Aktualności

Spotkanie z Maciejem Chmarą - współautorem książki „Polen Architektur – Polska. Architektura”

widownia 2W piątek 22 maja 2009 r. w Muzeum Miasta Gdyni odbyło się spotkanie z Panem Maciejem Chmarą, współautorem książki pt. „Polen Architektur – Polska. Architektura” dotyczącej między innymi architektury modernistycznej Gdyni, wydanej w Wiedniu w 2009 r. Książka została wydana z okazji wystawy na temat polskiej architektury od 1900 roku do czasów współczesnych, która miała miejsce w Wiedniu w centrum wystawowym Wiener Städtische Versiecherung AG w dniach 29.10.2008 – 9.01.2009 r.  „Gdynia – Perła modernizmu” to tytuł rozdziału w książce poświęconego Gdyni, który napisał i opracował Pan Maciej Chmara.  Spotkanie zakończyło się żywą dyskusją uczestników oraz informacją, że być może wystawa zawita do Muzeum Miasta Gdyni w 2010 roku.

Maciej Chmara studiuje architekturę na Uniwersytecie Sztuki w Linz, Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu, a ponadto na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się malarstwem, grafiką użytkową i architekturą. Interesuje się ideą funkcjonalizmu w kontekście współczesnych czasów. Stale współpracuje z Wiener Städtische Versiecherung AG przy organizacji wystaw architektonicznych. 
Fragment tekstu z książki dotyczącego Gdyni:Całe śródmieście, część obszaru portowego i wiele obiektów na Kamiennej Górze znajduje się w rejestrze zabytków. Za każdym razem kiedy jadę przez miasto, odkrywam i podziwiam nowy detal architektury gdyńskiej czy odnowioną elewację; wysiadam z samochodu i poprawiam rondo kapelusza …..” 

pan Maciej Chmara 
Maciej Chmara w trakcie prelekcji

widownia 1
  widownia 3
dyskusja
uczestnicy
 fot. Studio Krzywe