Aktualności

Na Chyloni prace toczą się i na ulicach, i w budynkach

Opis alternatywny uzytkownicy/a.dylejko@lis.gdynia.pl/ZOH 18 04.jpg

Prace rewitalizacyjne na osiedlu Zamenhofa – Opata Hackiego niemalże z dnia na dzień zmieniają wygląd tej części Chyloni. Na ulicy Komierowskiego, w miejscu zakończonej już budowy pierwszej części podziemnego zbiornika retencyjnego, drogowcy układają nową nawierzchnię, a budowa kanalizacji deszczowej trafiła na obrzeża osiedla. Rozpoczęły się również gruntowne prace przy termomodernizacji bloków przy Zamenhofa 9 i 13 oraz Opata Hackiego 31. Trwa demontaż starych grzejników,  w mieszkaniach prowadzone są pomiary stolarki okiennej. W toku są przygotowania do remontu elewacji budynków komunalnych.

Na osiedlu Zamenhofa – Opata Hackiego od początku prac rewitalizacyjnych obecny jest ciężki sprzęt, wykorzystywany przy budowie kanalizacji deszczowej oraz sieci dróg osiedlowych. Po zakończonej budowie pierwszej części zbiornika retencyjnego przy ul. Komierowskiego drogowcy układają tam już nową nawierzchnię. Teren niebawem zyska atrakcyjny wygląd, ale - co najważniejsze - droga będzie ponownie służyła mieszkańcom.

Budowa sieci kanalizacji deszczowej, poza centrum osiedla, jest prowadzona także na jego obrzeżach, między innymi na granicy terenów kolejowych. Na odcinku ulicy Opata Hackiego między ulicami Geskiego i Komierowskiego większość instalacji kanalizacyjnych już schowano pod ziemią, ruch pojazdów jest możliwy jedynie w kierunku ulicy Chylońskiej.

Trzy miejskie budynki zlokalizowane przy ul. Opata Hackiego 31 i Zamenhofa 9 i 13 przechodzą gruntowną termomodernizację. Od dwóch tygodni pracownicy demontują stare grzejniki w mieszkaniach, trwają pomiary stolarki okiennej, która będzie wymieniana na nową. Prowadzone są też prace przygotowawcze do remontu elewacji budynków. Termomodernizacja zakończy się przed rozpoczęciem najbliższego sezonu grzewczego.

Tymczasem Pracownicy Laboratorium Innowacji Społecznych dyżurują w punkcie informacyjno – konsultacyjnym dla mieszkańców rewitalizowanego osiedla ZOH. W każdy wtorek w godzinach 10-14 i czwartek w godzinach 14-18, w siedzibie klubu osiedlowego Apteka (Fundacja Zmian Społecznych Kreatywni) przy ul. Opata Hackiego 17 A, można uzyskać wszelkich informacji na temat działań związanych z rewitalizacją, obecnych i planowanych inwestycji oraz porozmawiać na temat przyszłości dzielnicy.

Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja obszaru Zamenhofa-Opata Hackiego oraz projekt Kompleksowa modernizacja energetyczna komunalnych budynków mieszkalnych w Gdyni są  współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

  • fot. Aleksander Trafas