Społeczeństwo

Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą

Inauguracja cyklu spotkań pt.

Inauguracja cyklu spotkań pt. "Deklaracja 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą" // fot. Kamil Złoch

„Deklaracja 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą” ma uświadomić i pokazać, jak poważny jest problem powikłań cukrzycy. Przedstawiona zostanie w 12 miastach w Polsce. Cykl spotkań zainaugurowano w Gdyni. W poniedziałek, 23 kwietnia, w Urzędzie Miasta odbyła się prezentacja tej deklaracji. Potem symbolicznie przekazano ją przedstawicielom pomorskich władz.
 
12 lat – o tyle krócej mogą żyć chorzy na cukrzycę, u których doszło do powikłań sercowo-naczyniowych – alarmują eksperci. W obliczu takich statystyk, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą”, powstała „Deklaracja 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą”. Po raz pierwszy została przedstawiona podczas obchodów Światowego Dnia Cukrzycy w listopadzie 2017 roku. Z tej okazji przedstawiciele stowarzyszeń pacjenckich przekazali dokument na ręce ówczesnego ministra zdrowia – Konstantego Radziwiłła. Deklaracja obejmuje najbardziej istotne kwestie dotyczące profilaktyki, leczenia i kompleksowej opieki nad chorym z cukrzycą. 
 
To kierunkowskaz dla osób, które już chorują na cukrzycę i dla tych, które są w grupie ryzyka i mogą zachorować. Chcemy zwrócić uwagę na rolę badań profilaktycznych. Osoby, które są w grupie ryzyka, czyli np. mają w rodzinie kogoś, kto choruje na cukrzycę, powinny raz do roku robić badania profilaktyczne – sprawdzić poziom glukozy we krwi. Ludzie powyżej 45. roku życia powinny robić takie badania co trzy lata. Profilaktyka w cukrzycy pomaga utrzymać dłuższe życie w lepszym komforcie – mówi Ewa Dygaszewicz, prezes pomorskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.


 
Teraz ta deklaracja będzie prezentowana w 12 polskich miastach. Pierwsze spotkanie odbyło się w poniedziałek, 23 kwietnia, w Gdyni. Uczestniczyli w nim przedstawiciele instytucji i władz regionalnych m.in.: Bartosz Bartoszewicz – wiceprezydent Gdyni ds. edukacji i zdrowia, Hanna Zych-Cisoń – wiceprzewodnicząca pomorskiego sejmiku wojewódzkiego i Anna Melki – dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia. Podczas spotkania symbolicznie przekazano im „Deklarację 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą”.
 
Przyjmuję tę deklarację z zapewnieniem i misją, że zasady będą przekazywane dalej. Cieszymy się, bo Gdynia została wybrana jako jedno z miast, w którym będziemy o nich mówić. Te zasady mogą nam wszystkim przedłużyć życie. Zależy nam, żebyśmy mówili o cukrzycy i o tym, że można z nią żyć. Chcemy dotrzeć z informacjami możliwie szeroko. Działania profilaktyczne są niezwykle ważne, żebyśmy mogli szybko zdiagnozować chorobę. Stąd ruszymy z dużą kampanią i działaniami, które będą skierowane do gdynian – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.
 
Gdynia jest najlepszym miastem do tego, żeby rozpocząć kampanię „12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą”. Miasto promuje zdrowy tryb życia, dobrą dietę. Prezentacja ma też pokazać władzom samorządowym, że osoby z cukrzycą potrzebują wsparcia i profilaktyki. Mam nadzieję, że Gdynia wyjdzie z kampanią profilaktyczną skierowaną dla wielu różnych osób i grup – mówi Dygaszewicz.
 
Kolejne prezentacje deklaracji planowane są w m.in.: we Wrocławiu, Trzemesznie, Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Warszawie, Szczecinie, Rzeszowie i Białymstoku.
 
Spotkanie było połączone z wykładami ekspertów. O cukrzycy, jej typach i problemach z nią związanych opowiadała diabetolog – dr n. med. Monika Łukaszewicz. Był też wykład motywacyjny, który poprowadził przedstawiciel Stowarzyszenia „Aktywni z cukrzycą”. Podczas spotkania ogłoszono też konkurs pt. „Rodzina wygrywa”. Skierowany jest do  rodzin, w których jest co najmniej jedna osoba z cukrzycą typu 2, gdyż ten rodzaj cukrzycy dotyka aż 80% osób spośród wszystkich diabetyków. Celem konkursu jest pokazanie historii osób z cukrzycą typu 2, które radzą sobie z chorobą i dzięki m.in. pomocy bliskich żyją aktywnie i realizują swoje pasje. Osoby te mogą być przykładem dla innych chorych. Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać zdjęcie oraz krótki tekst, pokazujące, jak osoba z cukrzycą typu 2 przy wsparciu rodziny radzi sobie z chorobą. Szczegółowy regulamin konkursu na stronie www.dluzszezyciezcukrzyca.pl.
 
Cykl spotkań pt. „Deklaracja 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą” organizowany jest w ramach kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą”. Jej inicjatorem jest firma Boehringer Ingelheim, a partnerami są: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie „Aktywni z cukrzycą” oraz portal mojacukrzyca.org.

Poniżej prezentujemy wszystkie punkty deklaracji.
 
Deklaracja 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą:
1. Jak najwcześniejsza diagnoza choroby
2. Kompleksowa opieka specjalistyczna prowadzona przez lekarzy diabetologów i lekarzy rodzinnych oraz pielęgniarki diabetologiczne
3. Wiedza o chorobie i samoświadomość pacjentów
4. Zrównoważona dieta i utrzymanie prawidłowej masy ciała
5. Aktywność fizyczna
6. Zdrowy styl życia (niepalenie papierosów, ograniczenie spożycia alkoholu, ograniczanie stresu)
7. Indywidualizacja leczenia
8. Możliwość dostępu do nowoczesnych terapii diabetologicznych
9. Niedopuszczenie do powikłań sercowo-naczyniowych – zawału serca i udaru mózgu
10. Właściwa kontrola choroby (przyjmowanie zalecanych leków, samokontrola glikemii, regularne badania poziomu glukozy i cholesterolu we krwi)
11. Zapobieganie niewydolności nerek, chorobom oczu, stopie cukrzycowej
12. Powszechna edukacja diabetologiczna

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona