Społeczeństwo

Niebieski marsz przeszedł przez Gdynię

„Niebieski Marsz dla Autyzmu” przeszedł przez Gdynię // fot. Magdalena Czernek

„Niebieski Marsz dla Autyzmu” przeszedł przez Gdynię // fot. Magdalena Czernek

Było radośnie, głośno i niebiesko. Przez Gdynię przeszedł dziś „Niebieski Marsz dla Autyzmu”. W samo południe ruszył on sprzed Urzędu Miasta. Przeszedł ul. Świętojańską i zakończył się przy budynku InfoBoksu. Wszystko z okazji obchodów Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. Nie zabrakło też innych atrakcji.
 
„Niebieski Marsz dla Autyzmu” to już gdyńska tradycja. Raz w roku przechodzi on ulicami miasta. Dziś odbył się po raz trzeci. Ma on przybliżyć społeczeństwu problemy i potrzeby osób z autyzmem. 

- Musimy mówić więcej o autyzmie, ponieważ wciąż wiedza na ten temat jest dość mała. Chcemy uświadamiać ludzi. Zależy nam też, żeby dostarczyć potrzebnych informacji rodzicom. To ważne, żeby wiedzieli, gdzie szukać pomocy, kiedy dowiedzą się, że z ich dzieckiem coś się dzieje. Wiem, jak to istotne, bo sama mam syna z autyzmem. Na początku nie wiedziałam, gdzie szukać pomocy i do kogo się zgłosić. Wszystko było kwestią przypadku i szczęścia - mówi Urszula Kubicka-Formela, organizatorka wydarzenia.
 
Na czele marszu kroczyła Reprezentacyjna Orkiestra Marynarki Wojennej, która zapewniła też akompaniament. Po drodze pracownicy Gdyńskiego Centrum Zdrowia rozdawali przypinki z niebieską wstążką. Symbolizuje ona solidarność z osobami cierpiącymi na autyzm. To jednak nie jedyne barwne akcenty, które się tam pojawiły. Niektórzy uczestnicy wydarzenia mieli na sobie niebieskie koszulki, a w rękach nieśli balony w tym samym kolorze.



Na marszu pojawili się parlamentarzyści, goście specjalni i muzycy. Wziął też w nim udział wiceprezydent Gdyni Michał Guć

- Odsetek ludzi z autyzmem nie jest duży. Dlatego nie każdy miał okazję zetknąć się z tą kwestią. I właśnie taki marsz to okazja do zwrócenia uwagi na temat autyzmu. To również szansa na pokazanie tego, że osoby z autyzmem to tacy sami obywatele jaki inni, tylko wymagają nieco innego podejścia i mają specyficzne potrzeby. My staramy się tym potrzebom sprostać - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
 
Marsz odbył się w ramach gdyńskich obchodów Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. Z tej okazji w mieście nie zabrakło też innych atrakcji. Przed InfoBoksem można było zobaczyć pokazy artystyczne i specjalne. Dla mieszkańców wystąpili: Ambers Steel Band, grupa wokalno-taneczna „Raz, dwa, trzy” z Zespołu Szkół Specjalnych nr 17 w Gdyni, uczniowie Krzysztofa Majdy ze szkoły Port Art z Gdyni i Banina, zespół teatralny BIS, Monika Czerczak, a także siedmioletni Wojtek Gajewski oraz Jarosław Maszota - chłopiec ze spektrum autyzmu. Zaprezentowali się też artyści Teatru „Czwarte Miasto” z przedstawieniem pt. „Książę Papusz i jego przyjaciele”, Roksana Jędrzejewska Wróbel, która przeczytała fragmenty swojej książki pt. „Kosmita”, a Gosia Chrzanowska wykonała pokaz zumby. Było też zwiedzanie wozu strażackiego oraz pokazy samochodów rajdowych i umiejętności psich terapeutów. Po godz. 17.00 publiczność rozgrzał koncert Ivana Komarenki. Tuż po nim wystąpiła Monika Kitel – uczestniczka programu „The Voice of Poland”. A wszystko zakończyło się o godz. 19.00. Wtedy, w geście solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami, InfoBox rozbłysnął na niebiesko. 
 
Gościem specjalnym wydarzenia był Szymon Jachimek.
 
- Wiem, że każda inność bywa wyszydzana. Dlatego każda akcja, która pokazuje ludziom, że jesteśmy różni i należy to zaakceptować jest bardzo potrzebna. Kiedy dostałem zaproszenie, żeby wziąć udział w tej inicjatywie, nie wahałem się ani przez chwilę. W pewnien sposób zrobiłem to też dla siebie, żeby nie zamykać się w jednej bańce i mieć kontakt z jak największą liczbą osób z różnymi doświadczeniami życiowymi - mówi Szymon Jachimek, aktor i artysta kabaretowy.


 
Wszyscy zainteresowani mogli też dziś poszerzyć swoją wiedzę o autyzmie.
 
Stworzyliśmy specjalny kącik, w którym zainteresowane osoby mogły porozmawiać z fachowcem i zdobyć praktyczną wiedzę - zapytać, jak pomóc osobom z autyzmem i ich rodzinom, a także dowiedzieć się, jak wygląda dzień życia z osobą autystyczną – mówi Kubicka-Formela.

Wydarzenie zorganizował Zespół Szkół Specjalnych nr 17 w Gdyni. Miasto Gdynia było partnerem imprezy, a patronat honorowy nad nią objął prezydent Wojciech Szczurek.

Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Przypada on 2 kwietnia, ale w tym roku w Gdyni obchodzony był w sobotę, 7 kwietnia. Wydarzenie jest częścią Światowego Miesiąca Wiedzy o Autyzmie.

O autyzmie

Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym. Jest on, obok raka, cukrzycy i AIDS, jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Pierwsze objawy pojawiają się przed ukończeniem przez dziecko trzeciego roku życia. Dzieci dotknięte autyzmem fizycznie nie odróżniają się od swoich rówieśników, ale zachowują się tak, jakby nie były w stanie zrozumieć informacji, które docierają do nich za pośrednictwem zmysłów, zwłaszcza słuchu, wzroku i dotyku. Autyzm powoduje trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, porozumiewaniu i kontaktach społecznych. Często mają także objawy zaburzeń sensorycznych – czyli zbyt wysoką lub zbyt niską wrażliwość na niektóre bodźce zmysłowe. Autyzm trwa całe życie - nie da się z niego wyrosnąć lub go wyleczyć. Jednak zarówno badania naukowe, jak i doświadczenia praktyków jednoznacznie pokazują, że im wcześniej postawiona diagnoza i im szybciej rozpoczęta terapia, tym szansa na poprawę funkcjonowania dziecka większa.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 07.04.2018 18:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.04.2018 09:02
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona