2008

X Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oraz Kolosy 2007 -laureaci

Już po raz dziesiąty Gdynia była stolicą podróźników. Jubileuszowa edycja Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów była nadzwyczaj interesująca. Przez 3 dni w programie głównym oraz w towarzyszącym mu Fotoplastykonie swoje dokonania zaprezentowało kilkadziesiąt osób, przedstawicieli zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia. Nie zabrakło opowieści, filmów i zdjęć z jakiegokolwiek zakątka świata, dotyczących wszystkich możliwych form i sposobów podróżowania oraz poznawania świata.

Ze względu na wciąż rosnące zainteresowanie Spotkaniami pokazy i prelekcje odbywały się w dwóch salach gdyńskiego kina „Silver Screen", które pomieściły łącznie ok. 850 osób. Kolejną nowością była możliwość obejrzenia transmisji ze Spotkań na naszej stronie internetowej.

Gościem specjalnym Spotkań był Krzysztof Baranowski, znany wybitny żeglarz i kapitan jachtowy, który jako drugi (po Leonidzie Telidze) Polak w historii samotnie opłynął kulę ziemską. Okazją do spotkania z nim była 35. rocznica tego wydarzenia.

Jak zwykle na zakończenie imprezy wręczone zostały Kolosy (po raz dziewiąty) - pierwsze polskie nagrody przyznawane za największe dokonania poprzedniego roku w kategoriach „Podróże", „Żeglarstwo", „Alpinizm", „Eksploracja Jaskiń" oraz „Wyczyn Roku".



ALPINIZM


Kolos:
Łukasz Depta, Piotr Głuszek i Wojciech Kozub za nowe drogi na dziewicze szczyty w mało znanej dolinie Thalle w Karakorum, pokonywane stylu dawnych pionierów, w tym zwłaszcza za wielką nową drogę na Honboro Peak West.

Wyróżnienie:
Eliza Kubarska i Dawid Kaszlikowski za trudną nową drogę Gulden Lunacy na wielkim klifie w południowej Grenlandii.


X Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, foto: B.ZajączkiewiczEKSPLORACJA JASKIŃ

Kolos: Nie przyznano.

Wyróżnienia:
Speleoklub Bobry Żagań za wyprawę Tennengebirge Ost 2007, odkrycie i eksplorację do głębokości 748 m jaskini Jack Daniels, jednej z najgłębszych, jaka kiedykolwiek została odkryta przez Polaków.

Sekcja Grotołazów Wrocław za wyprawę Arabika 2007 i eksploracją jaskiń PL-1 i Brestkaja Krepost na Kaukazie.


PODRÓŻE

Kolos:
Anna i Jakub Urbańscy za pełne pasji etnograficzno-fotograficzne podróże na Papuę, w trakcie których dokumentują świat powoli odchodzący w niebyt. Efektem tych wypraw było m.in. zebranie imponującej kolekcji etnograficznej plemienia Asmat. Podczas ostatniego wyjazdu, w sierpniu 2007 roku, przemierzyli pieszo okryty złą sławą płaskowyż Ellit.

Wyróżnienia:
Joanna Mostowska, za samotną wędrówkę po Indiach, Nepalu, Tajlandii, Kambodży, Wietnamie i Chinach oraz rowerowy przejazd przez Tybet. W czasie podróży poznała kulturę i życie codzienne Azji, uczyła się indyjskiej muzyki, zdobyła sześciotysięcznik i pracowała jako wolontariuszka, ucząc angielskiego uchodźcę z Tybetu.

Andrzej Ziółkowski, za samotną podróż kajakiem przez trudnodostępne, bezludne tereny Azji. Z jeziora Chubsuguł spłynął rzeką Egijn gol, dopłynął do Selengi i dotarł nią aż do jej ujścia do Bajkału. 1170 km wiosłowania w otoczeniu dziewiczej przyrody.

Jacek Jarosik, za wyprawę z trójką dzieci i niepełnosprawnym ruchowo przyjacielem po drogach i bezdrożach środkowo-wschodniej Europy. Choć nikt nie wierzył w powodzenie ich przedsięwzięcia, dali radę. Podróż odbyli samodzielnie przebudowanym do warunków terenowych kilkunastoletnim samochodem marki żuk.


WYCZYN ROKU

Kolos:
Lech i Wojciech Flaczyńscy, za pierwsze polskie spłynięcie potężną i dziką rzeką Kuskokwim na Alasce z wysokości jeziora Minchumina aż do jej ujścia do Morza Beringa i całą wyprawę, w trakcie której zmagali się z dziewiczą amerykańską tundrą, co jednak nie przeszkodziło im - po drodze - w zdobyciu szczytu McKinleya.

Wyróżnienia:
Piotr Strzeżysz, za przejazd rowerem przez Himalaje w bardzo trudnych, zimowych warunkach, przy temperaturach wynoszących nierzadko -30 stopni Celsjusza.

Maciej Swinarski, Mirosław Kolerski i Marcin Safranow - Uczestnicy wyprawy MOTOSYBERIA.COM, za zrealizowanie marzenia, które przerodziło się w obsesję - przejazd na motocyklach z Polski do Magadanu, na wschodnich rubieżach Rosji.

Jan Kwiatoń, kierownik wyprawy „Tilicho Lake 2007", której uczestnicy osiągnęli rekord świata w nurkowaniu głębinowym powyżej granicy biosfery, schodząc 30 m pod powierzchnię - za poszukiwanie i odważne realizowanie nowych przestrzeni eksploracji naszej planety.


ŻEGLARSTWO

Kolos:
Załoga jachtu „Stary", za wzorowe przygotowanie wyprawy żeglarskiej dookoła Ameryki Północnej zrealizowanej w ciągu dwóch sezonów żeglarskich. Wyprawa została zorganizowana z okazji 100-lecia pierwszej ekspedycji Roalda Amundsena przez Przejście Północno-Zachodnie. Jacht „Stary" był pierwszą jednostką żaglową pod polską banderą, która okrążyła Amerykę Północną.

Wyróżnienie:
Joelle i Janusz Kurbielowie, za przygotowanie i realizację wyprawy naukowej na wody Grenlandii. Drewnianym jachtem „Vagabondelle" dotarli do Ziemi Rasmussena we wschodniej Grenlandii - jednego z najbardziej niedostępnych miejsc na wyspie. Cały rejs trwał 204 dnia, a załoga składała się tylko z dwóch osób.


SUPER KOLOS 2007

Kpt. Krzysztof Baronowski, za całokształt żeglarskich dokonań, a szczególnie:
- za dwa samotne rejsy dookoła świata (w obecnym roku mija 35. rocznica ukończenia pierwszego z nich i 8. rocznica drugiego);
- za inicjatywę budowy żaglowców „Pogoria" i „Fryderyk Chopin", których rejsy na stale weszły do historii żeglarstwa polskiego;
- za wykreowanie idei rejsów „Szkoły pod żaglami" i prowadzenie ich z młodzieżą polską, a także międzynarodową;
- za liczne inne ambitne rejsy, inicjatywy i osiągnięcia, w tym za działalność publicystyczną i popularyzatorską.



NAGRODA SPECJALNA

Marek Kaczanowski, Maciej Łęgowski i członkowie 7. Gdańskiej Integracyjnej Drużyny Harcerskiej KEJA - uczestnicy wyprawy „Nie ma rzeczy niemożliwych - Korona Gór Polski". Osoby biorące w niej udział, pełnosprawni na równi z niepełnosprawnymi, nie tylko wspięły się na wszystkie najwyższe szczyty polskich pasm górskich, ale przede wszystkim przezwyciężyły wiele stereotypów i przełamały mnóstwo barier - tych fizycznych i mentalnych. Wspólnie pracowali i nawzajem się wspierali, by dzięki determinacji i silnej woli, zrealizować swoje marzenia.


NAGRODA IM. ANDRZEJA ZAWADY

Sławek Kunc i Piotr Tomza, grant prezydenta Gdyni na wyprawę „Śladami Kazimierza Nowaka 2009"


NAGRODA DZIENNIKARZY

Lech i Wojciech Flaczyńscy

Wyróżnienie: Joanna Mostowska

NAGRODY PUBLICZNOŚCI

Najlepsza prezentacja: Jarosław Frąckiewicz

Wyróżnienie za prezentację: MotoSyberia.com

Najlepsze zdjęcie wystawy FotoGlob:
Dorota Łajło

Wyróżnienie za zdjęcie na wystawie FotoGlob: Sławek Kunc


foto: Barbara Zajączkiewicz

ikona