983 (583) 2010-12-24 - 2011-01-06

Gdyńska architektura odzyskuje urodę i zyskuje sławę

Rok 2010 obfitował w remonty gdyńskich zabytków. Aż 20 z nich odzyskało dawną urodę. Miasto przeznaczyło na ten cel ok. 1,5 mln zł. Gdyńska architektura cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Poświęcony jest jej najnowszy numer ogólnopolskiego kwartalnika „Renowacje i Zabytki".
Prace remontowe obiektów, które należą do instytucji państwowych, nie mogły być dofinansowane bezpośrednio przez samorząd. W związku z tym utworzono stowarzyszenie „Zabytkowa Gdynia", skupiające właścicieli zabytkowych budynków i ekspertów z dziedziny architektury i konserwacji zabytków. Miasto przekazało mu fundusze m.in. na remont elewacji Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej czy Sądu Rejonowego.
Prace wykonywane były także w budynkach przy ul. Abrahama 28 (elewacje), 3 Maja 27/31 (renowacja okien), Starowiejskiej 7 (renowacja drzwi), Morskiej 67 (bruki podwórza), Lubawskiej 4 (remont dachu). Dawny blask przywracano również wilii przy ul. Chylońskiej 112 (remont dachu) i kościołowi św. Mikołaja (dach).
Odnowiono również elewacje budynków położonych w zabytkowym, modernistycznym Śródmieściu Gdyni: przy ul. Wójta Radtkego 43, Świętojańskiej 71 i 91, al. Marsz. Piłsudskiego 50B.
Przypomnijmy, że Miasto przygotowało we współpracy z redakcją ogólnopolskiego kwartalnika „Renowacje i Zabytki" specjalny numer poświęcony starej i nowej architekturze Gdyni. Przedstawiono w nim zarówno zabytki, jak i nowe miejskie inwestycje, m.in. Muzeum Miasta Gdyni, Halę Sportowo - Widowiskową „Gdynia", Pomorski Park Naukowo - Technologiczny. Dużo miejsca poświęcono modernizmowi w Gdyni.
Czasopismo dostępne jest w salonach EMPIK, salonikach Inmedio, placówkach RUCH, księgarniach technicznych i naukowych, w cenie 15 zł.

ikona