Aktualności

Budynek przy Arciszewskich w remoncie

Opis alternatywny uzytkownicy/k.pisera@lis.gdynia.pl/arciszewskich23/Arciszewskich 08 08.jpg
Remont elewacji i balkonów, częściowe docieplenie budynku oraz kompletna wymiana systemu ogrzewania w mieszkaniach – to wszystko czeka lokatorów zabytkowego budynku przy ul. Arciszewskich 23 na Oksywiu. Ten niegdyś piękny wojskowy obiekt jest obecnie w kiepskim stanie technicznym. Remonty mają poprawić jakość życia jego mieszkańców.

Budynek mieszkalny przy ul. Arciszewskich 23 wybudowany został przez Fundusz Kwaterunku Wojskowego w latach 30 XX w. Przez lata stanowił mienie wojskowe, a obecnie zarządzany jest przez Wspólnotę Mieszkaniową Arciszewskich 23. Nieremontowany od dawna - niszczał, ale wkrótce  przejdzie modernizację.

Pierwsza część prac właśnie się rozpoczęła. W najbliższych miesiącach spod rusztowania wyłoni się wyremontowana elewacja oraz balkony. Koszt to około 240 tysięcy złotych, a 30 proc. tego zobowiązania pokryją środki w ramach dotacji na remonty zabytków.

Remont elewacji kontynuowany będzie również w przyszłym roku. To dzięki wsparciu pozyskanemu przez wspólnotę ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. W ramach tych prac docieplona zostanie także tylna ściana budynku, a pozyskane dofinansowanie będzie stanowić 85 proc. zakładanych kosztów.

Ostatni etap modernizacji tego obiektu obejmie wymianę systemu ogrzewania wraz z likwidacją indywidualnych źródeł ciepła w mieszkaniach. Prace te zostaną wykonane w 2019 roku, w ramach realizacji założeń Gminnego Programu Rewitalizacji. To, jakiego rodzaju instalacja zostanie wykonana w budynku, zależeć będzie od szczegółowych analiz technicznych oraz indywidualnych warunków mieszkaniowych, których wynikiem będzie szczegółowy projekt instalacji ogrzewania obiektu.
 
  • /fot. Aleksander Trafas
  • fot. Aleksander Trafas