1300 (1100) 2017-11-24 - 2017-11-30

Śledzie i Wieloryb dla gdyńskich organizacji pozarządowych

Śledzie i Wieloryb dla gdyńskich organizacji pozarządowych // fot. Michał Puszczewicz

Śledzie i Wieloryb dla gdyńskich organizacji pozarządowych // fot. Michał Puszczewicz

Każdego dnia pomagają, inspirują, starają się uczynić życie łatwiejszym, a nierzadko też je ratują. Mowa o gdyńskich organizacjach pozarządowych. W piątek, 17 listopada, miały one swój czas. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyło się „Gdyńskie Forum Pozarządowe”. Miejskie organizacje podsumowały tam swoje tegoroczne działania i wyznaczyły nowe cele na przyszłość. Organizacje pozarządowe, które wyróżniły się szczególnymi osiągnięciami, otrzymały nagrody „Srebrnego Śledzia” i „Pozarządowego Wieloryba”.

Od 1995 roku przedstawiciele trzeciego sektora spotykają się na „Gdyńskim Forum Pozarządowym”. To już miejska tradycja, która ma bardzo ważne znaczenie. Właśnie tam gdyńskie organizacje pozarządowe podsumowują swoją całoroczną pracę. W tym roku, forum odbyło się 17 listopada w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Takie spotkania są ważne i potrzebne, dlatego cieszą się dużym zainteresowaniem organizacji pozarządowych. Jest to pole do wspólnej debaty, omawiania problemów i wyzwań, które stają przed organizacjami, ale również jest to okazja i możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami – mówi Marek Radyko z Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych.



Na „Gdyńskim Forum Pozarządowym” podsumowywana jest też roczna współpraca organizacji pozarządowych z samorządem.

Z punktu widzenia miasta, ta współpraca układa się bardzo dobrze. Organizacje realizują coraz więcej ważnych zadań, wychodzą z ciekawymi pomysłami, które, dzięki wsparciu miasta i dzięki podejmowaniu wspólnych działań, mogą się ziścić. Cieszę się, że to spotkanie jest odbierane przez organizacje jako dobre forum do rozmowy o przyszłości Gdyni – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Forum to również okazja do wyróżnienia tych przedstawicieli trzeciego sektora, który odznaczają się szczególnymi działaniami i osiągnięciami w pracy dla mieszkańców. Najprężniej działające organizacje, najciekawsze osobowości i najlepsze inicjatywy roku otrzymują nagrodę „Srebrnego Śledzia". Wyróżnienie to jest przyznawane przez Gdyńską Radę Działalności Pożytku Publicznego. Kapituła wybiera najciekawsze inicjatywy spośród tych, które zostały zgłoszone do konkursu. Nagroda ta została ustanowiona w 2016 roku, więc statuetki wręczano dopiero drugi raz.

W każdej edycji przyznawane są trzy równorzędne wyróżnienia. W tym roku „Srebrne Śledzie” trafiły do: Fundacji Niebieski Szlak, Fundacji Klinika Kultury oraz do Lechosława Dzierżaka. Laureatom nagrody wręczyli ubiegłoroczni zdobywcy wyróżnienia.

Otrzymać tę nagrodę, to ogromny zaszczyt i wyzwanie. Myślę, że pomoże nam to w tym, żeby kontynuować nasze działania. Przyznanie nam tego wyróżnienia pokazuje, że to, co robimy, ma znaczenie nie tylko dla społeczności, ale też dla całego sektora. To również zobowiązanie, żeby ciągle wszystko realizować na tym samym poziomie – mówi Ida Bocian z Fundacji Klinika Kultury, jedna z laureatek nagrody „Srebrnego Śledzia”.

W tym roku, po raz pierwszy, wręczono także nową nagrodę „Pozarządowego Wieloryba”. Jest ona przyznawana za całokształt pracy danej organizacji i powstała z potrzeby wyróżnienia tych, którzy robią tak dużo, że więcej już nie można.

- Obradując podczas kapituły spostrzegliśmy pewien kłopot. Do konkursu o nagrodę „Srebrnego Śledzia” zgłaszane są zarówno młode organizacje, jak i te już bardzo zasłużone. I teraz jeżeli mielibyśmy porównać organizacje bardzo prężnie działające, ale młode, z tymi, które działają już od kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat, to zawsze wygrałyby te bardziej zasłużone. I stąd pomysł, żeby ufundować nagrodę specjalną, dla tych gigantów trzeciego sektora i tych organizacji, które mają już ogromne zasługi i dokonania i bez których nie wyobrażamy sobie naszego miasta – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Pierwszego „Pozarządowego Wieloryba” otrzymało Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni.

Podczas tegorocznego „Gdyńskiego Forum Pozarządowego” wybrano także przedstawicieli do Gdyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Było to konieczne, bo właśnie kończyła się jej dwuletnia kadencja. Tym razem przedstawiciele będą mogli działać dłużej, gdyż od teraz kadencja Rady będzie trwać 3 lata.

W Gdyni działa około 800 organizacji pozarządowych. Prowadzą one różnego rodzaju działania – społeczne, sportowe, edukacyjne, kulturalne, czy pomocowe.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona