Aktualności

Meksyk już z ogrodem deszczowym

Ogród deszczowy przy ul. Śliwkowej

Ogród deszczowy przy ul. Śliwkowej

Już teraz pomoże mieszkańcom pobliskich domów uporać się z problemem gromadzących się wód opadowych w tym miejscu. Natomiast gdy tylko rozkwitnie, stanie się prawdziwą ozdobą okolicy. Ogród deszczowy przy ulicy Śliwkowej na osiedlu Meksyk jest już bowiem gotowy. To jeden z elementów realizowanego w mieście Gminnego Programu Rewitalizacji dla tego obszaru.

Potrzebę uporania się z ryzykiem zalewania posesji pobliskich ulicy Śliwkowej po każdym większym opadzie, mieszkańcy zgłaszali m.in. podczas konsultacji zapisów Gminnego Programu Rewitalizacji. Nie jest też tajemnicą, włodarze już wcześniej także szukali rozwiązania problemu gromadzącej się wody opadowej w tym rejonie. Stąd w Gminnym Programie Rewitalizacji wpisano zadania związane z zapewnieniem dostępu do podstawowej infrastruktury technicznej oraz podniesieniem jakości i dostępności przestrzeni publicznej. Natomiast sam pomysł organizacji budowy ogrodu deszczowego w tym miejscu był konsultowany z mieszkańcami podczas spotkania w październiku 2017 roku, które zorganizowało Laboratorium Innowacji Społecznych.

- Mieszkańcy na początku mieli obawy o to, czy ogród deszczowy faktycznie pomoże im uporać się z problemem gromadzącej się wody. Dziś wszyscy widzimy, że to rozwiązanie się przyjęło. Miłym akcentem jest także fakt, że taki ogród to jeden z kroków w stronę sprawienia, że osiedle to będzie po prostu przyjemniejszym miejscem do życia. Dziś ulice jak Palmowa czy Śliwkowa są bowiem „zielone” wyłącznie z nazwy - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Ogrody deszczowe to nasadzenia odpowiednich gatunków roślin na specjalnym podłożu, które przechwytują wody opadowe  z terenów przyległych, by ją gromadzić, a także podczyszczać. Ten przy ulicy Śliwkowej umożliwia również zatrzymywanie wód deszczowych na swoim terenie podczas długotrwałych opadów. Organizacja ogrodu deszczowego zakończyła się w połowie czerwca, a projekt wykonali architekci z MM Studio z Gdyni.

Tym samym, placu przy ul. Śliwkowej, na około 300 metrach kwadratowych zasadzone zostały bujne trawy, krzewy i drzewa, w tym m.in. wierzby, brzozy, róże czy powojnik. Gdy tylko zakwitną, a to już tylko kwestia czasu, ogród  będzie można podziwiać w całej okazałości.

Zależy nam na tym, żeby ogród deszczowy poprawił wizerunek tego osiedla. Obecnie przygotowywane są projekty budowy ośmiu kolejnych takich zielonych pasaży na Meksyku, przy okazji budowy Węzła integracyjnego Gdynia – Chylonia Etap II północny, bowiem ryzyko podtopień domów to problem mieszkańców także i pobliskich ulic. Po zakończeniu wszystkich działań rewitalizacyjnych, co nastąpi w ciągu dwóch lat, Meksyk będzie naprawdę pięknym osiedlem – mówi Marcin Wołek, radny miasta i członek Komitetu Rewitalizacji.

Warto wiedzieć, że gdyński samorząd wspiera także mieszkańców, przedsiębiorców, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe w tworzeniu własnych ogrodów deszczowych. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta (27.06) rajcy zdecydowali o uruchomieniu specjalnego dofinansowania dla takich inicjatyw. Wsparcie to może wynieść nawet 10 tysięcy złotych, a trwałość inwestycji musi wynosić co najmniej 5 lat.

  • ikonaOpublikowano: 28.06.2018 11:54
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.06.2018 12:31
  • ikonaZmodyfikował: Ksenia Pisera
ikona