Nagroda Artystyczna Prezydenta Gdyni „Galion Gdyński”

Nagroda Artystyczna Prezydenta Gdyni „Galion Gdyński”, lata 1995 - 2018

Nagroda przyznana została po raz pierwszy za rok 1995 (w 1996 roku). Od 2006 r. przyznawana pod nazwą „Galion Gdyński”.

Galion – ozdoba dziobowa stosowana na starych, dużych żaglowcach, w postaci okazałej rzeźby umieszczonej pod bukszprytem. Była to rzeźba drewniana, często polichromowana. Zwykle przedstawiała postać ludzką, zwierzęcą lub inne wymyślone stworzenie, i nawiązywała do nazwy jednostki.

Projekt statuetki Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Gdyni pod nazwą „Galion Gdyński” wykonał Marek Habrat. W latach poprzednich wręczano statuetkę wykonaną przez młodą gdyńską rzeźbiarkę Dąbrówkę Tyślewicz.


za rok 2018

W kategorii Kreacja Artystyczna nagrodę otrzymał Jerzy Rados - za film „Gdynia. Moje miasto” – historię Gdyni opowiedzianą filmami jej mieszkańców.

W kategorii Animacja Kultury nagrodę odebrał Michał Miegoń - za projekty animacyjne.

W kategorii Debiut Artystyczny zwyciężył Piotr Sobierski - za książkę „Więcej niż musical. Teatr Wojciecha Kościelniaka”.

W kategorii Mecenat Artystyczny nagrodzono Ströer Polska - za wspieranie działalności edukacyjnej Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Nagrodę za całokształt twórczości otrzymała Dorota Lulka – aktorka teatralna i filmowa, absolwentka Studium Aktorskiego przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Współpracowała z Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Polskim i Nowym w Poznaniu, a od 1999 roku aktorka Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Wielokrotnie nagradzana i doceniana za swoje role. Widownia kojarzyć może ją m. in. z brawurowo zagranej roli Edit Piaf. W 2013 roku została odznaczona brązowym medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.


za rok 2017

Nagrodę za Debiut Artystyczny otrzymał Grzegorz Mołda – za film „Koniec widzenia”, który walczył o Złotą Palmę w konkursie filmów krótkometrażowych na festiwalu w Cannes.

Tytuł Animatora Kultury odebrała Małgorzata Polakowska - za projekt teatralny z udziałem więźniarek; projekty w rewitalizowanych dzielnicach oraz Teatrze Gdynia Główna.

W kategorii Kreacja Artystyczna zwyciężył Marcin Borchardt – za film dokumentalny „Beksińscy. Album wideofoniczny” oraz Paweł Huelle – za sztukę „Kursk”.

Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Wojciech Marczewski. Wybitny scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny. Jego filmy, m. in. „Zmory”, „Dreszcze”, „Ucieczka z kina wolność”, „Waiser”, były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Wykłada na polskich i zagranicznych uczelniach. Członek Instytutu Polskiej Sztuki Filmowej, w latach 2011-2014 jej przewodniczący. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Od roku 2017 przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Nagrodę dla Mecenasa Kultury odebrała firma Kopoczyński adwokaci i radcowie prawni − za wspieranie Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz szerzenie kultury poprzez samodzielną organizację licznych spotkań z udziałem naukowców i artystów.


za rok 2016

W kategorii Kreacja Artystyczna zwyciężył Jarosław Bujny. Projektant, grafik prowadzący autorskie studio projektowe w Gdyni. Jako twórca, autor plakatów i opracowań graficznych w 2016 roku wyróżnił się na wielu płaszczyznach kreacji artystycznej: nagrody i wyróżnienia w konkursach międzynarodowych, uczestnictwo w wystawach międzynarodowych, prelekcje i prowadzenie międzynarodowych artystycznych warsztatów projektowych. Niestety artysta nie mógł być obecny na gali. W jego imieniu wyróżnienie odebrali żona i syn.

W kategorii Animacja Kultury wyróżnienie otrzymał Piotr Łyszkiewicz. Pomysłodawca oraz dyrektor artystyczny festiwalu Ladies’ Jazz Festival Gdynia, który od 10 lat organizuje jeden z najważniejszych festiwali jazzowych w całej Polsce.
- Animacja to ożywianie, a Gdynia jak wiadomo jest miastem kultury. Ta nagroda w takim miejscu jak Gdynia, jest dla mnie podwójnym zaszczytem – mówił podczas uroczystości Piotr Łyszkiewicz.

W kategorii Debiut Artystyczny kapituła przyznała nagrodę Miłoszowi Sakowskiemu, absolwentowi Gdyńskiej Szkoły Filmowej, młodemu reżyserowi oraz scenarzyście. W minionym roku jego etiuda „Dzień Babci” została doceniona na prestiżowym Foyle Film Festival, w Nicei podczas Festiwalu Krótkiego Metrażu otrzymała Nagrodę Publiczności, a w Los Angeles na Festiwalu Filmów Polskich – nagrodę „Bridging The Bordes Award”.

W kategorii Całokształt Twórczości Galiona otrzymał dr inż. Leonard Wieliczko. Laureat jest kierownikiem biura okrętowego Narodowego Muzeum Morskiego i sprawuje opiekę nad statkiem-muzeum Dar Pomorza. To głównie za sprawą jego inicjatywy w ciągu ostatnich lat przeprowadzono wiele prac remontowych zabytkowego żaglowca.


za rok 2015

W kategorii nagrodę Kreacja Artystyczna nagrodę otrzymał Grzegorz Chrapkiewicz - aktor, reżyser, pedagog. W 2015 roku Grzegorz Chrapkiewicz z powodzeniem zrealizował kolejny spektakl na deskach gdyńskiego Centrum Kultury. W kwietniu odbyła się premiera „Napisu" Géralda Sibleyrasa. Realizacja z udziałem znanych trójmiejskiej publiczności aktorów, m.in. Magdaleny Smuk, Ewy Gierlińskiej, Rafała Ostrowskiego i Andrzeja Śledzia, spotkała się z gorącym przyjęciem publiczności oraz krytyki.

W kategorii Animacja Kultury nagrodzone zostały Ewa Ignaczak i Ida Bocian. 8 premier, 53 spektakle dla dzieci i długa lista zrealizowanych projektów kulturalnych, tak wyglądał rok 2015 w Teatrze Gdynia Główna, założonym i kierowanym przez Ewę Ignaczak i Idę Bocian. Teatr Gdynia Główna słynie jednak nie tylko z działalności teatralnej. Duża część projektów skupia się na działaniach animacyjnych i edukacyjnych dla dzieci, dorosłych, jak i kadry kultury.

W kategorii Mecenat nagrodzono Remontowa Lighting Technologies - za wykonanie kompleksowego i nowoczesnego oświetlenia zewnętrznego statku - muzeum „Dar Pomorza", a w szczególności jego masztów, co przyczyniło się do efektownego wyróżnienia jednego z najbardziej atrakcyjnych zabytków Gdyni.

Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Andrzej Śledź - absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni (1983). Solista Teatru Muzycznego, w zespole od 1984 roku. Aktor, autor scenariuszy, współtwórca Teatralnika „Antrakt”, gdzie regularnie zamieszcza felietony. Jego hobby to krótkie formy wierszem, wspomniane wyżej przekłady oraz gra na instrumentach perkusyjnych.


za rok 2014

W kategorii Kreacja Artystyczna został nagrodzony Kacper Kowalski - za cykl zdjęć dokumentujących skomplikowane relacje między ludźmi a przyrodą. Zdjęcia wykonane zostały w okolicach Gdyni a cały projekt zwieńczony publikacją książkową „Efekty uboczne".

W kategorii Animacja Kultury nagrodzono Stowarzyszenie Traffic Design. Jurorzy docenili stworzenie w mieście galerii zewnętrznej murali w ramach Festiwalu Traffic Design.

W kategorii Debiut Artystyczny nagrodę otrzymał Piotr Srebrowski - za scenariusz i reżyserię spektaklu „Wielkie ciasto" wystawionego na scenie Teatru Gdynia Główna. Przyznający nagrodę podkreślili, że „Wielkie ciasto" to spektakl zbudowany za pomocą najprostszych środków i trafiający do wyobraźni widza w każdym wieku.

W kategorii Mecenat Kultury nagrodę otrzymała Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukaszewicza - za finansowe wsparcie cyklu warsztatów i koncertów jazzowych w Caffe Anioł pod nazwą „Otwarta Scena PGNiG Jazz'n'Folk Infusion".

Galion Gdyński za całokształt dokonań artystycznych otrzymał Jacek Dworakowski. Twórca został doceniony przez Kapitułę Nagrody za reżyserię i realizację wielu filmów oraz publikacji dokumentujących historię Gdyni.


za rok 2013

W kategorii Działalność Artystyczną został nagrodzony Wojciech Kościelniak - za „reżyserię spektaklu „Chłopi" w Teatrze Muzycznym w Gdyni, odważne i efektowne przełożenie powieści Władysława Reymonta na barwny i żywiołowy język musicalu oraz intrygujące oddanie ducha wiejskiej społeczności".

W kategorii Upowszechnienie Kultury nagrodę otrzymał Piotr Bulczak - za „pasję i wiele lat pracy dla kultury filmowej".

W kategorii Mecenat Kultury nagrodę odebrał Zbigniew Pilachowski - za „prezentowanie sztuki najwyższego formatu w galerii sztuki współczesnej OD CZASU DO CZASU".

Galion Gdyński za całokształt dokonań artystycznych otrzymał Przemysław Dyakowski. Twórca został doceniony przez Kapitułę Nagrody za „wybitne dokonania artystyczne w muzyce jazzowej, nieustanne wspieranie młodych artystów oraz niepodważalny wkład w rozwój kultury muzycznej w Gdyni".

Specjalną Nagrodę Artystyczną za „znakomity debiut reżyserski filmem "Olena" Prezydent Gdyni przyznał Elżbiecie Benkowskiej.


za rok 2012

Działalność Artystyczną - Mariusz Waras „m-city". Uhonorowano go za pracę „Transatlantyki" - mural zrealizowany w ramach gdyńskiego Festiwalu Traffic Design. Waras to jeden z najbardziej rozpoznawanych twórców street artu na świecie. Gdynianin, absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, autor kilkuset murali w ramach autorskiego projektu m-city. Jego prace zdobią przestrzenie największych miast - zarówno w Polsce (Gdynia, Gdańsk, Warszawa, Łódź, Katowice), jak i zagranicą (Nowy Jork, Paryż, Dżakarta, Berlin, Sao Paulo, Kijów). W tej kategorii nominowani byli także Bernard Szyc - aktor, reżyser i choreograf w Teatrze Muzycznym oraz Krzysztof Babicki - reżyser teatralny i dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

W kategorii Upowszechnianie Kultury - Bożena Olechnowicz - jeden z niewielu dziennikarzy, który od lat konsekwentnie i z głębokim zaangażowaniem relacjonuje życie kulturalne Trójmiasta. Jest autorką cyklicznych programów kulturalnych m.in.: „Kroniki Kulturalnej" i „Suflera". Nominowanymi byli także - historyk kina i filmoznawca Krzysztof Kornacki oraz Caffe Anioł - znana kawiarnia w sercu Gdyni, gdzie cyklicznie odbywają się liczne imprezy muzyczne, wykłady, dyskusje, spotkania ze sztuką, wieczory poezji kaszubskiej, kiermasze rękodzieła kaszubskiego i wiele innych wydarzeń.

W kategorii Mecenat Kultury - Zarząd Morskiego Portu Gdynia. Doceniono rewitalizację zabytkowej sali widowiskowej i stworzenie w niej miejsca tętniącego życiem kulturalnym, ale również wspieranie działań Teatru Miejskiego w Gdyni. Do nagrody w tej kategorii nominowana była też Grupa Energa za wsparcie finansowe udzielane dla Gdynia Blues Festivalu oraz Festiwalu Kultur Świata Globaltica. Za wspieranie wielu projektów muzycznych doceniono również Klub Desdemona. W 2012 roku odbyło się tam około 80 koncertów, promujących wszystkie gatunki muzyczne, jak i miejscowe zespoły.

Galion Gdyński za „całokształt pracy w dziedzinie reżyserii, znakomite realizacje teatralne oraz wprowadzenie Teatru Muzycznego w Gdyni w poczet znaczących europejskich scen teatralnych" przyznano Jerzemu Gruzie. Pan Jerzy ostatnio znów udziela się kulturalnie w Gdyni - objął opieką artystyczną spektakl „Król Lear po Polsku" w Centrum Kultury w Gdyni.

Nagrodę specjalną za Debiut Artystyczny w 2012 roku wręczono absolwentowi Gdyńskiej Szkoły Filmowej - Łukaszowi Ostalskiemu. Jego krótkometrażowy film „Matka" z Danutą Stenką w roli głównej zdobył m.in. nagrodę publiczności na jednym z ważniejszych na świecie festiwali krótkich filmów - w fińskim Tampere.


za rok 2011

W kategorii Działalność Artystyczna - Piotr Szabliński za wizjonerskie realizacje scenograficzne. Piotr Szabliński to gdynianin, wybitny artysta grafik, animator efektów specjalnych, od 15 lat jeden z najważniejszych realizatorów scenografii produkcji telewizyjnych. Zajmuje się również reżyserią postaci oraz scen motion capture i keyframe edition. Jest prekursorem wykorzystywania i tworzenia projekcji scenograficznych oraz graficznych efektów specjalnych na polskiej scenie telewizyjnej. Tworzy obecnie i realizuje trójwymiarowe efekty specjalne i animacje na potrzeby telewizji, kina, teatru oraz wielkoformatowych widowisk na żywo. Ważniejsze realizacje: wizualizacje i instalacje m.in.: TOP TRENDY 2011, koncert Basi Trzetrzelewskiej, koncert AFROMENTAL i Afro Carnaval w ramach Zlotu Żaglowców; realizacja video-mapping i inne realizacje – wizualizacje; realizacja spotów reklamowych dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego; realizacja video-mapping telewizje międzynarodowe oraz wiele innych festiwali, programów i widowisk telewizyjnych. Współpracuje z czołowymi zespołami polskiej sceny rozrywkowej.

W kategorii Upowszechnianie Kultury - Blues Club za 10 lat konsekwentnego zaszczepiania miłości do bluesa. Blues Club to przede wszystkim prężnie działająca scena muzyczna i enklawa muzyki bluesowej, budująca wrażliwość muzyczną i dobry smak w środowisku trójmiejskim. Wydarzenia odbywające się w Klubie cieszą się dużym uznaniem zarówno społeczności lokalnej jak i mediów, każdorazowo gromadząc liczną publiczność. Podczas dziesięciu lat intensywnej działalności Blues Club zyskał wierne grono odbiorców, co znacząco wpływa na wysoką frekwencję podczas imprez. W Blues Clubie odbywają się koncerty bluesowe, konkurs młodych talentów „Gitariada”, „Przegląd Zespołów Jazzowo-Bluesowych”, warsztaty gitarowe, muzyczne oraz harmonijkowe. Wizytówką klubu jest Blues Festiwal, który cieszy się popularnością w całym kraju oraz poza granicami.

W kategorii Mecenat Kultury - Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. OPEC od wielu lat, systematycznie wspiera działania Teatru Miejskiego w Gdyni, angażując się w przedsięwzięcia artystyczne, a zwłaszcza edukacyjne odbywające się nie tylko w siedzibie Teatru Miejskiego, ale także na jedynej takiej w Polsce scenie teatralnej, jaką jest Scena Letnia na plaży w Orłowie. W sytuacji, w której znajduje się obecnie kultura, a teatry repertuarowe szczególnie, nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania placówki artystycznej bez finansowego wsparcia. Bez mecenatu OPEC, Teatr Miejski nie byłby w stanie realizować, w takim stopniu, swoich planów artystycznych.

Nagrodę specjalną za całokształt dokonań artystycznych otrzymał Eugeniusz Krzysztof Kujawski. Dd 1999 roku pracuje w Teatrze Miejskim, wybitna osobowość sceniczna, odtwórca ponad dwustu ról teatralnych i blisko stu filmowych, wspaniały aktor, który swoją niezwykłą charyzmą przez kilkadziesiąt lat nieprzerwanie wpływał i wpływa na jakość artystyczną gdyńskich premier. Stworzył wiele niezapomnianych kreacji, m.in. w spektaklach: Operetka (Profesor) i Trans- Atlantyk (Ojciec) w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, Romeo i Julia (Capuletti), Mewa (Szamrajew) w reżyserii Julii Wernio, Wizyta starszej Pani (Burmistrz) w reżyserii Jacka Bunscha. W sztuce Ingmara Villqista Kompozycja w słońcu (jako Pan Heizig) stworzył niezwykle przejmującą kreację, która zdobyła uznanie widzów i krytyki. Kilka lat temu zmierzył się z jedną z najtrudniejszych ról teatralnych, jako Krupp w Ostatniej taśmie Samuela Becketta stał się apoteozą dokonującego rozrachunku z własnym życiem rozgoryczonego, niespełnionego artysty. Obecnie widzowie Teatru Miejskiego mają przyjemność podziwiać go m.in. w „Piaf” oraz w najnowszej premierze „Idąc rakiem” w reżyserii Krzysztofa Babickiego.


za rok 2010

W kategorii Działalność ArtystycznaWojciech Kościelniak - aktor, reżyser teatralny, przede wszystkim jednak jeden z najciekawszych polskich reżyserów musicalowych. W latach 1988–2001 występował w Teatrze Polskim we Wrocławiu, będąc jednocześnie wykładowcą wrocławskiej PWST. W latach 2001–06 dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Muzycznego – Operetki Wrocławskiej, który w tym czasie zmienił nazwę na Teatr Muzyczny Capitol. Reżyser „Lalki”, za którą został nominowany do Paszportu "Polityki" i za którą otrzymał nagrodę Sztorm roku 2010 Gazety Wyborczej Trójmiasto.

W kategorii Upowszechnianie KulturyKrzysztof Dąbrowski - aktor, wokalista i konferansjer, absolwent Studia Wokalno–Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, wokalistyki w Moenchengladbach w Niemczech oraz klasy śpiewu barokowego w „Lemmensinstituut” w Leuven (Belgia). Od prawie dwudziestu lat jest inicjatorem, a zarazem organizatorem znacznej części wydarzeń w kategorii „muzyka klasyczna” w Gdyni, przede wszystkim: Niedziel Melomana, Letnich Koncertów Muzyki Promenadowej na Kamiennej Górze, Festiwalu Muzyki Sakralnej.

W kategorii Mecenat KulturyIberia Motor Company S.A. – wieloletni partner Gdyni i mecenas wyjątkowego wydarzenia na mapie polskich wydarzeń kulturalnych, jakim jest Ladies’ Jazz Festiwal by Seat.


za rok 2009

W dziedzinie Kultury:
1. Lena Dula - za kreowanie i ciągłe rozbudowywanie jej autorskiego projektu jakim jest festiwal Transvisualia Gdynia. Wydarzenie organizowane przez charyzmatyczną Lenę Dulę wydaje nam się przedsięwzięciem oryginalnym na trójmiejskiej mapie kulturalnej, festiwalem o dużym potencjale zaistnienia w świadomości odbiorców z całej Polski i z zagranicy.
2. Leszek Kopeć – za całokształt dokonań i szerokie spektrum działań ze szczególnym naciskiem na powołanie w ubiegłym roku kwartalnika „Bliza”- pierwszego w historii Gdyni kwartalnika artystycznego.

W kategorii Mecenat Kultury:
Hotel Nadmorski w Gdyni – za cykl koncertów prowadzonych w latach 2002-2009. W sumie Hotel zorganizował 191 koncertów muzyki klasycznej; do opracowania programu i organizacji koncertu zaproszono p. Barbarę Żurowską – Sutt.

Zgodnie z par.2 Regulaminu Kapituła przyznanała również Nagrodę Honorową za całokształt twórczości Pani Iwonie Borawskiej, dziennikarce Radia Gdańsk, gdyniance, czynnie uczestniczącej w życiu kulturalnym Gdyni, zaangażowanej w projekty Teatru Miejskiego (ostatni projekt - Radiowe próby z Teatrem Miejskim w ramach specjalnych wydań prowadzonego przez nią „Salonu Artystycznego” na antenie RG), dzięki którym fantastycznie promuje tą instytucję. Nagrodę przyznano za wytrwałe wspieranie i promowanie gdyńskich przedsięwzięć kulturalnych.


za rok 2008

1. Andrzej Mańkowski - w kategorii Działalność Artystyczna - scenarzysta, reżyser, kompozytor, producent filmowy; absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku (1998), studiował również w studium scenariuszowym przy PWSFTviT w Łodzi (2000-2002); obecnie - szef Studia Filmowego HARPOON FILMS działającego w ramach Wydawnictwa Pedagogicznego OPERON i Fundacji „Instytut Promocji Edukacji"; właściciel firmy producenckiej BIAŁY SMOK Production; pomysłodawca i producent cyklu krótkometrażowych filmów fabularnych „Dekalog 89 +" (www.dekalog89plus.pl).
2. Oficyna Verbi Causa Małgorzaty Sokołowskiej - w kategorii Upowszechnianie Kultury - istnieje ona od 10 lat, a specjalizuje się przede wszystkim w książkach o Gdyni oraz o ludziach, którzy uczestniczyli w największym sukcesie II Rzeczpospolitej, jakim była budowa Gdyni.
3. Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA - w kategorii Mecenat Kultury - od wielu lat przychylnie i z zaangażowaniem odnoszący się do wydarzeń organizowanych przez Miasto Gdynia. Wielokrotna współpraca zawsze przebiegała bezkonfliktowo, nawet w sytuacjach wymagających niespodziewanych działań ze strony Portu. Wieloletnia współpraca z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A była zawsze pełna życzliwości i umożliwiła zorganizowanie wielu niezapomnianych wydarzeń kulturalnych.


za rok 2007

1. Aleksander Widyński – w kategorii Działalność Artystyczna – artysta plastyk. Twórca i realizator Międzynarodowego Biennale „Energia Wody” – spotkania artystów z regionu Morza Bałtyckiego. Aranżer pierwszej w Polsce wystawy o historii polskiego Rock’nRoll’a. Współautor i realizator zwycięskiego projektu na ekspozycję Muzeum Miasta Gdyni.
2. Agata Rogoś - w kategorii Upowszechnianie Kultury – krytyk sztuki, kurator niezależny. Kurator wystawy „Artist in Wonderland”, która prezentowana była w gdyńskim Parku Naukowo-Technologicznym. "Artist in the Wonderland" jest wystawą odwołującą się silnie do kształtu współczesnej rzeczywistości, a jednocześnie bardzo mocno osadzoną w poetyce baśni, magii i cudów. Pogłębia percepcję rzeczywistości snów, baśni oraz horroru w codziennym życiu, kulturze i społeczeństwie.
3. Fundacja Ryszarda Krauze – w kategorii Mecenat Kultury – powstała w 2001 roku. Od początku wspiera liczne przedsięwzięcia służące propagowaniu kultury, tolerancji narodowościowej i krzewieniu sportu. Fundacja mecenatem objęła Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, a także aktywnie uczestniczy w gromadzeniu pamiątek narodowych. Celem Fundacji jest również czynny udział w prezentowaniu dorobku polskiej kultury poza granicami kraju.


za rok 2006

1. Adam Dawczak-Dębicki - rzeźbiarz - w kategorii Działalność Artystyczna - za oryginalne i interesujące projekty rzeźbiarskie. Artysta od dwóch lat mieszka w Gdyni, prowadzi pracownię rzeźby i odlewnię. Autor m.in. rzeźby pt. „Para Kaszubów na ławce".
2. Sławomir Łuba - właściciel Klubu Pokład w Gdyni - w kategorii Upowszechnianie Kultury - za realizację bogatego programu artystycznego upowszechniającego różne gatunki muzyki oraz utrzymanie wysokiego poziomu artystycznego.
3. Pilsner Urquell - w kategorii Mecenat Kultury - za organizację 22 koncertów jazzowych polskich i zagranicznych artystów w ramach cyklu Pilsner Urquell Perspective w gdyńskim Klubie Pokład.


za rok 2005

1. Dorota Lulka - aktorka Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza - w kategorii Działalność Artystyczna - za stworzenie wyrazistej, wiarygodnej i porywającej kreacji aktorskiej w sztuce "Piaf" w reżyserii Jana Szurmieja.
2. Ewa Lamża - prezes Fundacji Kultury "Liberty" - w kategorii Upowszechnianie Kultury - za stworzenie i konsekwentne realizowanie idei Teatru Gościnnego - niezwykłego zjawiska artystycznego poszerzającego znacznie ofertę kulturalną Gdyni i upowszechniającego ideę teatru wśród mieszkańców miasta.
3. Heineken - Grupa Żywiec S.A. - w kategorii Mecenat Kultury - za wykreowanie marki oraz konsekwentne i efektywne wspieranie "Open’er Festiwal", jednego z najbardziej spektakularnych festiwali muzyki alternatywnej w Europie, przyciągającego do Gdyni dziesiątki tysięcy młodych ludzi z całego kraju i zagranicy.


za rok 2004

1. Alexandr Azarkevitch, tancerz, choreograf, twórca i dyrektor Międzynarodowego Konkursu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagileva – w dziedzinie tańca,
2. Waldemar Śmigasiewicz, reżyser – w dziedzinie teatru,
3. Mikołaj Ziółkowski, prezes firmy Alter Art. – w dziedzinie animacji kultury.

Pozaregulaminowe Nagrody Honorowe za rok 2004:
· Prof. Tadeusz Stegner, Dagmara Płaza-Opacka, Ewa Sztykiel – autorzy książki "Po słońce i wodę, czyli polscy letnicy nad Bałtykiem w XIX i XX wieku” – w dziedzinie literatury,
· Kawiarnia „Strych” w osobach Andrzej i Jakub Boczkowie oraz Paweł Baranowski – w dziedzinie animacji kultury.


za rok 2003

1. Klub Muzyczny UCHO w osobach Karola Hebanowskiego, Piotra Bulczaka i Przemysława Dyakowskiego – w dziedzinie animacji kultury,
2. Dr Maria J.Sołtysik autorka i Sławomir Kitowski wydawca – w dziedzinie literatury,
3. Jarosław Staniek, choreograf, reżyser – w dziedzinie tańca.

Pozaregulaminowe Nagrody Honorowe za rok 2003:
· Robert D.Gamble, producent show tanecznego „Opentaniec” – dziedzina animacji kultury,
· Wojciech Zmorzyński, historyk sztuki, autor – dziedzina literatury,
· Franciszek Walicki, „ojciec polskiego rocka” – dziedzina animacji kultury.


za rok 2002

1. Maciej Korwin, aktor, reżyser – w dziedzinie teatru,
2. Krzysztof Duda, muzyk, kompozytor – w dziedzinie muzyki,
3. Dorota Michalska (Lulka), aktorka T. Miejskiego w Gdyni – w dziedzinie śpiewu.

Pozaregulaminowe Nagrody Honorowe za rok 2002: (Honorowa Nagroda)
· Prof. Jerzy Limon, pisarz, anglista – dziedzina literatury, po raz wtóry,
· Spektakl „Niespodziewany koniec lata” w reżyserii W. Śmigasiewicza na Scenie Letniej Teatru Miejskiego im.W. Gombrowicza w Gdyni – dziedzina teatr.


za rok 2001

1. Maciej Gorczyński, artysta malarz - w dziedzinie sztuk plastycznych,
2. Jarosław Staniek, tancerz, choreograf - w dziedzinie tańca,
3. Dr Andrzej Żurowski, krytyk teatralny, pisarz - w dziedzinie teatru.


za rok 2000

1. Wojciech Jankowski, filmowiec, dokumentalista – dziedzina filmu,
2. Dominik Lejman, artysta malarz – dziedzina sztuk plastycznych,
3. Andrzej Pieczyński, aktor i autor – dziedzina teatru.


za rok 1999

1. Leszek Możdżer, pianista, aranżer – dziedzina muzyki,
2. Kazimierz Guzowski, kompozytor – dziedzina muzyki,
3. Stefan Iżyłowski, aktor – dziedzina teatru.


za rok 1998

1. Katarzyna Borek, pianistka – dziedzina muzyki poważnej
2. Piotr Bulczak, szef DKF-u „Żyrafa” – dziedzina filmu,
3. Leszek Bzdyl, tancerz, choreograf – dziedzina tańca.


za rok 1997

1. Zespół Muzyki Dawnej „Ad te, Domine” K. Dąbrowskiego – dziedzina muzyki poważnej,
2. Prof. dr hab. Jan Ciechowicz, teatrolog – dziedzina teatru,
3. Przemysław Dyakowski, muzyk, szef Sax Klubu – dziedzina muzyki jazzowej,

Pozaregulaminowe Nagrody Honorowe za rok 1997:
· Prof. Jerzy Limon, pisarz – dziedzina literatury,
· Jerzy Kamrowski, artysta malarz, krytyk sztuki – dziedzina sztuk plastycznych.


za rok 1996

1. Zespół Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni – dziedzina teatru,
2. Franciszek Walicki, dziennikarz, popularyzator muzyki – dziedzina muzyki rozrywkowej,
3. Jagna Jędrzyńska, śpiewaczka, solistka Teatru Muzycznego w Gdyni – dziedzina śpiewu.


za rok 1995

1. Kazimierz Ostrowski, artysta malarz, profesor gdańskiej ASP – dziedzina sztuk plastycznych,
2. Edward Obertyński, pisarz – dziedzina literatury,
3. Wiesław Suchoples, muzyk, dyrygent – dziedzina muzyki.

  • ikonaOpublikowano: 02.10.2006 00:00
  • ikona

    Autor: Dorota Nelke

  • ikonaZmodyfikowano: 14.04.2023 14:47
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona