Nauka

Sędzia Anna Maria Wesołowska szkoliła dyrektorów szkół

Sędzia Anna Maria Wesołowska szkoliła dyrektorów szkół // fot. Magdalena Czernek

Sędzia Anna Maria Wesołowska szkoliła dyrektorów szkół // fot. Magdalena Czernek

„Wymiary edukacji prawnej w placówce oświatowej – teoria a praktyka” – to temat szkolenia, które odbyło się wczoraj w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Wzięli w nim udział dyrektorzy gdyńskich szkół. W tajniki przepisów prawnych wprowadziła ich jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich sędzi – Anna Maria Wesołowska.
 
Gdyńscy nauczyciele na specjalnym szkoleniu poznali prawne formuły przydatne na co dzień w każdej szkole. Sędzia Anna Maria Wesołowska przypomniała im też, jakie są prawa i obowiązki szkoły i nauczycieli wobec uczniów i ich rodziców.

Rozmawiamy o tym, jak uchronić dzieci w dzisiejszej trudnej rzeczywistości. Mówimy o formach i pewnych standardach postępowania, o mediacji rówieśniczej i o tym, jak zapobiec wkraczaniu policji i sądu do szkoły oraz co można zrobić na terenie szkoły, żeby wyciszyć pewne problemy i je załatwić. Sąd to zawsze ostateczność. To spotkanie jest po to, żeby nas wszystkich uwrażliwić, a jednocześnie poznać przepisy, które zobowiązują nas do pewnych rzeczy i uprawniają do innych. Prawo będzie nam służyć, kiedy je znamy i dlatego takie szkolenia są ważne – mówi sędzia Anna Maria Wesołowska.
 
Głównym tematem szkolenia były „Wymiary edukacji prawnej w placówce oświatowej – teoria a praktyka”. Jego uczestnicy mogli dowiedzieć się także o znaczeniu wczesnej profilaktyki zintegrowanej w budowaniu bezpiecznej szkoły, o nowych zagrożeniach – takich jak grooming, cyberprzemoc czy używki. Rozmawiali też o formach przemocy wobec dzieci – eurosieroctwie, zaniedbaniu czy wykorzystywaniu go w konflikcie okołorozwodowym.


 
Sędzia Anna Maria Wesołowska zwracała też uwagę dyrektorów szkół na to, jak ważna jest współpraca nauczycieli i rodziców uczniów oraz świadomość tego, o czym marzą młodzi ludzie.
 
Szkoła ma największe znaczenie, jeśli chodzi o profilaktykę i chce działać, ale sama nie zrobi wiele i nie uchroni dziecka. To rodzice muszą, współpracując ze szkołą, zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo. Widać to, kiedy wchodzę do przedszkola i pytam dzieci, czego oczekują od dorosłych. W odpowiedzi słyszę najczęściej, żeby rodzice się nie kłócili i nie szarpali ze sobą, nie pili i nie palili – podkreśla Wesołowska.
 
Prelekcja odbyła się w ramach cyklu spotkań „Vademecum dyrektora”. To szkolenia dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych z Gdyni. Organizuje je Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, a pomysłodawcą projektu jest gdyński samorząd.
 
Dyrektor szkoły jest takim człowiekiem, który musi znać się praktycznie na wszystkim. Celem tego projektu jest to, żeby szkolenia dotyczyły przede wszystkim przepisów prawnych. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak szybko się one zmieniają i musimy odpowiedzieć na te zmiany, żeby dyrektorzy mieli jak najbardziej aktualne informacje. Chodzi o to, żeby poznali oni wszelkiego rodzaju zasady związane z funkcjonowaniem szkoły i bezpieczeństwem dzieci, które nauczyciele mają pod opieką – mówi Elżbieta Wójcik, dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.
 
Do końca roku szkolnego w ramach projektu „Vademecum dyrektora” odbędą się jeszcze trzy spotkania. Będą dotyczyć przepisów RODO, pełnego nadzoru pedagogicznego oraz obowiązków dyrektora jako pracodawcy.



Anna Maria Wesołowska to łódzka sędzia w stanie spoczynku, współautorka ustawy o świadku koronnym, orędowniczka „niebieskiego pokoju” – bezpiecznego miejsca przesłuchań dzieci – świadków i ofiar przestępstw. Działa na rzecz budowania bezpiecznej szkoły poprzez edukację prawną dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Autorka książki „Bezpieczeństwo młodzieży. Poradnik prawny”.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 06.04.2018 09:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.04.2018 09:20
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona