Aktualności

Uczniowie z gdyńskiej "Dwójki" wygrali międzynarodowe zawody prawnicze!

Uczniowie gdyńskiej "Dwójki" z klasy II o profilu prawniczym reprezentowali Polskę na Międzynarodowych Zawodach Prawniczych Moot Court Europe 2017 w Campulung Muscel w Rumunii i wygrali ten prestiżowy, jedyny w Europie konkurs, pokonując w finale młodzież z Rosji.

Agata Nasiadka, Marta Wróbel, Patrycja Duliasz, Marta Kołomańska, Ida Praska, Karolina Arendt, Oskar Sienkiewicz i Maciej Pleskot wcielili się w role oskarżycieli i obrońców w fikcyjnej sprawie przed Trybunałem Sprawiedliwości. Do zawodów przygotowywali się pod kierunkiem pani Anny Ćwiklińskiej-Rutki, we współpracy z prawnikami, m.in. mecenas Aleksandrą Zarębą-Cyman i prokuratorem Mariuszem Marciniakiem

Młodzież II LO w Gdyni uczestniczy w Międzynarodowych Zawodach Prawniczych (International Moot Court Competition) w Hadze od początku od 2012 roku. Zawody te są jedynym tego typu przedsięwzięciem na świecie - bierze w nich udział młodzież z USA, Argentyny, Wenezueli, RPA, Chin, Mongolii i wielu innych krajów.

IMC odbywa się co dwa lata, więc już po pierwszej edycji pani Anna Ćwiklińska-Rutka wraz z rektorem Instytutu Prawa w Sankt Petersburgu Arkadym Gutnikovem postanowili zorganizować podobne zawody dla uczniów z Europy. Pierwsze przedsięwzięcie Baltic Moot Court odbyło się w 2013 roku w Sankt Petersburgu i Gdyni, kolejne w 2015 roku w Gdyni - wówczas zawody objął honorowym patronatem Prezydent Miasta Wojciech Szczurek. Ostatni Moot Court Europe odbył się właśnie w Rumunii, a kolejne zawody IMC będą miały miejsce w styczniu 2018 roku w Hadze. Program konkursu jest zawsze bardzo napięty, oprócz codziennych zmagań konkursowych uczniowie uczestniczą w wycieczkach, zwiedzaniu i zajęciach integracyjnych.



Wyjątkowym atutem konkursu, poza pogłębieniem wiedzy z zakresu międzynarodowego prawa karnego, Konwencji Genewskiej i Statutu Rzymskiego jest niewątpliwie nauka profesjonalnego posługiwania się językiem angielskim prawniczym, którego uczą się w szkole, a który w praktyce oznacza trening wypowiedzi o charakterze formalnym, bowiem mowy trwają ok. 8 minut. Dodatkowym utrudnieniem są pytania sędziów, które zadawane są w czasie mów, a mają za zadanie sprawdzenie wiedzy uczestników na temat sprawy, przepisów prawa, znajomości prawniczego języka angielskiego, jak również zaskoczenie konkurencji. Niektóre pytania przypominają wykłady, bowiem jurorami w konkursie są sędziowie Trybunału Sprawiedliwości w Hadze i profesorowie prawa. Drużyna II LO świetnie poradziła sobie ze stresem, odbierając zasłużone pochwały za sposób prezentacji, celną argumentację, znakomite repliki procesowe, znajomość historii i profesjonalne podejście.

  • ikonaOpublikowano: 12.06.2017 08:47
  • ikona

    Autor: Aleksandra _Rzewuska (a.rzewuska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.07.2017 12:24
  • ikonaZmodyfikował: Aleksandra Rzewuska
ikona