1304 (1104) 2017-12-22 - 2018-01-04

Ptaki zimą

Zimą gdyńskie balkony, werandy, ogródki i skwerki oraz plaże pełne są ptaków, które nie odleciały do ciepłych krajów lub gniazdują w Polsce cały rok. Warto wiedzieć, jak sprawić, by zima nie była dla nich porą głodu i chorób.

Czy dokarmiać?
Tak, ale tylko wtedy, gdy zwierzęta mają utrudniony dostęp do naturalnego pokarmu.
Kiedy rozpocząć dokarmianie?
Gdy wskazują na to warunki atmosferyczne: temperatury minusowe przez co najmniej kilka dni i utrzymująca się pokrywa śnieżna.
Nie rozpoczynajmy dokarmiania za wcześnie, bo stałe dokarmianie może doprowadzić do utraty zdolności zdobywania pokarmu. Uzależniamy je wówczas od siebie i nawet nie próbują szukać źródeł naturalnego pokarmu. Nie zawsze też robimy to regularnie i zdarza się, że ptaki czekając na pokarm głodują.
Jak dokarmiać?
Możemy wykorzystać karmniki wykonane samodzielnie, kupione lub podarowane przez miasto, które od wielu lat organizuje konkurs „Zapraszamy ptaki do Gdyni”.
Czym dokarmiać?
Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów - nie przetworzonych przez człowieka! W sklepach bez trudu zdobędziemy kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, konopi, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków.
Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy - tzw. zimowe kule. Pamiętajmy jednak, aby słonina nie wisiała zbyt długo (ok. 2 - 3 tyg), gdy zjełczeje zaszkodzi ptakom.
Zimowe dokarmianie przyciąga różne gatunki ptaków. Trudno określić skład uniwersalnego pokarmu dla wszystkich, gdyż każdy z nich lubi co innego:
- łabędzie i kaczki jedzą ziarna zbóż, drobno pokrojone warzywa, w trakcie surowej zimy specjalny granulat dla ptaków wodnych. Chleb (wyłącznie świeży i rozdrobniony) może stanowić tylko uzupełnienie pokarmu.
- gołębie, sierpówki, kawki i gawrony jedzą grubą kasza, pszenicę, a także czerstwe, białe pieczywo pokrojone w kostki o wielkości 1 cm.
- sikory jedzą surową słoninę, łuskane nasiona orzechów włoskich, słonecznika (łuskane lub w łupinach) oraz konopie.
- kosy i kwiczoły jedzą przekrojone jabłka, morele, mrożone owoce czarnego bzu, jarzębiny, ligustra, porzeczek, jagód, aronii, a także rodzinki i pokrojone daktyle. Należy unikać podawania suszonych owoców, gdyż pęcznieją w wolu, co w przypadku zjedzenia zbyt dużej ilości może być dla ptaka niebezpieczne.
- wróble i mazurki jedzą proso, drobną kaszę, łuskany słonecznik.
- dzwońce i zięby jedzą nasiona słonecznika i konopie.
- trznadle jedzą proso, łuskany owies i płatki owsiane.
Czym nie karmić ptaków?
Ptaki są często dokarmiane w sposób przypadkowy i nieprzemyślany, a niewłaściwy rodzaj pokarmu powoduje więcej szkód niż pożytku. Głodne ptaki zjedzą wszystko, ale efekty mogą być tragiczne.
Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi - tj. orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub pieczywo namoczone i zamarznięte.
Nie wolno dawać ptakom nie ugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren i kaszy.

Miasto Gdynia od kilku lat wspomaga osoby dokarmiające ptaki zimą przekazując im karmę.
Karma będzie wydawana w budynku Urzędu Miasta Gdyni przy ul. 10 Lutego 24, w każdą środę w godz. 13.00-14.30 (informacja na portierni), jeżeli utrzymywać się będą minusowe temperatury i pokrywa śnieżna.
Pamiętaj także, że jeśli napotkasz podczas mrozów osłabione bądź ranne kaczki, łabędzie lub inne wolno żyjące ptaki, zgłoś to Miejskiemu Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod numerem telefonu 986.

ikona