Aktualności

Eksplozja sztuki na ZOH: Teatr Gdynia Główna dla rewitalizowanego osiedla

Opis alternatywny uzytkownicy/a.dylejko@lis.gdynia.pl/DSC_9658.jpg_2017-06-04_Parada dla Meksyku_TEATR KORKORO_fot.Anna Maria Biniecka.jpg
Rozpoczął się nabór uczestników do projektu „Gdynia-ReAktywacja”, który na osiedlu Zamenhofa-Opata Hackiego zrealizuje w lipcu Teatr Gdynia Główna. Mieszkańcy rewitalizowanej części Chyloni będą mogli wziąć udział w trzech formach warsztatów, które artyści przygotowali z myślą o integracji wszystkich pokoleń, wzmocnieniu więzi rodzinnych i sąsiedzkich na osiedlu ZOH. Szykuje się istna eksplozja sztuki!
 
- Liczba miejsc na wszystkich trzech warsztatach, które w lipcu zorganizujemy dla mieszkańców osiedla Zamenhofa-Opata Hackiego na Chyloni jest niestety ograniczona, dlatego już dziś zachęcam do zgłaszania swojego udziału – mówi Alicja Kunikowska z Teatru Gdynia Główna. - Proponujemy zajęcia dla każdego i w każdym wieku. Do wyjścia z domu i spotkania ze sztuką, w gronie najbliższych i sąsiadów, zachęcamy szczególnie rodziny wielopokoleniowe. Gwarantujemy, że nikt podczas zajęć nie zazna nudy. Efekty wspólnych warsztatów odczują pozytywnie nie tylko uczestnicy, korzystać będzie cała lokalna społeczność.

Co czeka mieszkańców osiedla ZOH w ramach projektu Gdynia-ReAktywacja?

3 lipca – 11 lipca: WARSZTATY RODZINNE

To autorskie zajęcia teatralno-twórcze, opracowane z myślą o tym projekcie. Będą przeprowadzone w dwóch osobnych grupach: kobiecej i męskiej. Do grupy kobiecej będą zaproszone babcie, mamy i córki, w męskiej pracować ze sobą będą dziadkowie, ojcowie i synowie. Zajęcia pozwolą usprawnić dialog między pokoleniami, odbudować zaufanie wewnątrz rodziny, wzmocnić poczucie współodpowiedzialności, a także pogłębić́ wzajemne zrozumienie między pokoleniami i płciami. Wspólna praca nad kolejnymi zadaniami rodzica z dzieckiem, dziadka z wnukiem lub wszystkich trzech pokoleń będzie szansą na przepływ pozytywnych wzorców a także pewnych konkretnych zanikających już umiejętności.

17 – 21 lipca: WARSZTATY IMPROWIZACJI

Nauczą spontanicznego reagowania na zaskakujące sytuacje i bodźce. To także znakomite narzędzie rozwoju osobistego. Poprawią zdolności komunikacyjne, nauczą, jak radzić sobie ze stresem, porażką oraz jak wybrnąć z sytuacji pozornie bez wyjścia. Gry improwizacyjne to zastrzyk energii, poprawiające nastrój i pomagające nabrać do siebie dystansu. Wypracowane nowe umiejętności umiejętności pozwolą odbudować wiarę w siebie i poznać swoje możliwości.

15 – 22 lipca: happaning literacko-teatralny „CHÓR DZIELNICOWY”

Happening literacko-teatralny będzie oparty o wybrany przez grupę warsztatową tekst literacki. Instruktor/reżyser na jego podstawie stworzy adaptację i razem z uczestnikami wykreuje poszczególne sceny. Wynikiem warsztatów może być czytanie performatywne, spektakl lub akcja typu performance, czy flash-mob. Chór Dzielnicowy świetnie sprawdza się jako narzędzie integracyjne, a także aktywizujące uczestników, dopingując ich do podejmowania samodzielnie kolejnych wspólnych inicjatyw.
Lipcowe zajęcia odbywać się będą popołudniami w pomieszczeniach Szkoły Podstawowej nr 10 przy ulicy Morskiej 192 oraz w Centrum Aktywnego Mieszkańca (Klub osiedlowy „Apteka”) przy ulicy Opata Hackiego 17A. Udział jest bezpłatny!
 
Pierwszeństwo w naborze mają mieszkańcy obszarów objętych Gminnym Planem Rewitalizacji oraz rodziny, z których kilka pokoleń zgłosi się do udziału w projekcie.
Termin zgłoszeń upływa 30 czerwca 2017 r. Swój udział w warsztatach, można zgłosić poprzez kontakt e-mail: teatr@teatrgdyniaglowna.pl lub telefonicznie: 58 351 15 12 lub 692 820 511.
Bliższe szczegóły dotyczące „Eksplozji sztuki na ZOH” można znaleźć na stronie internetowej www.teatrgdyniaglowna.pl w zakładce „Gdynia-ReAktywacja - rekrutacja Chylonia”
  • Teatr Gdynia Główna i działania w dzielnicach
  • Plakat: akcja Re-aktywacja