O Kamiennej Górze

O Kamiennej Górze

wizualizacja nowej sceny z zadaszeniem membranowym, zapleczem i widownią, mat.własne ZDiZ Gdynia

wizualizacja nowej sceny z zadaszeniem membranowym, zapleczem i widownią, mat.własne ZDiZ Gdynia

Kamienna Góra to jedna z najbardziej znanych dzielnic Gdyni, całkowicie położona na morenowym wzgórzu, którego najwyższy punkt sięga wysokości 52 m n.p.m. Jej zabudowa w dużej mierze dokonała się w ciągu pierwszych 25 lat XX wieku.

To najmniejsza pod względem powierzchni i przedostatnia pod względem liczby ludności z dzielnic Gdyni.  Graniczy z następującymi dzielnicami: Śródmieście (od północy i zachodu) oraz Wzgórze Św. Maksymiliana (od południa), a od wschodu także z Morzem Bałtyckim. Jej zabudowę w dużej części stanowią wille znanych artystów i przedsiębiorców. Zespół historycznej zabudowy Kamiennej Góry jest wpisany do państwowego rejestru zabytków.

W obrębie Kamiennej Góry znajdują się m.in.: Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, krzyż usytuowany na szczycie Kamiennej Góry, taras z widokiem na port jachtowy, kolej linowo-terenowa na Kamienną Górę, Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich, część Bulwaru Nadmorskiego, Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, Wojskowy Sąd Garnizonowy. Na szczycie znajduje się 25-metrowy metalowy krzyż, wykonany przez Stocznie Remontową Nauta i poświęcony przez metropolitę gdańskiego ks. abpa Tadeusza Gocłowskiego 3 maja 1994 r. Obecny metalowy krzyż w nocy jest oświetlony i stanowi także punkt orientacyjny dla wracających z morza żeglarzy.


Wizualizacja nowej sceny z membranowym zadaszeniem, mat. własne ZDiZ Gdynia

Co roku w lipcu i sierpniu na tarasie środkowym parku odbywają się letnie koncerty muzyki promenadowej. Latem 2018 roku, ze względu na prowadzone prace, koncerty odbywają się w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego przy ul. Bp Dominika 13A. Koncerty powrócą na całkiem nową zadaszoną scenę już latem 2019 roku.


Koncerty promenadowe na środkowym tarasie parku, fot. FB/CentrumKultury

  • ikonaOpublikowano: 13.07.2018 10:42
  • ikona

    Autor: Grażyna Pilarczyk (g.pilarczyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.07.2018 12:27
  • ikonaZmodyfikował: Michał Kowalski
ikona