Aktualności

Zobacz, jak architekci chcą odmienić rewitalizowaną część Chyloni

Opis alternatywny uzytkownicy/a.dylejko@lis.gdynia.pl/zakres konkursu_teren A.jpg

W środę, 14 czerwca, oficjalnie zaprezentowane zostaną architektoniczne koncepcje zagospodarowania przestrzeni na terenie rewitalizowanego osiedla Zamenhofa – Opata Hackiego. To projekty zgłoszone na konkurs urbanistyczno – architektoniczny, organizowany przez Laboratorium Innowacji Społecznych. Będzie można je oglądać do 2 lipca w gdyńskim Infoboksie.


- Ten pierwszy ogłoszony w ramach gdyńskiej rewitalizacji konkurs urbanistyczno – architektoniczny dotyczył opracowania koncepcji zagospodarowania wspólnych przestrzeni na terenie osiedla Zamenhofa – Opata Hackiego na Chyloni – przypomina Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Zorganizowało go Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, które koordynuje w mieście proces rewitalizacji sześciu obszarów. Rejon ulic Opata Hackiego - Zamenhofa na Chyloni jest jednym z nich.

Zadaniem architektów przystępujących do konkursu było przygotowanie projektów zagospodarowania dwóch placów: wokół budynku przy ul. Opata Hackiego 33, przy budynku Zamenhofa 7 oraz między budynkami Zamenhofa 17 oraz Opata Hackiego 23 i 19. - Inspiracją dla projektantów były między innymi wskazówki przekazane przez mieszkańców, którzy podczas konsultacji wypowiadali się na temat własnych oczekiwań i potrzeb, jakie powinna zaspokajać współna przestrzeń na ich osiedlu – dodaje wiceprezydent Michał Guć.

Do udziału w konkursie zakwalifikowano 10 pracowni. W regulaminowym termine swoje prace nadesłały trzy. W poniedziałek, 12 czerwca sąd konkursowy wyłonił zwycięzcę. Ogłoszony zostanie w środę, 14 czerwca o godz. 14.30 w Infobox Gdynia (ul. świętojańska 30) podczas wręczenia nagród laureatom i otwarcia wystawy pokonkursowej. Z tym,jak architekci chcą odmienić rewitalizowaną cześć Chyloni, będzie można zapoznawać się do 2 lipca.

Zwycięska pracownia otrzyma nagrodę finansową oraz zaproszenie do negocjacji z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej.  Realizacja zaplanowana została na przyszły rok, jako jeden z etapów gruntownej, rewitalizacyjnej przemiany osiedla ZOH.

  • Zakres konkursu urbanistyczno-architektonicznego