Aktualności

Kolejna dzielnica w ReAktywacji!

Opis alternatywny uzytkownicy/a.dylejko@lis.gdynia.pl/IMG_4018.jpg
Warsztaty improwizacji, a może prawdziwy chór, flash-mob lub czytanie improwizacyjne? To nie są propozycje najbliższych wydarzeń na nowojorskim Broadwayu, a… gdyńskiej Chyloni! To właśnie w tej okolicy zagościli już artyści Teatru Gdynia Główna, realizatorzy projektu Gdynia ReAktywacja! To drugi z rejoów, w których mieszkańcy angażowani są do twórczego działania.

Gdynia ReAktywacja! na Chyloni to warsztaty spontanicznego reagowania na zaskakujące sytuacje i bodźce. Także zajęcia, w ramach których powstanie happening literacko-teatralny „Chór dzielnicowy”. Czy będzie mieć formę czytania performatywnego, spektaklu, akcji flash-mob czy może tradycyjnego chóru – o tym przekonamy się w drugiej połowie lipca.

- Happening literacko-teatralny opiera się o tekst literacki wybrany przez grupę. To świetny sposób na sąsiedzką integrację. Z kolei warsztaty improwizacji uczą radzenia sobie ze stresem, poprawiają nastrój i pomagają nabrać do siebie dystansu. To także pomaga odbudować wiarę w siebie i swoje możliwości – zachęca do udziału Grzegorz Kujawiński, rzecznik prasowy Teatru Gdynia Główna.
Zajęcia będą odbywać się do 22 lipca się w Szkole Podstawowej nr 10 (ul. Morska 192) oraz w Centrum Aktywnego Mieszkańca (Klub osiedlowy „Apteka”, ul. Opata Hackiego 17A). Są otwarte dla chętnych, a efekty będzie można zobaczyć podczas specjalnego finału. Szczegółowe informacje wkrótce pojawią się m.in. na stronie internetowej TGG, www.teatrgdyniaglowna.pl.  

Podobna akcja dopiero co miała miejsce na osiedlu Meksyk. Po miesiącu warsztató, uczestnicy zajęć i artyści zaprosili gdynian do udziału w dwóch wydarzeniach: spektaklu w formule Teatrzu Forum w reżyserii Małgorzaty Polakowskiej oraz drugim, "Zapomniana Dzielnica", wyreżyserowanym przez Magdalenę Płanetę. Udział wzięło około 90 widzów.  
Oba spektakle bazowały na wspomnieniach mieszkańców a także ich przemyśleniach związanych z osiedlem i sąsiadami, którymi dzielili się z artystami podczas warsztatów. Publiczność poznała więc nie tylko problemy najbliższej okolicy, ale także m.in. osiedlowe legendy. Nie brakowało wątków gangsterskich… czy historii o duchach.
- Mieszkam na Meksyku od lat, przedstawienie trafiło w sedno. Trochę się pośmialiśmy, trochę powspominaliśmy… miejmy nadzieję, że przed nami już tylko zmiany na lepsze - mówiła jedna z mieszkanek oglądających spektakl "Zapomniana Dzielnica".

Warto pamiętać, że działania w Chyloni to dopiero początek, a artyści zapraszać będą na warsztaty i spotkania także w innych częściach miasta. Projekt Gdynia ReAktywacja będzie bowiem realizowany także w innych dzielnicach objętych Gminnym Programem Rewitalizacji: Oksywiu, Witominie Radiostacji, Babich Dołach i osiedlu Pekin. Celem jest zachęcenie mieszkańców do wyjścia z domu, integracji sąsiedzkiej, otwarcia się na sztukę teatralną, a także pobudzenie odwagi do realizacji własnych inicjatyw.
Projekt „Gdynia ReAktywacja” jest współfinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz ze środków Miasta Gdynia.
  • fot. Teatr Gdynia Główna
  • fot. Teatr Gdynia Główna
  • fot. Teatr Gdynia Główna
  • fot. Teatr Gdynia Główna