Co nowego

Szkolne innowacje i akcje społeczne – oto „Junior Biznes”

Finaliści konkursu „Junior Biznes” odebrali nagrody i wyróżnienia podczas Gali Finałowej w Gdyńskim Centrum Filmowym, fot. Dawid Linkowski

Finaliści konkursu „Junior Biznes” odebrali nagrody i wyróżnienia podczas Gali Finałowej w Gdyńskim Centrum Filmowym, fot. Dawid Linkowski

Chcą oddolnymi działaniami wymienić sportowe wyposażenie w swojej szkole, pomagać w adopcji bezdomnych zwierząt, kształcić prozdrowotne postawy czy zorganizować turniej e-sportu. To tylko część z pomysłów, na które wpadli laureaci tegorocznej, już trzeciej edycji konkursu „Junior Biznes”! Poznaliśmy najbardziej kreatywnych i przedsiębiorczych uczniów z gdyńskich szkół.

Za nami kolejna, już trzecia edycja konkursu „Junior Biznes”. Sama inicjatywa to dla uczniów gdyńskich szkół szansa na poszerzenie swoich horyzontów, załapanie ducha przedsiębiorczości i przekucie swoich pomysłów w sposób na życie. Wszystko opiera się na motywowaniu młodzieży do działania na rzecz lokalnej społeczności, pracy w grupie i kształtowaniu przedsiębiorczych postaw przez praktykę.



Niewykluczone, że absolwenci „Junior Biznesu”, korzystając ze swojej pomysłowości, w przyszłości zostaną też przedsiębiorcami stanowiącymi z czasem o sile lokalnej gospodarki. W tym roku konkurs zanotował kolejny progres i przyciągnął aż 118 uczniów z 9 gdyńskich szkół – podstawowych, wygaszanych gimnazjalnych i ponadponadstawowych.

- Nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie ten dzień, kiedy wymyślimy fantastyczną innowację, która przekuje się na świetny pomysł biznesowy – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. - Dzisiaj już bardzo młodzi ludzie świetnie radzą sobie z biznesem, jeśli są do tego przygotowani. Chcemy edukować młodzież tak, aby była zdolna podtrzymać ducha przedsiębiorczości w zupełnie nowych czasach, z gigantycznymi wymaganiami rynku – dodaje wiceprezydent.

Ich pomysły rywalizowały o nagrody w łącznie czterech kategoriach. Przekrój projektów, które stworzyli uczniowie sięgał od gamingowych turniejów dla gdyńskich szkół, przez filmy mające ułatwić adopcję bezdomnych zwierząt z Ciapkowa, aż po… pasy ruchu na szkolnych schodach, które już wkrótce wprowadzi w życie drużyna z Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych, zajmując jednocześnie pierwsze miejsce w jednej z kategorii. Nagrody wręczono podczas Gali Finałowej w jednej z sal Gdyńskiego Centrum Filmowego.

- Chcemy wprowadzić taśmy dzielące ruch na schodach, żeby można było łatwiej i bezpieczniej poruszać się w naszej szkole - wyjaśnia Angelika Duda z drużyny Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni, zwycięzców Junior Biznes w kategorii LP. - Zrozumiałyśmy, jak takie małe rzeczy mogą wszystko zmienić. Robiłyśmy to już próbnie i widać, że to działa, że ludzie chcą takich zmian. Pokazuje nam to, że przy małych chęciach można zrobić naprawdę bardzo dużo – dodaje.

Finaliści konkursu „Junior Biznes” odebrali nagrody i wyróżnienia podczas Gali Finałowej w Gdyńskim Centrum Filmowym, fot. Dawid Linkowski

„Junior Biznes” to nie tylko rywalizacja o nagrody i realizację własnych pomysłów, ale także niepowtarzalna okazja do zbierania doświadczeń i rozwijania swoich kluczowych umiejętności, które mogą okazać się pomocne w dorosłym życiu.

- Myślę, że nabraliśmy pewności siebie, na przykład w rozmowach z firmami, z którymi mieliśmy zamiar współpracować. Poznaliśmy całą stronę techniczną takich przedsięwzięć. Z warsztatów i rozmów z dyrektorami nabyliśmy sporo umiejętności i dużo doświadczenia, które na pewno przyda nam się w życiu – zapewnia Agnieszka Miotke, liderka drużyny z VI LO w Gdyni, zwycięzców kategorii Junior Biznes Open.

Finaliści konkursu „Junior Biznes” odebrali nagrody i wyróżnienia podczas Gali Finałowej w Gdyńskim Centrum Filmowym - drużyna VI LO w Gdyni, która wygrała kategorię Junior Biznes OPEN, fot. Dawid Linkowski

W ramach kategorii „Junior Biznes" uczestnicy tworzyli projekt przedsiębiorczej inicjatywy realizowanej na rzecz lokalnej społeczności - szkoły, dzielnicy czy miasta. Kategoria „Junior Biznes GIM" to stworzone przez uczestników filmy na temat „Co znaczy być przedsiębiorczym?”. Z kolei kategorie „Lekcje Przedsiębiorczości” dały uczestnikom szansę udziału w specjalnych zajęciach szkolnych, pracy nad projektami biznesowymi i stworzenia biznesplanów własnych projektów lub spotów reklamowych.

Wszystkie zespoły wzięły też udział w bezpłatnych warsztatach z zarządzania projektami, wystąpień publicznych oraz warsztatach filmowych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.04.2018 15:20
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.04.2018 15:49
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze