Nauka

Gdynia stawia na specjalistów w dziedzinie CyberSecurity

Gdynia stawia na specjalistów w dziedzinie CyberSecurity // fot. Magdalena Czernek

Gdynia stawia na specjalistów w dziedzinie CyberSecurity // fot. Magdalena Czernek

Ruszyły działania, które mają rozszerzyć ofertę edukacyjną dla młodzieży. Gdyńscy nauczyciele i wykładowcy biorą udział w szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego na platformie Palo Alto Networks. Potem będą oni przekazywać tę wiedzę dalej. Od września wystartuje szkolenie młodych specjalistów CyberSecurity. Wtedy w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni ruszy autoryzowany kurs z zakresu rozwiązań Palo Alto.
 
Bezpieczeństwo teleinformatyczne i cybernetyczne jest teraz bardzo ważne i trzeba o nie odpowiednio dbać.
 
Świat się zmienia. Wszystkie zagadnienia związane z bezpieczeństwem teleinformatycznym stały się kluczowe dla naszego życia gospodarczego i prywatnego. Powszechna jest wirtualizacja i systemy ochrony – mówi Rafał Cichocki z Fundacji Coranimus. 
 
Istnieje wiele rozwiązań teleinformatycznych i są one używane do wielu pozytywnych rzeczy. Bankowość, czy nawet rezerwacja wakacji, to wszystko musi być odpowiednio zabezpieczone. Właśnie dlatego bezpieczeństwo teleinformatyczne i cybernetyczne jest tak bardzo istotne – mówi Keith Cantillon z Palo Alto Networks.
 
Warto zatem stworzyć zaplecze specjalistów, którzy taką właściwą ochronę zapewnią. Dlatego też Fundacja Coranimus, miasto Gdynia oraz Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni podjęły współpracę, która na to pozwoli. Już niedługo w Gdyni będą się szkolić młodzi specjaliści w dziedzinie CyberSecurity. Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni chce rozszerzyć swoją ofertę edukacyjną. Uczą się tam m.in. przyszli technicy informatycy i to dla nich otwierają się nowe możliwości. Od przyszłego roku szkolnego ruszą autoryzowane kursy z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego na platformie Palo Alto Networks.
 
Od października ubiegłego roku prowadzone są tam zajęcia z sieci komputerowych. To był pierwszy pomysł i pomyślałem, że można by tę inicjatywę rozszerzyć. Znaleźliśmy firmę Palo Alto, światowego lidera z zakresu IT security. Oni mają swoją akademię dostępną dla ogółu. Zgłosiliśmy tam swój akces jako szkoła i się udało – mówi Rafał Cichocki z Fundacji Coranimus. 
 
Właśnie ruszył pierwszy etap przedsięwzięcia. Dziś czterech nauczycieli z Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych oraz dwóch wykładowców z Akademii Morskiej rozpoczęło szkolenie „Train The Trainer in Gdynia”, które jest organizowane przez Palo Alto Networks. Prowadzi je Irlandczyk – Keith Cantillon. Kurs potrwa trzy dni. Podczas niego dowiedzą się, na czym polega bezpieczeństwo teleinformatyczne na platformie Palo Alto Networks. Platforma ta została zaprojektowana z myślą o realizacji bezpiecznego udostępniania aplikacji oraz ochrony przed szerokim spektrum zagrożeń w chmurze, zapobiegania i wykrywania nieznanych zagrożeń, ataków aplikacyjnych i innych zaawansowanych cyberataków.
 
Celem szkolenia jest przekazanie wiedzy uczestnikom, a przez to zapewnienie szkołom narzędzi, które pomogą im w kształceniu uczniów z zakresu bezpieczeństwa sieci. Chodzi też o to, żeby, dzięki tym zajęciom, zachęcić młode pokolenie do myślenia o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich danych, telefonów oraz jak bezpiecznie korzystać z aplikacji i je udostępniać – mówi Keith Cantillon, prowadzący szkolenie z Palo Alto.
 
Po tym trzydniowym szkoleniu, nauczyciele przez tydzień będą mieli dostęp do laboratoriów Palo Alto Networks, gdzie będą mogli ćwiczyć swoje umiejętności. Potem czeka ich egzamin, dzięki któremu zdobędą certyfikaty i będą mogli sami szkolić innych. Kolejnym krokiem będzie uruchomienie, od września, w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych autoryzowanych kursów z zakresu rozwiązań Palo Alto. To jednak nie wszystko, są już też kolejne plany. Następnym krokiem będzie przystąpienie do inicjatywy kolejnego giganta w zakresie bezpieczeństwa sieci – Juniper Networks. Tam szkoła przeszła już wstępną ewaluację i została zakwalifikowana do programu. Po ukończeniu szkolenia z zakresu Palo Alto, nauczyciele chcą jak najszybciej rozpocząć kurs Juniper Networks tak, żeby móc jak najszybciej wprowadzić do oferty edukacyjnej także autoryzowane kursy z tego zakresu.
 
W ten sposób będziemy mieli pierwszą w Polsce szkołę średnią, która będzie oferowała swoim uczniom tak szeroką ofertę edukacyjną i gamę rozwiązań. Będą oni mogli zdobyć certyfikaty z zakresu CISCO, Palo Alto i JUNIPER Networks. Wszystkie są honorowane na całym świecie – mówi Rafał Cichocki, współorganizator szkolenia z Fundacji Coranimus. 
 
Na razie będzie to oferta, w ramach zajęć pozalekcyjnych, tylko dla uczniów Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni. Są jednak plany, żeby kształcić z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego na tych platformach mogli także inni.
 
Chcemy iść też krok dalej i jeśli się uda, to mamy w planach zaoferować to szkolenie nie tylko uczniom Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych, ale być może także z innych trójmiejskich szkół oraz dla ludzi, którzy chcą zmienić pracę i chcieliby się przekwalifikować – mówi Cichocki.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 28.02.2018 09:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.06.2018 14:27
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona