Społeczeństwo

Pierwsze seminarium „Pomorskie Gminy Rodzinne”

Pierwsze seminarium „Pomorskie Gminy Rodzinne” // fot. Jan Ziarnicki

Pierwsze seminarium „Pomorskie Gminy Rodzinne” // fot. Jan Ziarnicki

W Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku odbyła się konferencja pt. „Pomorskie gminy rodzinne”, mające na celu zawiązanie współpracy gmin w kwestii polityki prorodzinnej. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy Wojewódzkiej Rady ds. Rodziny, której przewodniczy Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta miasta Gdyni ds. Rodziny.

Wojewódzka Rada ds. Rodziny została powołana w celu wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między gminami województwa pomorskiego realizującymi politykę prorodzinną.

W swoim wystąpieniu Beata Szadziul podsumowała ankietę „Szansę i wyzwania polityki rodzinnej gmin pomorskich”, która poprzedziła wydarznie.

- Wśród gmin przeprowadziliśmy ankietę mająca na celu wytypowanie najciekawszych działań i inicjatyw z obszaru polityki rodzinnej realizowanych w pomorskich gminach oraz poznanie najważniejszych wyzwań i potrzeb. Otrzymaliśmy niezwykle ciekawe opracowania — mówi Beata Szadziul, na co dzień odpowiedzialna za koordynację projektu Gdynia Rodzinna.

Według gmin najwyżej oceniane i najczęściej wskazywane działania w obszarze polityki prorodzinnej w ocenie mieszkańców to:
bezpłatne wsparcie psychologiczne i prawne realizowane w formie szkoleń, seminariów i warsztatów. Równie często wskazywanymi potrzebami jest zapewnienie świetlic, domów kultury, organizacja zajęć pozalekcyjnych dla dzieci, w tym, orgazaccja rodzinnych festynów i wydarzeń integrujących społeczność. Pozostałe wysoko oceniane działania to profilaktyczne i przesiewowe programy zdrowotnych oraz bezpłatne obiady w szkołach.

- Wiele gmin realizuje świadome i zaplanowane działania, które są efektem programów i lokalnych strategii, wskazując tym samym, że polityka rodzinna jest jednym z priorytetów poprawiającym jakość życia mieszkańców.– zaznacza Beata Szadziul.

Obszary o ograniczonej możliwości finansowania często są obszarami o największym deficycie. Wśród najczęściej wskazywanych przez gminy potrzeb są: zapewnienie bezpłatnego wsparcia psychologicznego i prawnego, realizacja programów zdrowotnych i promujących zdrowy tryb życia, opieka nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. A także bezpłatny dostęp do szkół rodzenia i szkół rodzica, dostęp do żłobków i przedszkoli oraz wsparcie kobiet ułatwiające im powrót na rynek pracy.

- Wierzę, że dzięki regularnym seminariom polityka rodzinna w województwie pomorskim będzie się świetnie rozwijać dzięki wymianie doświadczeń poszczególnych gmin. – mówi Beata Szadziul.

W seminarium wzięli udział przedstawiciele gmin: Kobylnica, Liniewo, Słupsk.

Polityka prorodzinna województwa pomorskiego

80 mln złotych to kwota, jaką Samorząd Województwa Pomorskiego ma zamiar przeznaczyć w najbliższych latach na wsparcie rodzin zagrożonych ubóstwem czy wykluczeniem społecznym. 

Jak zaznacza Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego: - Istotną kwestią wynikającą z konstrukcji systemu jest rozwój infrastruktury społecznej, szczególnie w postaci środowiskowych form wsparcia, jak również zapewnienie usług w zakresie opieki nad osobami zależnymi, w szczególności małymi dziećmi, co wiąże się m.in. z promowaniem elastycznych form zatrudnienia.

Mając na uwadze szybki powrót rodziców do aktywności zawodowej samorząd województwa utworzył dotychczas prawie 4,5 tys. miejsc wychowania przedszkolnego i 300 miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Dodatkowo około 13 tys. dzieci będzie mogło uczestniczyć w szerokiej gamie zajęć edukacji przedszkolnej.

W tym roku Samorząd Województwa Pomorskiego planuję nabór wniosków wspierających edukację przedszkolną na kwotę 34 mln zł i na opiekę nad dziećmi do lat 3 w wysokości 90 mln zł.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona