Przystań Gdynia

Przystań z mediateką dla Chyloni

Spacer innymi szlakami rewitalizacji przed budynkiem Przystani Opata Hackiego 33

Spacer innymi szlakami rewitalizacji przed budynkiem Przystani Opata Hackiego 33

Coraz wyraźniej na mapie gdyńskich Centrów Sąsiedzkich widać miejsce ważne szczególnie dla mieszkańców Chyloni. Budynek przy ul. Opata Hackiego 33 jest przebudowywany w Przystań, w której mieszkańcy okolicy będą mogli wdrażać w życie pomysły na zmianę swojego najbliższego otoczenia, integrować się z sąsiadami, a także pogłębiać zainteresowania. Rozwijana będzie tam bowiem oferta społeczno-kulturalna. Uruchomienie działalności planowane są tam na przełom jesieni i zimy.

Centra Sąsiedzkie to inicjatywa realizowana wspólnie przez gdyński samorząd, miejskie instytucje oraz organizacje pozarządowe. Celem jest stworzenie mieszkańcom nowoczesnej przestrzeni do aktywnego współtworzenia najbliższej okolicy, budowania relacji międzypokoleniowych, integracji z sąsiadami, aktywnego spędzania wolnego czasu, a także rozwoju i odkrywania nowych pasji.

- W Przystaniach gospodarzami są sami mieszkańcy, wypełniając je energią i pomysłami, mocno zakorzenionymi w lokalnym kontekście. Celem działań współtworzących Przystanie instytucji i organizacji jest przede wszystkim oddać mieszkańcom pole do działania. To miejsca, do których mieszkańcy będą chętnie przychodzić i które polubią, stąd ich zaangażowanie jest kluczowe. Budowanie sieci domów sąsiedzkich to ważny krok na drodze tworzenia aktywnych, lokalnych społeczności, które troszczą się o otoczenie i jego mieszkańców. A to ważne z punktu widzenia rozwoju miasta -  mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Realizacja idei sieci centrów sąsiedzkich rozpoczęła się w połowie 2017 roku. W efekcie dopiero co działalność zainaugurowała Przystań Lipowa 15 w Wielkim Kacku, a organizowanych są kolejne cztery takie miejsca: Przystań Chylońska 237 w Cisowej, Przystań Śmidowicza 49 w Oksywiu, Przystań Widna 2A na Witominie Radiostacji oraz Opata Hackiego 33 w Chyloni. Przygotowania każdej z nich są na różnych etapach. Stąd, mniej więcej w miesiąc po przekazaniu do remontu budynku na Fikakowie, robotnicy rozpoczęli pracę także na Opata Hackiego 33.

- Wśród zadań wykonawcy jest nadbudowa polegająca na zabudowie części tarasu oraz docieplenie budynku wraz z remontem elewacji. Wnętrze zostanie z kolei przebudowane tak, by odpowiadało funkcjom centrum sąsiedzkiego. Wzbogacone zostanie o cześć do prowadzenia spotkań, warsztatów, a także otwartych spotkań sąsiedzkich – mówi Beata Brzostowska, naczelnik Wydziału Budynków gdyńskiego magistratu. - Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także rodziców z dziećmi w wózkach. Zostanie zamontowana m.in. winda.  

Koniec prac remontowych planowany jest na przełom października i listopada. Stąd, jeszcze zimą, mieszkańcy otrzymają przestrzeń, w której będą mogły odbywać się np. zajęcia techniczne, zajęcia taneczne i ruchowe, wykłady i spotkania, np. w ramach kawiarenki sąsiedzkiej. W budynku będzie bowiem kuchnia, specjalna sala do ćwiczeń, warsztat z narzędziami oraz salki wykładowe. Przy Opata Hackiego 33 zlokalizowana będzie także mediateka.

Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja obszaru Zamenhofa-Opata Hackiego jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

  • ikonaOpublikowano: 18.05.2018 08:32
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.05.2018 09:31
  • ikonaZmodyfikował: Ksenia Pisera
ikona