Co nowego

Po pomoc i z pomocą – Gdynia wspiera w internecie

Opis alternatywny

13.02.2017 r.

Gdyniawspiera.pl to nowa, internetowa i uniwersalna baza informacji o bezpłatnych sposobach wsparcia w trudnych sytuacjach, oferowanych przez miejskie instytucje. Skierowana jest do gdynian doświadczających różnorodnych problemów życiowych, ale także do osób, które same chcą nieść pomoc innym.Od jakiegoś czasu zastanawialiśmy się nad stworzeniem internetowej bazy miejsc, w których pomocy mogliby szukać gdynianie zmagający się z różnego rodzaju problemami. Bardzo szybko okazało się, że liczba działań realizowanych w Gdyni jest na tyle duża, że aby zebrać je wszystkie powstał samodzielny serwis
- mówi Przemysław Lebiedziński, dyrektor Zespołu Placówek Specjalistycznych w Gdyni, twórca strony. Jest on adresowany do każdego, kto potrzebuje profesjonalnego wsparcia, albo sam gotowy jest wspierać.

Oferta i możliwości uzyskania wsparcia udzielanego przez instytucje i organizacje działające w mieście znajdzie się w jednym miejscu. Zasady działania serwisu tłumaczył na konferencji prasowej wiceprezydent Gdyni Michał Guć: W nowoczesnym mieście jakim jest Gdynia, powinien działać jeden, spójny system pomocy.Gdyniawspiera.pl to strona internetowa, która - można powiedzieć w przenośni - prowadzi za rękę osobę, która boryka się z jakimś problemem. Ma to być miejsce, do którego osoba potrzebująca pomocy sięga w pierwszej kolejności. Zaczynając od ogólnego obszaru problemowego, po kilku kliknięciach można dotrzeć do konkretnej oferty odpowiadającej konkretnym potrzebom - dodaje.

Twórcy strony zdefiniowali sześć głównych kategorii problemów, np. kłopoty z uzależnieniem i nadużywaniem, przemoc i poszkodowanie przestępstwem czy złe samopoczucie i kryzysy psychiczne. Każda z nich zwiera od czterech do sześciu podkategorii, a następnie kolejne - aż do precyzyjnie określonej sytuacji kryzysowej. Dzięki temu osoba korzystająca ze strony zostanie precyzyjnie skierowana w miejsce, gdzie specjaliści będą w stanie udzielić jej potrzebnej pomocy.

Portal został stworzony we współpracy z blisko czterdziestoma partnerami i w tej chwili proponuje ponad 140 sposobów pomocy. Będzie też na bieżąco aktualizowany, a zaproszeni partnerzy będą współodpowiedzialni za jego tworzenie. Baza ofert nie jest zamknięta - wciąż można włączyć się do współpracy. Swoją ofertę do portalu gdyniawspiera.pl może dopisać każda organizacja udzielająca nieodpłatnego wsparcia gdynianom doświadczającym problemów w codziennym funkcjonowaniu.

Wśród najważniejszych współtwórców narzędzia można wymienić Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Powiatowy Urząd Pracy, policję czy Zespół Placówek Specjalistycznych.

Z serwisu mogą też korzystać wolontariusze poszukujący dla siebie nowych wyzwań w zakresie pomagania potrzebującym. Dla nich stworzony został panel „Chcę pomagać".