Społeczeństwo

Profesor Marek Wysocki Liderem Dostępności 2018

Profesor Marek Wysocki Liderem Dostępności 2018 // fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Profesor Marek Wysocki Liderem Dostępności 2018 // fot. Jakub Szymczuk/KPRP

9 maja w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczysta gala 3. edycji Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności”, organizowanego przez Integrację i Towarzystwo Urbanistów Polskich. W kategorii architekt-urbanista za wieloletnie działania na polu legislacyjnym i naukowym, które przyczyniają się do zmiany świadomości społecznej, statuetkę z rąk prezydenta Andrzeja Dudy otrzymał profesor Marek Wysocki.

Celem konkursu „Lider Dostępności” jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Kapituła konkursu, złożona z urbanistów i specjalistów z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego oraz osób zgłoszonych przez Kancelarię Prezydenta RP, przyznała nagrody w ośmiu kategoriach: samorząd, przestrzeń publiczna, sieć placówek, obiekt usługowy, obiekt mieszkalny, obiekt zabytkowy, architekt/urbanista oraz nagrodę specjalną – Grand Prix.

W kategorii architekt-urbanista za wieloletnie działania na polu legislacyjnym i naukowym, które przyczyniają się do zmiany świadomości społecznej oraz upowszechniania standardów projektowania i budownictwa dostępnego, wprowadzanych przez polskie miasta został nagrodzony prof. Marek Wysocki.

–  23 lata temu na Politechnice Gdańskiej zająłem się tematem projektowania przestrzeni wspólnej. Teraz myślę, że to tak, jakbyśmy co roku zdobywali miliard złotych, które teraz możemy wydać na Dostępność Plus. Trochę czuję się ojcem tych pieniędzy. Wsparcie finansowe, którego do tej pory nie było, może przełożyć się na duży skok cywilizacyjny. Skok, który uświadamia nam, że dostępność dotyka nas wszystkich, nie tylko nasze wnuki, ale także nas samych. Moim studentom mówię: projektujcie jak egoiści, myślcie o sobie, ale w kontekście 30, 40 lat, które są przed wami, bo projektowana przestrzeń powinna być dostępna dla wszystkich. Jeszcze raz bardzo chciałbym podziękować za to wyjątkowe wyróżnienie, które dla mnie jest tym bardziej cenne, bo wykuwane przez 23 lata – mówił podczas odbierania nagrody prof. Marek Wysocki.

Prof. Marek Wysocki jest w naszym mieście ekspertem ds. dostępności. Od ponad 20 lat zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi projektowania przestrzeni dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. Stworzył dokument pod nazwą Standardy Dostępności. To zasady projektowe, które umożliwiają lepsze funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej. Określają one rodzaje udogodnień, a także tłumaczą, w jaki sposób je wprowadzać i na czym one powinny polegać. Gdynia w 2013 roku jako pierwsze miasto wdrożyła Standardy Dostępności. Obecnie są one wprowadzane w innych polskich miastach.
Jako ekspert ds. dostępności prof. Marek Wysocki pomaga prywatnym przedsiębiorcom. Jeśli inwestor chce budować w oparciu o Standardy Dostępności, to opiniuje on dokumentacje projektowe oraz doradza i podpowiada, które rozwiązania można zastosować, żeby przestrzeń była bardziej dostępna dla wszystkich ludzi.


Dzięki takim działaniom Gdynia znajduje się w gronie liderów dostępności. Dlatego też prezydent Wojciech Szczurek został zaproszony w roli eksperta do programu rządowego Dostępność Plus 2018-2025. 23 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w imieniu samorządów podpisał deklaracje partnerstwa na rzecz dostępności. Celem tego programu jest podniesienie jakości życia i zapewnienie niezależności życia wszystkich obywateli, w tym osób starszych i osób z trwałymi lub czasowymi ograniczeniami. Służyć temu ma poprawa dostępności przestrzeni publicznej, produktów i usług w aspekcie architektonicznym, informacyjnym i komunikacyjnym. Program wymaga zaangażowania nie tylko strony rządowej, ale także samorządów terytorialnych, przedsiębiorców, organizacji społecznych oraz mieszkańców. Rząd planuje przeznaczyć na ten cel ponad 23 mld złotych.

Od 1989 roku prof. Marek Wysocki jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Jest pierwszym w Polsce „Access Officer” powołanym na to stanowisko w 2014 roku przez gdyński samorząd. Od 2015 roku pełni funkcję Dyrektora Centrum Projektowania Uniwersalnego pierwszego w Polsce centrum badawczo-rozwojowego realizującego cele wdrażania koncepcji projektowania uniwersalnego w projektowaniu środowiska fizycznego, produktów i usług. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, jest ekspertem Grupy ON Inclusion 14-20 na rzecz wdrożenia koncepcji projektowania uniwersalnego w ramach programów unijnych (EFSI). Za swoją działalność na rzecz poprawy jakości przestrzeni był wielokrotnie nagradzany, m.in. Medalem „Gdynia bez Barier” i Nagrodą im. doktora Macieja Lisa, przyznawaną przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

Innymi nagrodzonymi w 3. edycji konkursu „Lider Dostępności” są: Gdański Teatr Szekspirowski, Grupa Skanska (Grand Prix), Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Green2Day, Centrum Handlowe Posnania, Europeum, EC1 Łódź, Skanska Residential Development Poland. Nagrody w kategoriach samorząd i przestrzeń publiczna zostaną wręczone podczas VI Kongresu Urbanistyki Polskiej, który odbędzie się 20-22 czerwca w Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 10.05.2018 12:45
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.05.2018 12:47
  • ikonaZmodyfikował: Marta Jaszczerska
ikona

Zobacz także