Zapraszamy ptaki do Gdyni

Finał XV edycji konkursu "Zapraszamy ptaki do Gdyni"

Seminarium "Zapraszamy ptaki do Gdyni"Ciekawostki o ptakach żyjących w mieście, a zwłaszcza o mistrzach podniebnych akrobacji - jerzykach usłyszą goście otwartego seminarium, które odbędzie się w piątek 15 marca 2013 r.  w godz. 12.00-14.00, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni (al. Zwycięstwa 96/98). Spotkanie jest częścią finału jubileuszowej, XV edycji konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni".
 
Seminarium poprzedzi uroczyste rozdanie nagród w konkursie, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli, wykonywali karmniki i budki lęgowe. W sumie zgłoszono ponad 300 prac. Ta część spotkania ma charakter zamknięty, ale już o godz. 12.00 wszyscy chętni będą mogli wysłuchać wykładu pt. „Ptaki w mieście" dr. Andrzeja Kruszewicza - dyrektora warszawskiego zoo, ornitologa, twórcy Azylu dla Ptaków, inicjatora powstania Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. To niezwykle charyzmatyczny mówca, autor wielu publikacji i audycji o ptakach.
 
O godz. 13.00 Dariusz Ożarowski - ornitolog, członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, lider Trójmiejskiej Grupy Lokalnej OTOP - powie o przyrodniczych, prawnych i praktycznych aspektach ochrony jerzyka. Te nieduże, czarne ptaki często mylone są z jaskółkami. Do Polski przylatują w maju i zostają do połowy sierpnia. Ptaki te są bardzo pożyteczne, dziennie potrafią pochłonąć nawet kilka tysięcy owadów. Lubią miasta - otwory wentylacyjne bloków uznały za doskonałe do zamieszkania. Niestety, podczas ocieplania budynków otwory są zatykane kratkami, przez co ptaki tracą swoje siedliska. Obecnie jerzyki są zagrożone wyginięciem i dlatego objęto je ścisłą ochroną. Aby je ocalić, wystarczy podczas ocieplania bloku pozostawić otwory wentylacyjne bez kratek albo tuż obok zamontować specjalne budki.
 
Wstęp na seminarium jest wolny! Wystarczy przesłać zgłoszenie udziału na adres e-mailowy: ptaki@gdynia.pl.