1277 (1077) 2017-05-12 - 2017-05-18

Udało się! Teatr pojedzie do gdyńskich dzielnic!

Blisko dwa miesiące zaciętej rywalizacji i ponad 35 tysięcy oddanych głosów. Teatr Gdynia Główna z projektem „Maska - spektakl plenerowy narzędziem rewitalizacji” uplasował się na trzecim miejscu konkursu grantowego i tym samym otrzyma aż 100 tysięcy złotych na zorganizowanie w gdyńskich dzielnicach niezwykłych akcji.


Głosowanie LECHSTARTER rozpoczęło się 3 kwietnia i trwało do 8 maja. 30 inicjatyw z całej Polski rywalizowało o granty i mikrogranty, czyli – odpowiednio - 100 i 50 tysięcy złotych dofinansowania na realizację założonych idei. Wśród nagrodzonych grantem znalazł się gdyński projekt „Maska” - zdobył ponad 35 tysięcy głosów i tym samym uplasował się na trzecim miejscu rankingu. Przepełnia nas ogromna radość – nie kryje Ida Bocian z Fundacji „Klinika Kultury” związanej z Teatrem Gdynia Główna. Na ostateczny wynik głosowania czekaliśmy w dużym napięciu, przez cały czas trzymaliśmy też kciuki za wszystkie projekty w Trójmiasta. Za nami duży wysiłek, ale mamy energię, aby zrewanżować się wszystkim gdynianom za oddane głosy i zaufanie do naszego projektu. Premierę „Maski” planujemy w sierpniu i już dziś zapraszam wszystkich mieszkańców do spotkania z naszym teatrem, obiecuję niezapomniane przeżycia. Powiem więcej, każde z przedstawień będzie inne, ponieważ inna będzie lokalizacja i naturalna scenografia, dlatego warto zaplanować więcej wolnego czasu i odwiedzić atrakcyjne miejsca Gdyni nawet poczwórnie.
 

Dzięki środkom z konkursu wyprodukowana i wystawiona dla publiczności zostanie teatralna adaptacja „Maski” Stanisława Lema. Przedstawienia będzie można zobaczyć na Polance Redłowskiej, polanie przy zejściu do plaży na Babich Dołach, w parku między górnym i dolnym tarasem Oksywia oraz w Chyloni, między ZOH i Meksykiem – w Parku Kilońskim. Spektakle będą bezpłatne, otwarte dla wszystkich mieszkańców Gdyni. Pomysłodawcy zapowiadają, że szykują imponujące widowisko osadzone w klimacie fantastyki i dawnej kultury dworskiej.  W tworzenie spektaklu są zaangażowani choreografowie, plastycy, a nawet szczudlarze. Wykorzystamy scenerię parków i polan, co każdemu wydarzeniu nada unikatowych kontekstów – mówi Ida BocianMamy nadzieję, że dzięki spektaklom przemienimy te miejsca z polan i przedeptów w miejsca niezwykłe, magiczne, chociaż na chwilę. Idealnie będzie, jeśli mieszkańcy będą je dobrze kojarzyć, a może i chętniej tam przebywać.


Celem projektu jest przybliżenie sztuki teatralnej mieszkańcom okolic oddalonych od Śródmieścia, głównie rejonów objętych miejską rewitalizacją. Inspiracją do skupienia się na tych miejscach Gdyni były spotkania sektora kultury, organizowane przez Laboratorium Innowacji Społecznych, w ramach przygotowywania Gminnego Programu Rewitalizacji. Zastanawialiśmy się wtedy, jak możemy ożywić tę przestrzeń, miejsca, które wymagają większego wsparcia – mówi Ida Bocian.

  • ikonaOpublikowano: 11.05.2017 16:28
  • ikona

    Autor: Dorota _Patzer (d.patzer@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.05.2017 16:28
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona