W nocy z 20 na 21 września nastąpi zmiana w organizacji ruchu na ul. Podjazd W nocy z 20 na 21 września nastąpi zmiana w organizacji ruchu na ul. Podjazd
Aktualności

Polonijni liderzy społeczni z Ameryki na wizycie studyjnej w Gdyni

Opis alternatywny uzytkownicy/k.pisera@lis.gdynia.pl/wizyty studyjne/szkoła_liderow.jpg
Jak wygląda w założeniach i realizacji program rewitalizacji w Gdyni – tego dowiedziała się grupa trzydziestu młodych polonijnych liderów z Kanady i USA, która 30 sierpnia odwiedziła Laboratorium Innowacji Społecznych.
 
Choć pochodzą z m.in. z Pittsburgha i Montrealu świetnie znają język polski, a rodzinne korzenie to ważna część ich tożsamości. Nic dziwnego, że chętnie podpatrują polskie rozwiązania w kwestiach społecznych. Wizytę studyjną w Gdyni zorganizowała Fundacja Szkoła Liderów.
 
Goście poznali nie tylko założenia gdyńskiego programu rewitalizacji, ale i dowiedzieli się o tym, jak wygląda jego wdrażanie w poszczególnych dzielnicach. – Opowiadaliśmy przede wszystkim o sposobach konsultacji z mieszkańcami – zaznacza Magdalena Żółkiewicz z Laboratorium Innowacji Społecznych. – Podzieliliśmy się także naszymi metodami wspólnego wypracowywania z nimi rozwiązań.
 
Uczestnicy wizyty studyjnej zwracali szczególną uwagę na zagadnienia związane ze zmianą charakteru różnych obszarów miasta, dynamiki trwałości takich procesów. Czyli na to jak szybko dzielnica może stać się lepszym miejscem do życia i jak sprawić, aby taka pozostała.
 
Szczególne zainteresowanie gości z Ameryki wzbudziło wykorzystanie działań artystycznych w procesie rewitalizacyjnym – takich jak te podejmowane przez Teatr Gdynia Główna. Przedstawienia teatralne w dzielnicach o większych potrzebach uznali za świetny pomysł wart wykorzystania również za oceanem.