Nagroda Literacka Gdynia

Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia z roku 2011

Szósta edycja Nagrody Literackiej Gdynia przyniosła werdykty szczęśliwe dla czworga autorów. Nagroda Literacka GdyniaPrzyznano tradycyjnie trzy laury w kategoriach proza, poezja, eseistyka, ale ponadto, Gdynia ponownie wyłoniła laureata „Nagrody Osobnej". Nazwiska zwycięzców to odpowiednio: Justyna Bargielska, Ewa Lipska, Stefan Chwin oraz Andrzej Sosnowski.

Pod względem liczby zgłoszeń tegoroczna edycja Nagrody wyraźnie pobiła rekord sprzed kilkunastu miesięcy. Po raz pierwszy w historii gdyńskiego lauru została przekroczona granica dwudziestu „kandydatów" przypadających na jedną nominację (308 książek). - Szukaliśmy rzeczy oryginalnych, atrakcyjnych, mówiących coś ważnego i we własnym przekonaniu - znaleźliśmy. Każdą z kategorii reprezentują utwory pod wieloma względami bardzo się różniące, lecz podobnie niezwykłe - podsumowuje Przewodniczący Kapituły NLG, prof. Piotr Śliwiński.


Nagroda Literacka Gdynia15 nominacji oraz cztery Nagrody zostały wręczone 18 czerwca 2011 podczas Gali Finałowej, która była zwieńczeniem festiwalu „Literaturomanie - Dni Nagrody Literackiej Gdynia". Kapituła Nagrody wskazała drugi rok z rzędu (!) na Justynę Bargielską, która po laurze za wiersze, tym razem usłyszała mnóstwo komplementów nt. Jej twórczości prozatorskiej, a konkretnie „Obsoletek". W przypadku kategorii „poezja" statuetka, tzw. „Gdyńska Kostka Literacka" trafiła do Ewy Lipskiej za tomik „Pogłos". Po raz pierwszy w historii Nagrody w gronie zwycięzców znalazł się też reprezentant Trójmiasta. Wielkie uznanie jurorów zyskał esej prof. Stefana Chwina, pt: „Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni". Specjalna „Nagroda Osobna", która jest laurem przyznawanym przez Kapitułę nieregularnie, tym razem trafiła do Andrzeja Sosnowskiego w dowód podziwu dla jego poetyckich dokonań z naciskiem na ostatni tomik „Poems". Troje laureatów w kategoriach otrzyma również po 50 tysięcy zł, natomiast wyróżnienie specjalne to gratyfikacja w kwocie 10 tysięcy zł.


Trójmiejska publiczność już jesienią będzie miała sposobność ponownie porozmawiać z czworgiem literatów podczas „Jesiennych Spotkań z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia 2011".

Nagroda Literacka Gdynia (NLG) została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców.
Jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Nagroda ta jest de facto rozbudowaną inicjatywą miasta, skierowaną zarówno do polskich pisarzy, jak i odbiorców współczesnej literatury. NLG nieustannie ewoluuje i poszerza zakres swojej działalności. Pod szyldem "Gdyni" przyznawane są nie tylko laury, ale też organizowane liczne proczytelnicze i środowiskowe przedsięwzięcia.

  • ikonaOpublikowano: 05.07.2011 00:00
  • ikona

    Autor: Magdalena _Kubicka (2011)

ikona