Aktualności

Rewitalizacja Chyloni – po przetargu na wykonawcę pierwszego etapu inwestycji

Mieszkańcy Chyloni już niebawem odczują wymierne efekty rewitalizacji obszaru w obrębie ulic Komierowskiego, Opata Hackiego, Zamenhofa, Chylońskiej i Św. Mikołaja. W wyniku przetargu na wykonawcę pierwszego etapu przebudowy ulic i rozbudowy sieci kanalizacji deszczowej oraz budowę kolektora deszczowego rzeki Chylonki za najkorzystniejszą uznano ofertę Firmy Budowlano - Drogowej MTM SA. Jej oferta opiewa na ponad 13 milionów złotych. Po podpisaniu umowy z wykonawcą zrealizowany zostanie pierwszy etap modernizacji obszaru, który w ocenie mieszkańców wymagał pilnej i gruntownej inwestycji. Nadchodzący remont jest niezbędny, aby ostatecznie zmienić sytuację na osiedlu ZOH.

Przebudowa ulic Komierowskiego, Opata Hackiego, Zamenhofa, Chylońskiej i Św. Mikołaja trafiła na listę najpilniejszych potrzeb w ramach rewitalizacji Chyloni. Mieszkańcy podczas konsultacji i spotkań wielokrotnie wskazywali na uciążliwy brak kanalizacji deszczowej i niedostateczną infrastrukturę drogową wewnątrz osiedla. Ostatecznie, dzięki zaangażowaniu, propozycjom i wskazówkom lokalnej społeczności powstał projekt osiedlowej przestrzeni przyjaznej mieszkańcom, który sukcesywnie będzie wdrażany w życie.

Prace modernizacyjne podzielono na dwa etapy. W pierwszym powstanie kolektor deszczowy i kanalizacja wzdłuż ulic okalających rejon ZOH; zostanie też przebudowana ulica Komierowskiego. To niezbędne, aby w drugim etapie prace wkroczyły wewnątrz osiedla, nadając mu nowy i przyjazny wygląd.

Wkrótce rozpocznie się oczekiwana modernizacja.

- Rozstrzygnięto właśnie przetarg, który pozwolił wyłonić wykonawcę pierwszego etapu zaplanowanych prac rewitalizacyjnych dla tego newralgicznego obszaru – informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Czekająca nas inwestycja rozpocznie się po podpisaniu umowy z wykonawcą. Niewątpliwie poprawi komfort życia mieszkańców. Będzie równocześnie widocznym dowodem dotychczasowych działań przygotowujących nas do procesu rewitalizacji, w ramach którego koncepcja zagospodarowania osiedla została przygotowania w ścisłej współpracy projektantów i mieszkańców osiedla.

Pierwsza faza prac będzie kosztować ponad 13 milionów złotych. Do jesieni 2017 powstanie nowa sieć kanalizacji deszczowej i kolektor odpływowy wzdłuż dróg okalających rejon ZOH, przebudowana też zostanie ulica Komierowskiego. Drugi etap modernizacji pozwoli ostatecznie zlikwidować problemy mieszkańców. Sprawi, że na osiedlu będzie się żyło wygodniej.

Michał Rusak
m.rusak@lis.gdynia.pl

  • Po zakończeniu pierwszego etapu prac rozpocznie się etap zagospodarowywania przestrzeni wewnątrz osiedla Fot. Alina Żemojdzin