Aktualności

Uwaga! Żaby na drodze

Po zimowym przebudzeniu, żaby rozpoczęły wędrówki do miejsc lęgowych. Szlaki migracyjne przecinają często ruchliwe drogi, przez co wiele płazów ginie pod kołami samochodów. Gdyńscy strażnicy miejscy ratują płazy i umieszczają ogłoszenia ostrzegawcze na drogach.

Jak co roku żaby rozpoczęły wędrówkę do zbiorników wodnych, aby odbyć tam gody i złożyć skrzek. Niejednokrotnie zwierzęta te mają do pokonania przeszkody, które niosą śmiertelne niebezpieczeństwo - podczas przechodzenia przez jezdnie, masowo giną pod kolami samochodów.
 
- Od kilku dni otrzymujemy od mieszkańców sygnały o rozjechanych przez kierowców żabach, widzą to również nasze patrole, szczególnie w rejonach, gdzie znajduje się woda, terenach podmokłych i bagnistych- mówi Danuta Wołk- Karaczewska, rzeczniczka Straży Miejskiej. I dodaje - Strażnicy z ekopatrolu reagują na każdy sygnał w tej sprawie, nie tylko przenoszą wędrujące zwierzęta w bezpieczne miejsca, ale też tam, gdzie zagrożenie jest największe, umieszczają tablice ostrzegawcze.

Pamiętajmy, że miłośnicy przyrody od lat zwracają uwagę na malejącą liczbę płazów, są gatunki, którym grozi wyginięcie, dlatego tak ważna jest ich ochrona. Co ważne, wszystkie płazy są pod ścisłą ochroną.

W Polsce występuje 18 gatunków płazów. Jako zagrożona gromada zwierząt – zostały objęte ochroną gatunkową na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska z 28 września 2004 roku w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz.U.  2004 nr 220 poz. 2237). Oznacza to, że nie wolno m.in. ich chwytać, zabijać, płoszyć, przenosić z naturalnego siedliska, handlować nimi, wywozić za granicę, a także nie można niszczyć ich siedlisk. W trójmieście, jak wskazują biolodzy, przeważają głównie ropuchy szare i żaby trawne.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona