Motyle dzienne Gdyni

Wystawa fotograficzna

Miasto Gdynia zaprasza na wyjątkową wystawę w „GdyniaInfoBox Obserwatorium Zmian” poświęconą jednym z najpiękniejszych zwierząt na Ziemi!

Wystawa Motyle dzienne Gdyni towarzyszy wydaniu książki pod tym samym tytułem. Autorem publikacji oraz zdjęć prezentowanych na wystawie jest Peter Senn – gdynianin z wyboru, lepidopterolog z zamiłowania.

 

Na wystawę złożyło się ponad 20 fotosów, ukazujących zaledwie namiastkę różnorodności i bogactwa motyli dziennych występujących na terenie Gdyni. Szeroki przegląd gatunków, jak i szczegółowe opisy im poświęcone (występowanie, rozpoznawanie, cykl rozwojowy, zwyczaje żywieniowe itp.) zostały zawarte w publikacji Motyle dzienne Gdyni. Atlas rozmieszczenia. The Butterflies of Gdynia. A Distribution Atlas.

 

Na wystawie będzie można zobaczyć także to, co zwykle jest niedostępne dla postronnego obserwatora, nieuzbrojonego w specjalistyczny sprzęt i nieposiadającego wiedzy, gdzie szukać. Ciekawostką dla oglądających wystawę będą zdjęcia przedstawiające stadia rozwojowe motyli na przykładzie występującego przeważnie w zachodniej części Gdyni niestrzępa głogowca – jaja, gąsienice i poczwarki ciężko dostrzec samodzielnie w środowisku naturalnym.

 

Na wystawie nie zabraknie też zestawień wierzchniej i spodniej kolorystyki skrzydeł u tych samych gatunków, przykładów kamuflażu czy dymorfizmu płciowego, a nawet sezonowego. Wśród zaprezentowanych motyli znalazły się również gatunki wędrowne – na przykład rusałka osetnik, który potrafi zawędrować tu aż z północnej Afryki.

 

Jeśli jesteście ciekawi, po co paziowi królowej, żyjącemu na skrajach lasów i suchych łąkach, ogonki i barwne oczka na tylnych skrzydłach, koniecznie zajrzyjcie na wystawę!


Ekspozycja zdjęć poświęconych gdyńskim motylom w „GdyniaInfoBox” potrwa od 6 sierpnia (czwartek) do 16 sierpnia (niedziela) 2015 roku. Te niezwykłe owady - widziane okiem Petera Senna – można oglądać od poniedziałku do piątku – 10.00-20.00, w sobotę – 11.00-20.00, w niedzielę – 11.00-18.00. Wstęp wolny.


motyle wystawa 01 motyle wystawa 02bmotyle wystawa 03 motyle wystawa 04motyle wystawa 05 motyle wystawa 06motyle wystawa 07 motyle wystawa 08motyle wystawa 09 motyle wystawa 10motyle wystawa 11 motyle wystawa 12motyle wystawa 13 motyle wystawa 14motyle wystawa 15 motyle wystawa 16motyle wystawa 17 motyle wystawa 18motyle wystawa 19 motyle wystawa 20motyle wystawa 21