokalno taneczny „Raz, dwa, trzy” z Zespołu Szkół Specjalnych nr 17 w Gdyni. O godz. 14.00 będzie można zobaczyć przedstawienie Teatru „Czwarte Miasto” pt. „Książę Papusz i jego przyjaciele”. Potem swoje muzyczne pokazy zaprezentują: siedmioletni Wojtek Gajewski oraz Jarosław Maszota - chłopiec ze spektrum autyzmu, który wykona utwór pt. „Autyzm – inne spojrzenie na otoczenie”. Dwa razy - o godz. 14.45 i o godz. 15.30 – wystąpią uczniowie Krzysztofa Majdy ze szkoły Port Art z Gdyni i Banina. O godz. 15.15 zespół teatralny BIS wykona etiudę pantomimiczną pt. „Miłość Pierrota”. O godz. 16.00 pokaz zumby zaprezentuje Gosia Chrzanowska, a o godz. 16.45 wystąpi Monika Czerczak. O godz. 17.00 rozpocznie się koncert Ivana Komarenki. Tuż po nim, o godz. 18.00, wystąpi Monika Kitel – uczestniczka programu „The Voice of Poland”.


 
Poza występami artystycznymi będą także pokazy specjalne. Od godz. 12.00 do godz. 15.00 – pokaz samochodów rajdowych. O godz. 15.00 będzie można zobaczyć wóz strażacki. A od godz. 14.00 do godz. 16.00 przygotowano pokaz możliwości psich terapeutów. Będzie też Roksana Jędrzejewska Wróbel, która zaprezentuje fragmenty swojej książki „Kosmita”.
 
Wydarzenie będzie też okazją do poszerzenia wiedzy o autyzmie.
 
Stworzymy specjalny kącik, w którym zainteresowane osoby będą mogły porozmawiać z fachowcem i zdobyć praktyczną wiedzę. Będzie można zapytać, jak pomóc osobom z autyzmem i ich rodzinom, a także dowiedzieć się, jak wygląda dzień życia z osobą autystyczną – mówi Urszula Kubicka-Formela.
 
Gdyńskie obchody Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie zakończą się o godz. 19.00. Wtedy, w geście solidarności  z osobami z autyzmem i ich rodzinami, InfoBox rozbłyśnie na niebiesko.
 
Wydarzenie organizuje Zespół Szkół Specjalnych nr 17 w Gdyni. Miasto Gdynia jest partnerem imprezy, a patronat honorowy nad nią objął prezydent Wojciech Szczurek.

O autyzmie

Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym. Jest on, obok raka, cukrzycy i AIDS, jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Pierwsze objawy pojawiają się przed ukończeniem przez dziecko trzeciego roku życia. Dzieci dotknięte autyzmem fizycznie nie odróżniają się od swoich rówieśników, ale zachowują się tak, jakby nie były w stanie zrozumieć informacji, które docierają do nich za pośrednictwem zmysłów, zwłaszcza słuchu, wzroku i dotyku. Autyzm powoduje trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, porozumiewaniu i kontaktach społecznych. Często mają także objawy zaburzeń sensorycznych – czyli zbyt wysoką lub zbyt niską wrażliwość na niektóre bodźce zmysłowe. Autyzm trwa całe życie - nie da się z niego wyrosnąć lub go wyleczyć. Jednak zarówno badania naukowe, jak i doświadczenia praktyków jednoznacznie pokazują, że im wcześniej postawiona diagnoza i im szybciej rozpoczęta terapia, tym szansa na poprawę funkcjonowania dziecka większa.

Zmiany w ruchu

Na czas przemarszu w godzinach 11.45-12.30 zamknięte zostaną dla ruchu kołowego następujące ulice:

al. Marszałka Piłsudskiego na odcinku od ul. Bema do ul. Świętojańskiej,
ul. Świętojańska na odcinku od al. Marszałka Piłsudskiego do ul. 10 Lutego.

Wszystkich kierowców prosimy o dostosowanie się do zmienionej organizacji ruchu oraz o podporządkowanie się poleceniom funkcjonariuszy kierujących ruchem.

  • ikonaOpublikowano: 05.04.2018 08:59
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.04.2018 09:05
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona