Aktualności

Barszcz Sosnowskiego na terenie Gdyni

Opis alternatywny uzytkownicy/a.lipinska@gdynia.pl/barszcz/barszcz.jpg

Wakacje to czas wypoczynku - również na łonie natury. Jest to również czas, w którym kwitnie wysoce niebezpieczny Barszcz Sosnowskiego – inwazyjna roślina, która zawiera toksyczne substancje, a kontakt z nią jest zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt.
W Gdyni również znajduje się kilka stanowisk tej trudnej do zwalczenia rośliny. Co roku są one monitorowane i w okresie od maja do października dwukrotnie zwalczane metodą mechaniczną wspieraną opryskiem chemicznym. Jest to skuteczna metoda uniemożliwiająca zawiązanie się kwiatostanów z nasionami, stanowiących główną istotę problemu rozprzestrzeniania się tego gatunku rośliny.
 
Wszystkie przypadki występowania Barszczu Sosnowskiego należy zgłaszać straży Miejskiej pod numerem telefonu 58 660 11 83 lub na adres email ekopatrol-sm@gdynia.pl
 
Barszcz Sosnowskiego można zidentyfikować po okazałym wzroście (dorasta do około 2-3 m wysokości), bardzo dużych, białych, parasolowatych kwiatostanach i bardzo dużych mięsistych, nieparzystopierzastych liściach. Cechą charakterystyczną jest słabo owłosiona łodyga, o wyraźnych brunatnych bruzdach lub plamach.
 
Prosimy o zapoznanie się z treścią ulotki wykonanej przez zespół ekspertów barszcz.edu.pl, która umożliwi w przystępny sposób odróżnienie Barszczu Sosnowskiego od podobnych gatunków roślin.