W niedzielę odbędzie się Onico Gdynia Półmaraton. Ponad 21-kilometrowa trasa poprowadzi zawodników po dużych arteriach Gdyni, takich jak ul. Świętojańska, Janka Wiśniewskiego czy aleja Zwycięstwa, co wiąże się ze zmianami w ruchu w godz. 9:00 - 13:30.  W niedzielę odbędzie się Onico Gdynia Półmaraton. Ponad 21-kilometrowa trasa poprowadzi zawodników po dużych arteriach Gdyni, takich jak ul. Świętojańska, Janka Wiśniewskiego czy aleja Zwycięstwa, co wiąże się ze zmianami w ruchu w godz. 9:00 - 13:30. 
Konkurs wiedzy o Gdyni

Konkurs wiedzy o Gdyni r. szk. 2017/2018

Za nami etap szkolny i półfinał - znamy wreszcie finalistów trzeciej edycji Konkursu Wiedzy o Gdyni. Po dzielnych zmaganiach z testami, na które niektórym wystarczyło 6 (!) minut, a innym pełnych 60, nadszedł czas żmudnego sprawdzenia i liczenia. A oto efekt tych prac:
Wśród uczniów szkół podstawowych, zamiast standardowej finałowej dziesiątki, będzie dwunastka, z uwagi na tą samą liczbę punktów kilku osób.

1. Kacper Pawlicki - Szkoła Podstawowa nr 39
2. Robert Słówko - Szkoła Podstawowa nr 47
3. Mikołaj Olczyk - Szkoła Podstawowa nr 18
4. Michał Matysiak - Szkoła Podstawowa nr 39
5. Aleksandra Filc - Szkoła Podstawowa nr 40
6. Jakub Jeżewski - Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny
7. Krystyna Orzechowska - Katolicka Szkoła Podstawowa Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II
8. Wiktoria Cysarz - Katolicka Szkoła Podstawowa Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II
9. Maria Koch - Szkoła Podstawowa nr 40
10. Jakub Matwiejczyk - Szkoła Podstawowa nr 26
11. Weronika Smolana - Szkoła Podstawowa nr 20
12. Karolina Wołejko - Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny


Wśród gimnazjalistów do finału zaprosiliśmy z tych samych powodów 11 osób,

1. Konrad Wojtowicz - d. Gimnazjum 24 przy III LO
2. Aleksander Czernek - d. Gimnazjum nr 1
3. Maciej Dzięgiel - Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II
4. Krzysztof Wilczyński - d. Gimnazjum nr 8
5. Zbigniew Borek - d. Gimnazjum nr 19
6. Marta Dołębska - d. Gimnazjum nr 1
7. Dominik Sarniak - Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II
8. Arkadiusz Koszałka - d. Gimnazjum nr 10
9. Kacper Bober - Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II
10. Wiktoria Chołka - Zespół Szkolno Przedszkolny Nr 2 w Gdyni
11. Natalia Pionke - d. Gimnazjum nr 4

natomiast w gronie uczniów szkół ponadgimnazjalnych – dziesięcioro.

1. Anna Subczyńska - III LO
2. Natalia Niemtz - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2
3. Martyna Szoja - III LO
4. Mariusz Lasoń - IX LO
5. Jakub Ciemiński - XIV LO
6. Marek Gil - V LO
7. Kamil Sarapuk - I ALO
8. Wiktoria Wojciechowska - II LO
9. Gloria Sawicka - IX LO
10. Kinga Kocuniak - Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych

W teście w ramach każdej z grup wiekowych do zdobycia było 30 punktów. Kacper Pawlicki oraz Robert Słówko – najlepsi wśród uczniów szkół podstawowych, uzyskali po 29 punktów, Konrad Wójtowicz, dla którego będzie to trzeci z kolei finał na poziomie gimnazjum uzyskał 24 punkty, a w najstarszej grupie wiekowej Ania Subczyńska wygrała z wynikiem 27 punktów. 

Konkurs po raz kolejny pokazuje, że sukcesu w nim nie osiąga się przez przypadek – świadczy o tym skład finału. W tym dla szkół podstawowych zobaczymy trójkę znajomych sprzed roku – byłoby ich może więcej, gdyby nie absencja ubiegłorocznej zwyciężczyni. W finale gimnazjalnym – wraca 5 osób, w tym ubiegłoroczny zwycięzca – Aleksander Czernek, wśród najlepszych uczniów ponadgimnazjalnych – aż sześć, w tym Ania Subczyńska i Jakub Ciemiński zagrają w nim po raz trzeci. Dla ubiegłorocznego zwycięzcy, Kamila Sarapuka, to też trzeci kolejny finał, ale drugi w szkole ponadgimnazjalnej. Do tej pory wygrywał za każdym razem – tym razem zdecydowanie nie może czuć się spokojny. Do finału po rocznej przerwie dostała się również Kinga Kocuniak.

Ciekawe jest również spojrzenie na szkoły, z których wywodzą się finaliści – tu też co roku mamy w miarę podobny skład i widać wyraźnie pracę nauczycieli z uczniami zainteresowanymi tematyką gdyńską. W finale szkół podstawowych będą 2 osoby z SP 40, 2 z SP 39, 2 z Katolickiej Szkoły Podstawowej z Obłuża i 2 z Katolickiej „od sióstr” oraz po jednej z SP 18, SP 20, SP 26 i SP 47. W gimnazjach (których oficjalnie już nie ma, ale zachowajmy dawną numerację) zdecydowanie rządzi „katolik” z trójką finalistów oraz „jedynka” z dwójką. W najstarszej grupie wiekowej dwie szkoły mają więcej niż jednego reprezentanta – to III i IX LO – po dwie osoby.

Finał – 27 marca, czyli całkiem niedługo. Zapowiadają się duże emocje, do śledzenia których już dzisiaj zapraszamy.
Finał Konkursu wiedzy o Gdyni odbędzie się 27 marca 2018r.- wtorek - w Parku Naukowo Technologicznym bud III sala E. Rozgrywka odbywa się odrębnie dla każdej grupy wiekowej :
w godzinach 9:00 - 11:00 - uczniowie szkół podstawowych
w godzinach 11:30 - 13:30 - uczniowie klas gimnazjalnych
w godzinach 14:00 - 16:00 - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

Rozgrywka finałowa otwarta jest dla publiczności

------------------------------
Półfinał Konkursu wiedzy o Gdyni odbędzie się 26 lutego 2018 roku - poniedziałek w Parku Naukowo Technologicznym bud III sala C   /parter/ o godzinie 11:00.

Zmagania półfinałowe trwać będą 60 minut.
 
Uwadze półfinalistów poza standardową porcja wiedzy o Gdyni polecamy w sposób szczególny postaci komandorów – uczestników procesu komandorów, wiedzę o Porcie Gdynia jako tegorocznym jubilacie oraz wiedzę zapisaną na kamienicach ulicy Świętojańskiej.
Wyniki I etapu konkursu wiedzy o Gdyni zostały rozesłane do szkół. Do półfinałowych zmagań zaproszeni zostali uczniowie z najlepszymi wynikami w każdej gdyńskiej szkole. 
W zmaganiach półfinałowych uczestniczyć będzie 142 uczniów. Podsumowując I etap konkursu - mamy 65 wyrafinowanych znawców Gdyni uczęszczających do gdyńskich szkół podstawowych, 43 gimnazjalistów z niesamowitą wiedzą o naszym mieście oraz 34 licealistów którzy byli najlepsi w zmaganiach konkursowych.
Półfinał, który odbędzie się 26 lutego w PPNT, wyłoni po 10 najlepszych w każdej kategorii wiekowej.
Już w najbliższy czwartek 30 listopada realizujemy I etap Konkursu wiedzy o Gdyni. Bardzo nas cieszy takie zainteresowanie konkursem. Dziękujemy bardzo szkołom, a w szczególności nauczycielom przygotowującym i zachęcającym uczniów do zainteresowania się naszym miastem. Bez Państwa nie udałoby się zmobilizować do startu w konkursie aż 1129 uczniów gdyńskich szkół.

Miło nam również, że jak co roku nagrody dla najlepszych Młodych Znawców Gdyni  fundować będą :Podobnie jak w ubiegłym roku serdecznie zachęcamy uczniów gdyńskich szkół do udziału w konkursach o tematyce gdyńskiej. Projekt ,,Gdynia, moje miasto - okno na świat” odwołuje się do różnych zainteresowań, talentów i aktywności, ale wszystkie łączy Gdynia jako punkt wyjścia.Harmonogram działań w Międzyszkolnym Projekcie Edukacyjnym ,,Gdynia, moje miasto - okno na świat” z okazji  92. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich
                                                                                                            

Konkurs Termin zgłoszeń Zgłoszenia przyjmuje Termin konkursu
1. konkurs poezji śpiewanej i recytacji (utwory o Gdyni i morzu, szanty) do 16 grudnia 2017 r. CKZiU Nr 1 w Gdyni bibliotekackziu1@gmail.com przesłuchania -  styczeń 2018 r.  
w  CKZiU nr 1 w Gdyni
2. mowa na cześć Gdyni (laudacja na cześć Gdyni Jubilatki) do 19 stycznia 2018 r. V LO
joannasamaszko@gmail.com
przesłuchania  w V LO (luty 2018r.)
3. konkurs wiedzy o Gdyni (historia, topografia, architektura, kultura, Gdynia w filmach, przyroda Gdyni) do 20. listopada 2017 r. Biuro Rady Miasta m.anuszek@gdynia.pl pierwszy etap – 30.11.2016 w szkołach macierzystych; drugi etap 26 luty 2018 r.; finał w połowie marca 2018 r.
4. gra miejska do 30 listopada 2017 r. VI LO
bibliotekavilo@tlen.pl
Gra odbędzie się w lutym 2018 r.

 
 


 
 Do udziału konkursach zapraszamy uczniów począwszy od klasy IV Szkoły Podstawowej, poprzez gimnazjalistów do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Mamy nadzieję, że po tym, jak udały się w poprzednie edycje konkursów i wywołały dużo dobrych emocji, w tym roku komplet gdyńskich szkół zamelduje się na linii startu. Jest to bowiem dobra okazja, by w gdyńskim stylu, z uśmiechem i atrakcyjnymi nagrodami  rozwijać zainteresowania młodego pokolenia naszym miastem.
  • półfinał foto A. Bolda-Górna