Nauka

Po raz ostatni świętowali jako Akademia

Akademia Morska obchodzi 97-lecie

Akademia Morska obchodzi 97-lecie

97 rocznicę powstania Akademii Morskiej świętowano 8 grudnia. Tegoroczny jubileusz był wyjątkowy, bo uczelnia wkrótce z Akademii przekształcona zostanie w Uniwersytet.


W uroczystościach wzięli udział pracownicy, studenci, absolwenci oraz zaproszeni goście. Obchody rozpoczęły się w Kościele Ojców Redemptorystów w Gdyni mszą świętą. Później w auli Akademii Morskiej odbyło się uroczyste posiedzenie senatu. Obecna na uroczystości minister Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, zapewniła, że wszystkie wymogi formalne do zmiany nazwy zostały spełnione.

Z naszej perspektywy miano „uniwersytetu” Akademii Morskiej się należy. Więc nasza decyzja jest oczywiście pozytywna i zrobimy wszystko, żeby to się stało jak najszybciej. Tak by mógł wzrosnąć i prestiż i status uczelni, ale żeby mogła też dzięki temu skorzystać dydaktycznie i badawczo- mówi Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

W dniu Święta Szkoły prof. Janusz Zarębski, Rektor Akademii Morskiej w Gdyni uroczyście otworzył II piętro Budynku B Akademii Morskiej. Zapowiedział również dalsze inwestycje.

- Robimy wszystko, żeby była to uczelnia, w której studenci będą się dobrze czuli. W tym roku oddajmy to wyremontowane piętro, w przyszłym roku będziemy modernizować kolejne części uczelni, a następnie budować nowe obiekty takie jak hala sportowa i dom studencki- zapewnia prof. Janusz Zarębski, Rektor Akademii Morskiej w Gdyni.

Z okazji jubileuszu zasłużonych pracowników uczelni udekorowano odznaczeniami resortowymi i medalami za długoletnią służbę. Od założenia Szkoły Morskiej w Tczewie w 1920 roku uczelnia wykształciła 24 pokolenia absolwentów-oficerów, marynarzy, pracowników branży morskiej na lądzie i na morzu.

- Ta szkoła idzie do przodu zgodnie z techniką, jaka zachodzi w Polsce. Ja zaczynałem pływać na statkach opalanych węglem: łopata, szufla, 5 ton na dobę musiałem spalić jako palacz. Teraz to jest praktycznie wszystko automatyka- wspomina prof. Andrzej Perepeczko, pisarz i wieloletni wykładowca Akademii Morskiej w Gdyni.

Obecnie Akademia oferuje kształcenie na 8 kierunkach studiów (Elektrotechnika, Elektronika i Telekomunikacja, Technologie Kosmiczne i Satelitarne, Nawigacja, Transport, Mechanika i Budowa Maszyn, Innowacyjna Gospodarka, Towaroznawstwo), w 36 specjalnościach, na których, według stanu na dzień 30 września 2017 r., kształci się 5521 studentów, w tym 3777 w systemie studiów stacjonarnych i 1744 w systemie studiów niestacjonarnych.

- Cenię tę szkołę za to, że daje nam możliwość wbicia się w rynek morski. Pod innymi względami jest pewnie wiele lepszych uczelni, ale takiej, która kształci typowo w kierunku morskim to nie ma lepszej- mówi Kacper Kraska, student III roku Akademii Morskiej w Gdyni.

Uczelnię, a dokładniej należący do niej żaglowiec "Dar Młodzieży" w przyszłym roku czeka spore wyzwanie. Popłynie on w rejs dookoła świata, który organizuje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Młodzi Światu - Salezjański Wolontariat Misyjny oraz Akademia Morska w Gdyni.


Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 09.12.2017 18:00
  • ikona

    Autor: Arleta _Bolda-Górna (a.bolda-gorna@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.02.2018 11:39
  • ikonaZmodyfikował: Arleta Bolda-Górna
ikona