Społeczeństwo

Za nami VI Kongres Urbanistyki Polskiej

VI Kongres Urbanistyki Polski w Gdyni, fot. Jan Ziarnicki

VI Kongres Urbanistyki Polski w Gdyni, fot. Jan Ziarnicki

Co zrobić, aby miasta funkcjonowały lepiej? Co powinni zrobić politycy ci na szczeblu lokalny, jak i ci działający na skrajowym czy europejskim, by jakość życia w miastach była lepsza? Między innymi nad tymi kwestiami debatowali architekci, samorządowcy i projektanci przestrzeni miejskich w trakcie zakończonego właśnie VI Kongresu Urbanistyki Polskiej. Wydarzenie zwieńczyło wręczenie nagród przyznawanych przez Towarzystwo Urbanistów Polskich oraz nagrody „Lidera Dostępności” przyznawaną przez Fundacje Integracja.

Panele dyskusyjne: „Czy potrzebna jest nam polityka miejska? I kto ma ją definiować?” oraz „Miejskie Imaginarium. Czy mamy opowieść o jutrze miasta” zakończyły VI Kongres Urbanistyki Polskie. Oficjalnego zamknięcia dokonał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek: - Chce serdecznie podziękować całemu zespołowi, który pracował nad przygotowaniem debat i sesji mobilnych. Dziękuje także prof. Piotrowi Lorensowi i prof. Izabeli Mironowicz za podjęcie decyzji o organizacji kongresu w Gdyni. Mam nadziej, że Kongres Urbanistyki Polskiej jeszcze zawita w naszym mieście.

Oficjalnego zamknięcia kongresu dokonał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, fot. Jan Ziarnicki

Sesje mobilne, czyli urbanistyka w praktyce

Dla uczestników kongresu sesje mobilne były okazją do omówienia wybranych zagadnień na przykładach usytuowanych w przestrzeni miejskiej w Gdyni. Debat plenerowych odbyło się 12 i poruszały one zagadnienia takie jak: „Mieszkanie Plus a rozwój przestrzenny miast”, „Przekaz wizualny w przestrzeni miejskiej”, „Przyszłość małych miast", „Port w (wielkim) mieście”, „Błękitna Infrastruktura”, „Przestrzeń dla wszystkich”, „Miasto na wsi”, „Rewitalizacja czy face-lifting?”, „Nowe twarze przemysłu”, „Urban Food i Guerrila Gardens — czy miasto przyszłości nas wyżywi?”, „Land Value Capture as a Funding Source for Infrastructure”.

Sesje mobilne, czyli urbanistyka w praktyce, fot. Jan Ziarnicki

Urbanistyczne laury

Ostatniego dnia Towarzystwo Urbanistów Polskich przyznało nagrody za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń. W kategorii „Miejska Przestrzeń Publiczna" nagrodzona została rewitalizacja na obszarze pomiędzy kościołem pw. Matki Boskiej Bolesnej, Bazyliką Mniejszą pw. Św. Antoniego Padewskiego i Rynkiem w Rybniku. W kategorii „Nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni” doceniono realizację parku Stacja-Wisła przy ul. Zabłocie w Krakowie. Z kolei Świątynia Dumania — tematyczny park Archanioła w Ornontowicach to zwycięska realizacja w kategorii „Rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni”. Przyznano również Grand Prix, które otrzymało realizacja projektu na bulwarach wiślanych w Warszawie.

Dodatkowo przyznano nagrody za prace magisterskie z zakresu urbanistyki, planowania i gospodarki przestrzennej obronione w 2017 r. W kategorii „Projektowanie Urbanistyczne” - nagrodę otrzymała Justyna Bereś za pracę „Regeneration Study For Elbląg's Waterfront". Natomiast wyróżnienie Mikołaj Gomółka za pracę pt. „Interwencje w wyludniających się miastach na przykładzie Bytomia” oraz Annie Lessaer za pracę „The South Bank 2.0. Koncepcja urbanistyczna integracji przestrzenno-funkcjonalnej zagospodarowania południowego nabrzeża Tamizy”. W kategorii „Gospodarka Przestrzenna" nagroda trafiła do Łukasza Fiedeniowa za prace „Zmiany użytkowania gruntów, gospodarowania i codziennego życia mieszkańców gmin w pasie autostrady A4". Wyróżnienie natomiast przyznano Idze Michalak Tulin za pracę dyplomową „Zastosowanie wybranych metod oceny atrakcyjności przestrzeni przyrodniczej na przykładzie wybranych pieszych szlaków turystycznych w mieście i gminie Szczytna”.

Ostatniego dnia kongresu wręczono, nagrody za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń, fot Jan Ziarnicki

Ponadto w trakcie kongresu przyznano nagrody „Lidera Dostępności". Celem, przyznawanych przez Fundacje Integracja i TUP, statuetek jest promowanie rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni publicznych do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W kategorii „Samorząd” nagrodę główna otrzymał Poznań. Wyróżnienie natomiast trafiło do Białegostoku. Z kolei projekt zrealizowany na Placu Europejskim w Warszawie otrzymał nagrodę główną w kategorii „Przestrzeń Publiczna”

VI Kongres Urbanistyki Polskiej to nie tylko panele dyskusyjne, ale także szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawa plenerowa „Wielkie projekty urbanistyczne w Polsce w XXI wieku” czy przegląd prac fotograficznych „Laureatów Konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce”, zlokalizowane na placu Grunwaldzkim można oglądać do 29 czerwca.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 23.06.2018 09:30
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.06.2018 18:58
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona

Zobacz także