Aktualności

Zapraszamy na wakacje w Wymiennikowni

Opis alternatywny uzytkownicy/a.rzewuska@gdynia.pl/wm2.jpg

Wymiennikownia to miejsce tworzone przez młodych dla młodych, które wspiera w rozwijaniu swoich pasji i dzieleniu się swoimi talentami z innymi. Główną misją Wymiennikowni jest animowanie oddolnych inicjatyw i pomoc w realizacji pomysłów, pozwalających na wymienianie się swoimi zainteresowaniami czy inicjatywami.

Wymiennikownia jest miejscem, gdzie można swobodnie spędzać czas, pouczyć się, odpocząć, poznać ciekawych ludzi, wziąć udział w zajęciach, wymieniać się pasjami i doświadczeniami, organizować warsztaty, eventy czy pokazy filmowe. Jakie zajęcia się tu odbywają zależy wyłącznie od uczestników. Wszystkie realizowane aktywności inicjowane są i prowadzone przez młodzież.

Zapisy na zajęcia wakacyjne w Wymiennikowi:

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc na wszystkie zajęcia należy się wcześniej zapisać:
mailowo: m.debna@lis.gdynia.pl, bądź telefonicznie 58 663 12 55.
Karta kwalifikacyjna i regulamin do pobrania na stronie: www.wymiennikownia.org

Wszystkie zajęcia są bezpłatne.
 
Oferta wakacji w Wymiennikowi:

  • Tydzień biegowy z grupą Motywatornia Team

Data: 26-30.06.2017
Godz.: 10:00-13:00
10:00-11:00 – interaktywny wykład
11:00-13:00 – trening w terenie
Nabór: od 12.06.2017 r.
Miejsce: Wymiennikownia, ul. Kartuska 20B (wejście obok biblioteki), Gdynia Chylonia

Wakacje w Wymiennikowni rozpoczynamy aktywnie! Z myślą o tych, którzy chcą zacząć biegać oraz tych, którzy już trenują, powstał program wykładów i treningów, przygotowany przez grupę Motywatornia Team. Magdalena Jaroch-Lidzbarska i Sebastian Wąsicki to dwójka specjalistów, którzy pomagają rozwijać pasje związane ze sportem. Mimo, że bieganie wydaje się być najprostszym i najłatwiej dostępnym dla wszystkich sportem, łatwo w nim o kontuzje. W trakcie 5-dniowego cyklu dowiecie się jak efektywnie uprawiać sport, aby korzyści z niego wpływały dodatnio na samopoczucie, zdrowie i wygląd.

Tematy wykładów:
1. Motywacja w sporcie – jak ją zdobyć i utrzymać?
2. Jak mądrze trenować?
3. Odżywianie biegacza
4. Regeneracja w treningu biegowym
5. Stres przedstartowy – jak to ogarnąć?
Każdy z treningów (z podziałem na grupy początkującą i zaawansowaną), odbywać się będzie na świeżym powietrzu, w lesie lub na terenach rekreacyjno-sportowych.  Składać się będzie m.in. z rozgrzewki, wycieczki marszowo-biegowej, biegów ciągłych, zabaw biegowych, ćwiczeń ogólnorozwojowych oraz rozciągania.
Uwaga! Uczestnicy powinni mieć ze sobą coś do picia i zjedzenia (kanapka, owoc).

Prowadzący:
Magdalena Jaroch-Lidzbarska – maratonka, pasjonatka biegania, zawodniczka Sebastiana Wąsickiego, uwielbia turystykę biegową i pracę z ludźmi, interesuje się szczególnie zagadnieniem motywacji w sporcie i pracy nad nią, poza bieganiem kocha książki i słodycze, poprowadzi treningi z grupą początkującą.
Sebastian Wąsicki – biegacz i instruktor lekkoatletyki, założyciel grupy biegowej Ambitious Runners Team, który o swoich zawodników troszczy się niczym o własne dzieci - ciągle motywuje do walki o swoje cele, ale równocześnie hołduje treningowi „z głową”, dbając o wszystko co ważne w rozwoju każdego zawodnika, w wolnym czasie chodzi na grzyby i wędkuje, poprowadzi treningi z grupą zaawansowaną.
Liczba uczestników: 20 (16-30 lat)
 
  • Wirujący tydzień

Data: 3-7.07.2017
Godz.: 10:00-14:00
Nabór: od 12.06.2017 r.
Miejsce: Wymiennikownia, ul. Kartuska 20B (wejście obok biblioteki), Gdynia Chylonia

Jeżeli chcesz poznać podstawy tańca Breakdance (Bboying), poprawić swoją koordynację i zdobyć ponadprzeciętne umiejętności, a przede wszystkim dobrze się bawić to „Wirujący tydzień” jest dla Ciebie! Zapraszamy osoby, które nigdy nie tańczyły oraz tych, którzy dopiero zaczynają. Wiktor Wiczling przedstawi Wam czym jest kultura HipHop. Popracujemy wspólnie nad zdolnościami, które niezbędne będą do wykonania bardziej złożonych ewolucji. Breakdance to jeden z najtrudniejszych tańców, który wymaga dużo pracy nad swoim ciałem, uczy dążenia do celu, dyscypliny, rozwija koordynację ruchową, kreatywność i poczucie rytmu.

Prowadzący:
Wiktor Wiczling – na co dzień student Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, od najmłodszych lat związany ze sportem. Od sześciu lat szlifuje swoje umiejętności taneczne jako bboy. Był uczestnikiem wielu zawodów break'a oraz warsztatów w kraju i za granicą. Aktywność fizyczna jest ważnym elementem jego życia, najnowsza zajawka to skakanie.
Liczba uczestników: 20 (od 13 lat)
 
  • Sztuka w pięciu odsłonach

Data: 17-21.07.2017
Godz.: 10:00-14:00
Nabór: od 12.06.2017 r.
Miejsce: Wymiennikownia, ul. Kartuska 20B (wejście obok biblioteki), Gdynia Chylonia

Jeśli lubicie tworzyć, ale w ciągu roku ciężko Wam znaleźć czas na rozwijanie artystycznych pasji, wpadnijcie do Wymiennikowni w wakacje. Aleksandra Czajka, absolwentka gdańskiej ASP, o rysowaniu wie wszystko i chętnie się tą wiedzą podzieli. Na początku tygodnia każdy z uczestników będzie losował wypisane na karteczce abstrakcyjne pojęcie, które towarzyszyć mu będzie przez cały cykl zajęć. Jak przedstawić w sztuce miłość, smutek, radość, czy tęsknotę? Uczucia będziemy wyrażać poprzez sztukę abstrakcyjną, architekturę, kompozycję z zieleni, portret i ujęcie ludzkiej sylwetki. Do pracy wykorzystamy m.in. sztalugi, ołówki, węgiel, suche pastele oraz kolorowy papier o różnych fakturach.

Prowadzący:
Aleksandra Czajka – architekt wnętrz, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jej największą pasją jest rysunek oraz język francuski. Jako projektant zawsze poszukuje nowych rozwiązań, a wszystkie nowe pomysły przedstawia za pomocą rysunku, co potwierdza jej profil na Instagramie @architektodreczny. Od roku prowadzi zajęcia z rysunku w gdyńskiej Wymiennikowni, gdzie „zaraża” swoją pasją młodzież.
Liczba uczestników: 10 (16-30 lat)

  • Miejskie ogrodnictwo

Data: 24-28.07.2017
Godz.: 10:00-14:00
Nabór: od 12.06.2017 r.
Miejsce: Wymiennikownia, ul. Kartuska 20B (wejście obok biblioteki), Gdynia Chylonia

Miejscy ogrodnicy na start! Interesujecie się ekologicznym stylem życia, lubicie robić „coś” z „niczego”, zależy wam na tym, aby okolica, w której mieszkacie wyglądała estetycznie? Wszystkich tych, którzy nie boją się trochę ubrudzić zapraszamy do przystąpienia do miejskiej, ogrodniczej partyzantki. Tydzień upłynie nam pod znakiem recyklingu, tworzenia instalacji z roślin i rozmowach o dobrej przestrzeni. Będziemy lepić, a później rozrzucać bomby z nasionami, posadzimy kwiaty w odnowionych przez nas drewnianych skrzynkach i plastikowych butelkach, zagospodarujemy dziury w chodnikach i wymyślimy autorską metodę „warzywnej” grafiki. Wspólnie sprawimy, że Chylonia stanie się trochę bardziej zielona.

Prowadzący:
Magda Dębna – absolwentka historii sztuki i historii na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie, arteterapetuka i edukatorka w zakresie architektury i designu związana na stałe z Wymiennikownią. Miejska ogrodniczka, która aktywnie odpoczywa przeobrażając swój gdyński balkon w miejską dżunglę. Współpracowała m.in. z Muzeum Miasta Gdyni, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańską Galerią Miejską, organizowała warsztaty podczas wielu festiwali w Trójmieście.
Liczba uczestników: 10 (od 13 lat)
 
Adres:
Wymiennikownia – Młodzieżowe Centrum Innowacji Społecznych
ul. Kartuska 20b
81-002 Gdynia