Uwaga! Obowiązuje zakaz wchodzenia do lasu w związku z ASF (afrykański pomór świń). Szczegóły w komunikacie.
Społeczeństwo

Porozmawiajmy o przyszłości ulicy Starowiejskiej

Ul. Starowiejska, fot. Aleksander Trafas

Ul. Starowiejska, fot. Aleksander Trafas

Od piątku, 16 marca, każdy gdynianin może wypełnić internetową ankietę poświęconą ocenie ulicy Starowiejskiej. Tym samym rozpoczynają się przygotowania do konsultacji społecznych dotyczących ewentualnych zmian w tym fragmencie Śródmieścia. Potrwają od 6 kwietnia do 30 czerwca.
 
Dyskusje o tym, jak - i czy w ogóle – powinna zmienić się Starowiejska, trwają od kilku lat. Pojawiały się pomysły całkowitego wyeliminowania z niej ruchu samochodów, znaczącego jego ograniczenia czy też czasowego zamykania dla pojazdów i urządzania na Starowiejskiej plenerowych imprez.
 
- To z jednej strony rodziło konflikty, z drugiej dawało jasny sygnał, że temat jest istotny i należy szukać dla niego rozwiązania – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Optymalne oczywiście będzie takie, w którym uwzględnione zostaną uwagi jak najszerszego grona interesariuszy: mieszkańców, działających na Starowiejskiej przedsiębiorców, gdynian przyjeżdzających tu na zakupy czy do punktów usługowych, aktywistów miejskich. Dlatego zdecydowaliśmy o ogłoszeniu konsultacji społecznych, bo ta forma rozmowy o mieście daje każdemu gdynianinowi możliwość wyrażenia swojego zdania. Opinie będą zbierane na kilka różnych sposobów, co z kolei pozwoli spojrzeć na Starowiejską pod różnymi kątami. Jednym z takich kontekstów będzie najbliższe sąsiedztwo i np. możliwości, jakie otworzą się przed Starowiejską po inauguracji Konsulatu Kultury przy ul. Jana z Kolna.

Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji i Ewa Stokłuska z Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni
 
Już od piątku, 16 marca, gdynianie mogą wypełniać w internecie poświęconą Starowiejskiej ankietę (www.badanialis.pl/sw-diagnoza). W wersji papierowej będzie dostępna od przyszłego tygodnia w siedzibie Laboratorium Innowacji Społecznych przy ul. Żeromskiego 31, w biurze Rady Dzielnicy Śródmieście oraz w wybranych sklepach i punktach usługowych na samej Starowiejskiej i w jej najbliższej okolicy. Trafi też bezpośrednio do skrzynek pocztowych w budynkach na Starowiejskiej.
 
Diagnoza potrzeb różnych użytkowników Starowiejskiej i dostrzeganych przez nich problemów związanych z tą okolicą stanowią etap przygotowawczy do konsultacji społecznych, które rozpoczną się 6 kwietnia i potrwają do 30 czerwca.
 
- Chcemy  rozmawiać z mieszkańcami o tym, co najbardziej przeszkadza im na ul. Starowiejskiej i czego im tam teraz najbardziej brakuje. Nie koncentrujemy się jedynie na kwestiach związanych z organizacją ruchu, ale bierzemy pod uwagę różne aspekty, które wpływają na to, czy przestrzeń publiczna jest przyjazna dla różnych grup mieszkańców – zapowiada Ewa Stokłuska z Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, które jest odpowiedzialne za przygotowanie i przeprowadzenie konsultacji. – Zaprosimy gdynian m.in. do udziału w warsztatach, podczas których będą wypracowywać różne propozycje zmian na ul. Starowiejskiej. Koncepcje, które powstaną w ten sposób, przedstawimy w czerwcu wszystkim mieszkańcom, by zebrać ich opinie.
 
Ankiety z opiniami na temat ulicy Starowiejskiej można wypełniać do 3 kwietnia. W tym samym terminie przyjmowane są zgłoszenia na cykl warsztatów, który obejmie trzy spotkania w soboty 14 kwietnia, 21 kwietnia i 12 maja. Zapisy prowadzone są za pośrednictwem formularza elektronicznego (www.badanialis.pl/sw-warsztaty), pod numerem telefonu 58 727 39 08 oraz w siedzibie Laboratorium Innowacji Społecznych przy ul. Żeromskiego 31.
 
Zwieńczeniem konsultacji będzie raport przedstawiający możliwe kierunki zmian na ul. Starowiejskiej, wypracowane w toku konsultacji, oraz preferencje mieszkańców w tym zakresie. W całym procesie będą brane pod uwagę wymogi związane z opieką konserwatora zabytków, ponieważ Starowiejska jest częścią śródmiejskiego Pomnika Historii.
 
Etapy konsultacji:
 
1. Diagnoza (16 marca – 3 kwietnia)
* Zebranie informacji na temat dostrzeganych braków oraz potrzeb związanych z funkcjonowaniem ulicy Starowiejskiej od różnych interesariuszy (mieszkańców, przedsiębiorców, gdynian z innych dzielnic itd.) - w formie badania ankietowego.
* Podsumowanie wyników diagnozy i sformułowanie wyzwań projektowych, na które odpowiedzi poszukiwać będą uczestnicy warsztatów poświęconych wypracowywaniu koncepcji zmian na ulicy Starowiejskiej.
 
2. Warsztaty projektowe i zbieranie uwag (6 kwietnia – 13 maja)
*  Cykl trzech kilkugodzinnych warsztatów współprowadzonych przez projektantów i skierowanych do  reprezentantów różnych grup interesariuszy związanych z ulicą Starowiejską (m.in. przedstawicieli mieszkańców ulicy, mieszkańców innych części Śródmieścia i innych dzielnic Gdyni, przedsiębiorców, różnych typów użytkowników dróg). Ich celem będzie opracowanie kilku koncepcji zmian na ulicy Starowiejskiej, które będą zawierać propozycje rozwiązań odpowiadających na zdiagnozowane wyzwania związane z funkcjonowaniem Starowiejskiej. Stworzone przez uczestników warsztatów koncepcje zostaną zaprezentowane mieszkańcom - m.in. w ramach wystawy w przestrzeni ulicy Starowiejskiej oraz podczas otwartego spotkania konsultacyjnego (5 czerwca).
* Równolegle mieszkańcy będą mogli zgłaszać pisemnie swoje pomysły na zmiany w przestrzeni ulicy Starowiejskiej. Te zgłoszone do czasu zakończenia warsztatów będą przekazywane uczestnikom i osobom prowadzącym prace warsztatowe jako materiał do wykorzystania w procesie projektowania.
 
3. Prezentacja wypracowanych koncepcji i zebranie uwag mieszkańców (4 czerwca – 30 czerwca)
* Recenzja wypracowanych na warsztatach koncepcji: zebranie uwag/opinii/preferencji różnych grup mieszkańców wobec wypracowanych propozycji zmian, w tym uzasadnień i argumentów za/przeciw poszczególnym wariantom, w odniesieniu do zdiagnozowanych wcześniej potrzeb różnych użytkowników.
 
 4. Podsumowanie konsultacji (ok. 31 lipca)
* Opracowanie raportu podsumowującego konsultacje, w tym m.in. podsumowanie zebranych opinii i preferencji mieszkańców wobec wypracowanych w toku warsztatów projektowych koncepcji rozwiązań/zmian na ulicy Starowiejskiej, z uwzględnieniem analizy jakościowej argumentów za i przeciw poszczególnym rozwiązaniom.
 
We wszystkich sprawach związanych z konsultacjami społecznymi można kontaktować się z Laboratorium Innowacji Społecznych
Osobiście: ul. Żeromskiego 31, od poniedziałku do piątku w godz. 9 -17
Telefonicznie: 58 727 39 08
E-mail: konsultacje@lis.gdynia.pl

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 16.03.2018 13:30
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.12.2018 13:32
  • ikonaZmodyfikował: Aleksandra Dylejko
ikona