Aktualności

Konkurs dla architektów! Powstanie koncepcja budowy domu sąsiedzkiego w rewitalizowanej części Witomina - Radiostacji

Opis alternatywny uzytkownicy/a.dylejko@lis.gdynia.pl/witomino konkurs-1.jpg

Laboratorium Innowacji Społecznych zaprasza architektów do udziału w konkursie na koncepcję jednego z ważniejszych przedsięwzięć rewitalizacyjnych w Gdyni. W strategicznym punkcie Witomina-Radiostacji powstanie dom sąsiedzki – salon z kuchnią i biblioteką dla wszystkich mieszkańców. I należy to rozumieć dosłownie. Organizatorzy konkursu oczekują od projektantów stworzenia koncepcji domu otwartego, miejsca, do którego można zawsze wpaść po drodze ze szkoły, umówić się z sąsiadami na planszówki, albo wspólne oglądanie transmisji skoków narciarskich, skorzystać ze sporej kuchni, żeby przygotować wspólnie wypieki, wypożyczyć książkę, poczytać prasę, skorzystać ze zorganizowanych zajęć, realizować swoje pasje, czy po prostu zrelaksować się w gronie znajomych.
 
Obiekt pomieści dużą świetlicę, kuchnię dostępną dla mieszkańców osiedla, salę do zajęć ruchowych, studio warsztatów plastycznych, salę warsztatów rodzinnych i filię Miejskiej Biblioteki Publicznej, która połączy zbiory dwóch bibliotek funkcjonujących dzisiaj na Witominie. Będzie otwarty, przyjazny i dostępny dla wszystkich bez względu na wiek i stopień sprawności.

Miejsce, które wybrano w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji na lokalizację domu sąsiedzkiego, nie jest przypadkowe – usytuowane jest w centrum osiedla, więc trudno będzie go nie zauważyć. Łatwo dojechać tu autobusem, czy rowerem, a najłatwiej dojść piechotą. Obiekt powstanie w pobliżu planowanego ciągu pieszo-jezdnego obejmującego ulice Uczniowską, Nauczycielską i Widną (obiekt niedawnych, słynnych na całą okolicę działań studentów Politechniki Gdańskiej).

Lokalizacja jest eksponowana i niezwykle atrakcyjna, lecz - trzeba przyznać, niełatwa dla projektantów. Dom sąsiedzki ma powstać przy skrzyżowaniu ulic Rolniczej i Chwarznieńskiej, na terenie ze sporymi różnicami poziomów, w sąsiedztwie budynków mieszkalnych. Architekci zmierzą się z wieloma problemami projektowymi, żeby stworzyć koncepcję spełniającą potrzeby mieszkańców i odpowiadającą funkcjonalnym i estetycznym wymaganiom stawianym w konkursie.

Organizatorzy liczą jednak na spore zainteresowanie wśród pracowni, bo temat jest ciekawy, a i wygrana może zachęcać - zdobywca I miejsca otrzyma 25 tysięcy złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej, za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca przewidziano odpowiednio nagrody w wysokości 10 tys. złotych i 5 tys. złotych.
Pracownie projektowe powinny zgłaszać się do udziału w konkursie do 31 lipca, do godziny 13. Wyniki kwalifikacji zgłoszeń zostaną opublikowane 21 sierpnia, termin nadsyłania prac konkursowych upłynie 2 października o godz. 13.

Szczegóły konkursu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej:

http://gdynia.pl/bip/zamowienia-publiczne,1504/konkurs-na-opracowanie-koncepcji-architektonicznej-budynku-centrum-sasiedzkiego-w-dzielnicy-gdyni-witomino-radiostacja,496407
 
Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
 
 
 

  • fot. Aleksander Trafas
  • fot. Aleksander Trafas
  • fot. Aleksander Trafas
  • fot. Aleksander Trafas