1278 (1078) 2017-05-19 - 2017-05-25

XIV Bałtycki Festiwal Nauki w Gdyni

Nauka rozbudza ciekawość, poszerza horyzonty, wywołuje poczucie satysfakcji i radości. Co jednak ważniejsze, jest coraz bardziej popularna i chętniej pogłębiana. Na co dowodem jest Bałtycki Festiwal Nauki, który odbędzie się w dniach 24-28 maja, już po raz czternasty z inicjatywy Rady Rektorów Województwa Pomorskiego.

Bałtycki Festiwal Nauki jest największym festiwalem tego typu w kraju i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Impreza skierowana jest do wszystkich ciekawych świata, bez względu na wykształcenie czy wiek. Każdy znajdzie coś dla siebie, a będzie w czym wybierać. W ramach najbliższej edycji zaplanowano bowiem ponad 520 wydarzeń popularyzujących naukę. Odbędą się one m.in. w Gdyni, Sopocie, Gdańsku, Słupsku, Pelplinie, Borucinie czy Helu. Uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w konferencjach i piknikach naukowych, wykładach, warsztatach, prezentacjach, zwiedzaniu laboratoriów czy naukowych wycieczkach plenerowych. Które z tych wydarzeń odbędą się w Gdyni?

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet zorganizuje blisko 150 wydarzeń w ramach festiwalu. Niektóre z nich będą miały miejsce w naszym mieście.

Wydział Historyczny

W środę 24 maja w godz. 11:00-12:30 dr Michalina Petelska oprowadzi zainteresowanych po wystawie Muzeum Emigracji w Gdyni i opowie o losach Polaków, którzy wyjeżdżali z kraju w różnych czasach i z różnych powodów. Czasy o których będzie opowiadać obejmuje okres od Wielkiej Emigracji po powstaniu listopadowym aż do współczesności.
Więcej informacji oraz szczegółowy program tutaj.

Wydział Oceanografii i Geografii

W sobotę 27 maja w godz. 10.00-17.00 na terenie uniwersyteckiego Kampusu Gdynia, przy al. Marszałka Piłsudskiego 46 odbędzie się Piknik Naukowy. W programie wydarzenia znalazły się m.in. edukacyjne imprezy z zakresu biologii, ekologii, geologii, fizyki i chemii morza, ochrony środowiska morskiego, zagospodarowania przestrzennego i biochemii morskiej. Zostaną też otwarte niektóre laboratoria Instytutu Oceanografii oraz taras widokowy na 6 piętrze z przepięknym, zapierającym dech widokiem na Gdynię.
Więcej informacji oraz szczegółowy program tutaj.

Akademia Morska

W dniach 24-26 maja w Akademii Morskiej na wszystkich głodnych wiedzy czeka wiele atrakcji. Uczestnicy festiwalu dowiedzą się o czym myślą komputery, jak działa olbrzymi silnik wypełniający niemal cały budynek, nauczą się jak zapobiegać zanieczyszczeniom na wodzie, lądzie i w powietrzu. Odkryją tajemnicę papieru, kamieni, kryształów, chipsów i śniadania. Otrzymają dowody na to, że drożdżówki są zdrowe, a także odpowiedzi na pytania dotyczące ludzkich zmysłów, źródeł światła i energii odnawialnej.
W ciągu trzech dni trwania festiwalu, w budynkach AMG, cztery Wydziały Akademii Morskiej w Gdyni zaprezentują ciekawe, intrygujące i ambitne podejście do naukowych idei w ponad 50 imprezach popularnonaukowych!
Uczestnictwo w imprezach jest bezpłatne, ale sam udział na wybranych wydarzeniach wymaga wcześniejszej rejestracji. Szczegółowy program i informacje tutaj.

Akademia Marynarki Wojennej

W tegorocznej edycji festiwalu będzie można również odwiedzić uczelnię tajemniczą, gdyż na co dzień niedostępną dla osób postronnych, czyli Akademię Marynarki Wojennej.
25 maja w godz. 10:00–14:00 każdy entuzjasta nauki znajdzie coś dla siebie. Od możliwości samodzielnego manewrowania wirtualnym i rzeczywistym modelem jednostki pływającej, przez pomiar swojego wzrostu z dokładnością do 1 mm, prezentację najważniejszych światowych marek noży, broni i wyposażenia taktycznego dla wojska, na pokazie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na profesjonalnych fantomach z udziałem licencjonowanych ratowników medycznych oraz pokazie ratowania życia w czasie pożaru z udziałem Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni kończąc. A to tylko cześć atrakcji. Prawie dwadzieścia różnych tematów dla dzieci, młodzieży i dorosłych czeka na uczestników. Szczegółowy program i informacje tutaj.

Bałtycki Festiwal Nauki objęty jest patronatami honorowymi m.in.: Wojewody Pomorskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydentów Miast Gdyni, Sopotu Gdańska i Słupska, Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Prezesa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Dyrektora Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego oraz Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

ikona